Kūnas

Sveikiausia miegojimo poza

Sveikiausia miegojimo poza

Sveikiausia miegojimo poza

 

 

Kiekvienas turim savo mėgstamą miegojimo padėtį. Ar yra koks skirtumas kaip miegot?

Viena ausim girdėjau, kad sveikiausia miego poza – ant nugaros, tačiau sunkiai sugebu tokioje padėtyje užmigti. Kokios pasekmės, jei miegu ant šono ar ant pilvo? Ar yra koks skirtumas, ant kurio šono?

Yra keletas dažniausiai pasitaikančių miegojimo pozų, apie jas dabar ir pakalbėkime.

Ant nugaros

Miegojimo poza ant nugaros (Sveikiausia poza)Miegojimas ant nugaros apsaugo nuo sprando ir nugaros skausmų, nes galva, kaklas ir stuburas būna neutralioje pozicijoje. Tai pat sumažina refliuksą ir (!!!) padeda išlaikyti stangrias krūtis. Problema – “skatina” knarkimą. Kadangi veidas nespaudžiamas į pagalvę, tokia padėtis geriausiai apsaugo nuo raukšlių formavimosi.

Asmeniškai man labai sunku užmigti ant nugaros, bet manau dėl stangrių krūtų reikės pasistengti.

Miegant ant nugaros, geriausia miegot be pagalvės, tačiau minkšta ir plona pagalvė irgi tiks. Stora pagalvė “panaikins” dalį miegojimo ant nugaros privalumų, nes galva bus palenkta į priekį, kas taip pat neigiamai paveiks kvėpavimą.

Miegas ant nugaros užtikrina geriausią kraujo padavimą į smegenis.

Viskas gražu, jei neturite su miegu susijusių kvėpavimo sutrikimų – miegant ant nugaros liežuvis nusileidžia link gerklės sumažindamas “ortakį”.

Ant šono

Miegojimo poza ant šono (Sveikiausia poza)Panašūs privalumai kaip miegant ant nugaros, tačiau ne taip gerai odai ir krūtims. Miegant ant šono stuburas būna pakankamai neutralioje. Gali padėti spręsti knarkimo problemas. Bet jei mėgstate laikyti ranką po galva, galite užspausti rankos ar peties nervus. Taip pat gali atsirasti įtampa pečių bei kaklo raumenyse.

Kai kuriems žmonėms labai padeda miegojimas su pagalve tarp kelių – normalizuojama stuburo padėtis ir smarkiai sumažėja apatinės nugaros dalies skausmai.

Miegojimas ant kairės pusės (kaip ir miegojimas ant pilvo) spaudžia širdies plotą, kas apsunkina širdies darbą. Kai kuriose kultūrose teigiama, kad miegant tokioje padėtyje gali atsirasti slogūs sapnai.

Miegojimas ant kairės pusės taip pat kenkia kepenims, žarnynui, skrandžiui ir plaučiams (nesu anatomijos specialistas, tačiau man atrodo, kad plaučiai yra simetriškas organas, bet teks pasitikėt.

Tačiau miegojimas ant dešinės pusės gali skatinti refliuksą.

Embriono padėtis

Embriono miegojimo poza (Sveikiausia poza)Tinkama mažinti knarkimą ar nėštumo metu, tačiau nelabai tinka sprandui ir nugarai, raukšlėms ar krūtims. Kūnas būna susirietęs kelias valandas, todėl gali sustiprėti nugaros skausmai.

Ant pilvo

Miegojimo poza ant pilvo (Sveikiausia poza)Tinka, jei norite mažiau knarkti, bet blogai visais kitas aspektais. Padidėja krūvis sąnariams ir raumenims, gali atsirasti skausmai, kadangi iškreipiamas stuburas. Taip pat gali neigiamai paveikti kaklą ir plaučius.

Jei negalite miegot kitaip, verta pabandyti pasikišti pagalvę po dubeniu, kas turėtų sumažinti nugaros įtampą. Taip pat galima bandyt miegot be pagalvės po galva.

Sakalo padėtis

Sakalo poza - miegojimo padėtis (Sveikiausia poza)Netikėtai radau puslapį, kuriame aprašomos miegojimo padėtys žmonėms, turintiems su miegu susijusių kvėpavimo sutrikimų. Kadangi išgirtasis miegas ant nugaros tokiems žmonėms nelabai tinka, siūloma alternatyva – “sakalo” (angl. Falcon) padėtis:

Atsigulam ant pilvo, pasukam galvą kairėn. Pakeliam kairę ranką, kad gautųsi 90 laipsnių kampas per alkūnę ir pažastyje. Dešinė ranka irgi lenkiama stačiu kampu, tik “žiūri” žemyn. Kairė koja irgi lenkiama 90 laipsnių kampu ties keliu ir klubu. Dešinė – tiesi.

Šioje padėtyje krūtinė ir pilvas bus šiek tiek pakilę nuo lovos, todėl nebus smarkiai spaudžiami vidaus organai. Galima pasikišti pagalvę po kaire kūno puse. Po galva pagalvės nereikia.

Galima ir pakeisti puses miegoti ant dešinės pusės.

Miego padėtis ir asmenybės tipas

Yra netgi bandoma susieti miego padėtis su asmenybės tipais, tačiau bent jau pas mane miego padėtys keičiasi (patenku į 5%, kurie, anot tyrimo, taip daro – asmenybės susidvejinimas, ne kitaip). O teiginys, kad žmonės skirstomi į šešias kategorijas (iš kurių viena sudaro 41%), man kvepia horoskopais.

Kiti patarimai geram miegui

  • Vėsus oras (15-20 ºC).
  • Nėra šviesos šaltinių – kuo tamsiau, tuo geriau.

Tombakas savo knygoje siūlo miegoti ant kiek įmanoma (turi būti patogu) kietesnio čiužinio. Siūloma padėtis – ant nugaros. Priprasti gali būti sunku – pirmas kelias naktis gali kamuoti nugaros ir raumenų skausmai. Kietas čiužinys rekomenduojamas, nes kūnas geriausiai atsipalaiduoja, pagerėja kraujotaka, kepenų darbas. Taip pat siūlo miegoti ant kietos, žemos ir neplačios pagalvės – ji palaikys normalią nosies pertvaros padėtį – geresnis kvėpavimas miego metu.

Saldžių sapnų!

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti