Žalinga

Ar nagų kramtymas yra pavojingas sveikatai?

Nagų kramtymas arba onichofagija, yra gana dažnas įprotis, kuris kamuoja įvairaus amžiaus žmones. Yra daug teorijų, kodėl žmonės kramto savo nagus, tačiau dauguma sutinka, kad tai yra dėl streso arba veiklos, kuri buvo įsisavinta dar vaikystėje.

Prognozės rodo, kad 30% vaikų, 45% paauglių, 25% jaunų žmonių ir 5% vyresnio amžiaus žmonių kramto savo nagus, o estetinės pasekmės yra akivaizdžios.
Kai kuriems žmonėms yra gėda dėl jų nukramtytų nagų ir dėl to jie kenčia nuo depresijos, tampa užsidarę, atsisako įvairių veiklų, kuriomis mielai užsiimtų įprastomis aplinkybėmis.
Tačiau be šio nepatogumo yra ir kitų rimtų priežasčių, dėl kurių reikėtų pradėti nerimauti, jei kramtote savo nagus.

5 žinomi pavojai, kuriuos gali sukelti nagų kramtymas

 1. Ligas sukeliančios bakterijos
  Jūsų nagai yra ideali terpė bakterijoms daugintis, įskaitant ir tokias bakterijas kaip Salmonella, E. coli – kadangi nagai yra daugiau nei 2 kartus purvinesni už pirštus, nes panages yra sunku gerai nuplauti, todėl jos tampa puiki terpė plisti infekciniams organizmams.
  Kai kramtote nagus, visos bakterijos lengvai patenka į burną ir paplinta po visą kūną, kur gali sukelti įvairias infekcijas.
 2. Nagų infekcijos
  Žmonės, kurie dažnai kramto nagus, yra jautrūs paronichijai – odos infekcijai, kuri atsiranda aplink nagus. Kai nagai yra kramtomi, bakterijos, grybeliai ir kiti mikroorganizmai gali patekti į odą, todėl atsiranda patinimas, paraudimas ar net pūliai aplink odą.
  Tai yra skausminga infekcija, kurią pašalinti reikia chirurginiu būdu. Bakterinės infekcijos, kurias sukelia nagų kramtymas, yra vienos iš labiausiai paplitusių nagų problemų.
 3. Karpos dėl ŽPV infekcijų
  Karpos ant pirštų, kurias sukelia ŽPV (žmogaus papilomos virusas), yra paplitusios tarp reguliarių nagų kramtytojų. Šios karpos gali lengvai plisti į burną ir lūpas, kai yra kramtomi nagai.
 4. Dantų problemos
  Nagų kramtymas gali išderinti dantų sąkandį arba pakeisti įprotį, kokiu būdu sukandate viršutinius ir apatinius dantis.
  Jūsų dantys gali pakrypti, tapti deformuotais, per anksti nusidėvėti ir susilpnėti, jei pastoviai kramtote nagus. Generalinė odontologijos akademija nustatė, kad pastovūs nagų kramtytojai, per savo gyvenimą papildomai sumoka virš 4000 EUR odontologo paslaugoms, nei tie, kurie nagų nekramto.
 5. Sutrikusi gyvenimo kokybė
  Naujai atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie chroniškai kramto savo nagus, dažnai skundžiasi suprastėjusia gyvenimo kokybe.

Ar nagų kramtymas yra psichikos sutrikimas?

2012 metais Amerikos psichiatrų asociacija nusprendė iš naujo klasifikuoti nagų kramtymą kaip obsesinio kompulsinio sutrikimo (OKS) formą, kartu su kitų pataloginių sutrikimų formomis.
Jei nagų kramtymas yra labai intensyvus, kad gerokai trukdo Jūsų įprastam gyvenimo ritmui ir sukelia emocinį bei fizinį skausmą, tokiu atveju yra ryšys su psichiatriniu sutrikimu.

Kaip rašė Elgsenos tyrimų ir terapijos žurnalas, dauguma jaunų žmonių kramto nagus iš nuobodulio arba streso, o ne dėl psichinio sutrikimo.
Nagų kramtymas jauniems žmonėms pasireiškia, kai yra nuobodu arba dirbama sudėtingomis sąlygomis, kurios gali atspindėti tam tikrą emocinę būklę.
Žmonės nagus kramto mažiau kai užsiima socialine veikla arba gauna papeikimą iš aplinkinių.

6 paprasti patarimai kaip nustoti kramtyti nagus

Nagų kramtymas linkęs prasidėti vaikystėje arba ankstyvoje paauglystėje, o su amžiumi palaipsniui mažėja. Nesvarbu ar esate suaugęs, kuris negali atsikratyti šio įpročio, ar vaikas, kuris kandžioja savo ar tėvų nagus, šie patarimai Jums padės:

 1. Užsirašykite veiklas, kurios Jums sukelia norą kramtyti nagus (pavyzdžiui nuobodulys arba televizoriaus žiūrėjimas) ir venkite šių veiklų arba stebėkite savo elgseną.
 2. Užklijuokite medicinį pleistrą ant pirštų galiukų.
 3. Visada laiku nusikirpkite nagus ir atlikite kitas manikiūro procedūras.
 4. Duokite rankoms kitos veiklos, pavyzdžiui mezgimas.
 5. Apsvarstykite elgesio terapiją, pavyzdžui, įpročių keitimo mokymo
 6. Užsitepkite nemalonaus skonio medžiagų ant pirštų galiukų (acto, aštraus padažo ar kitų kartaus skonio produktų).

Nors ir nėra atlikta jokių tyrimų, bet kai kurie žmonės mano, kad nagų kramtymas sustiprina imuninę sistemą, todėl žmonės kramtantys nagus rečiau serga nei tie, kurie jų nekramto.
Vienas iš galimų paaiškinimų yra tas, kad kramtant nagus imuninė sistema yra supažindinama su jus supančiais patogenais ir pradeda išmokti juos įveikti.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti