Kūnas

Ką reiškia aštrus šlapimo kvapas?

Šlapimo spalva ir kvapasŠlapimo spalva ir kvapas (lentelė)
 

Šlapimas gali atskleisti vertingos informacijos apie kūno šalinimo procesą ir bendrą sveikatos būklę. Šlapimo spalva gali keistis nuo maisto, vaistų ir papildų, geriamo vandens kiekio, fizinės veiklos ir nuo paros meto. Kai kurios ligos taip pat gali keisti šlapimo savybes, todėl tikrai nepamaišys tai žinoti.

Gauti tikslią informaciją bus galima tik laboratorijoje, tačiau bendras tendencijas galima pamatyti ir plika akimi.

Pagrindiniai dalykai kuriuos verta atsiminti ir svarbu pastebėti:

  • Jei keičiasi šlapimo spalva ar kvapas ir tai tęsiasi ilgai – pasitarkite su gydytoju.
  • Esant tamsesnei šlapimo spalvai galima įtarti dehidrataciją.
  • Šlapinkitės tada, kai norit, nesusilaikykit.

Keli faktai apie šlapimą

Niekam ne paslaptis, kad  inkstai filtruoja perteklinį vandenį ir šalina toksinus bei kitas nereikalingas medžiagas – nuo perteklinių baltymų ir cukraus iki bakterijų. Per gyvenimą inkstai perfiltruoja apie 4 milijonus litrų vandens (mažas ežeriukas).

Šlapimas sudarytas iš 95% vandens ir 5% šlapalo, šlapimo rūgšties, mineralų, druskos, fermentų ir įvairių medžiagų, kurių kaupimasis sukeltų sveikatos problemas. Normalus šlapimas yra skaidrus ir šiaudų spalvos, kuri sąlygota tulžies pigmento urobilino.

Spalva

Lentelėje žemiau rasite šlapimo spalvas ir galimas to priežastis.

Spalva/Požymis Priežastis Ką daryti?
Geltona/auksinė Normali spalva. Spalvos intensyvumas priklausys nuo skysčių kiekio organizme. Kai kurie B grupės vitaminai gali paryškinti spalvą. Nieko nereikia daryti
Raudona/rožinė Jei tai dėl kraujo, priežastis gali būti šlapimtakių infekcija, inkstų akmenys ar (retais atvejais) vėžys. Raudono maisto (burokų, mėlynių, geležies papildų ir pan.) vartojimas gali nudažyti šlapimą rausva, raudona, ar bordine spalva. Pasitarkite su gydytoju, jei įtariate kraują šlapime.
Bespalvė Galimai per didelis vandens kiekis organizme. Pasitarkite su gydytoju, jei tai tęsiasi ilgai.
Oranžinė Dehidratacija, susilaikymas nuo šlapinimosi, po sporto, oranžinio maisto vartojimas (morkos, moliūgai), kepenų problemos. Gerkite daugiau vandens, šlapinkitės esant norui, pasitarkite su gydytoju, jei spalva nesikeičia atstačius vandens kiekį organizme.
Gintarinė Dar stipresnė dehidratacija, galimai dėl sporto ar karščio, kofeino ar druskos perteklius, inkstų nepakankamumas, medžiagų apykaitos problemos, hipofizės problemos Pasitarkite su gydytoju, jei spalva nesikeičia atstačius vandens kiekį organizme.
Bespalvė/drumsta Šlapimtakių infekcija, inkstų problemos, medžiagų apykaitos problemos, limfa šlapime, hipofizės problemos Pasitarkite su gydytoju, ypač jei yra skausmas ir/arba dažnas šlapinimasis.
Šlapimas su nuosėdomis Baltymai šlapime, šlapimtakių infekcija, inkstų akmenys. Pasitarkite su gydytoju.
Su putomis Stipri srovė, baltymai šlapime (dažniausiai dėl diabeto ar hipertenzijos) Pasitarkite su gydytoju, (ne dėl srovės stiprumo).

Dar pasitaiko žalias šlapimas, melsvas ar juodos spalvos – tokiu atveju pasitarkite su gydytoju.

Šlapimo spalvos dėl organizmo dehidratacijos vizualizacija:

Šlapimo spalvos reikšmė (Dehidratacijos riba)

Kiek gerti vandens?

Sakoma, kad vyrui reikia apie 3 litrų skysčių per dieną, moterims – 2.2. Tačiau svarbu klausytis savo kūno. Kai jis netenka nuo vieno iki dviejų procentų vandens, atsiranda troškulys. Kuo vyresni esam, tuo neefektyvesni yra troškulio signalai, todėl senesniems žmonėms reikia gerti pakankamai vandens, stebint savo šlapimo spalvą.

Vandens trūkumas yra rimtas rizikos faktorius inkstų akmenims ar infekcijoms.
Jei naktį keliatės šlapintis, nebegerkite iki miego likus 3-4 valandoms.

Kvapas

Sakoma, kad senovės Romos moterys gėrė terpentiną, siekdamos, kad jų šlapimas kvepėtų rožėmis. Nelabai kokia mintis, nes nevilioja pakratyti kojas dėl malonesnio šlapimo kvapo :). Tačiau ne tik terpentinas keičia šlapimo kvapą.
Paprastai šlapimas neturi stipraus kvapo, bet jei aštrus šlapimo kvapas (lyg amoniako), tai gali būti dėl šlapimtakių infekcijos, akmenligės ar dėl dehidratacijos. Dehidratacija didina šlapimo koncentraciją, kas savo ruožtu stiprina kvapą. Kvapas gali stiprėti ir nuo baltymais turtingo maisto – mėsos ar kiaušinių. Menopauzė, kai kurios lytiškai plintančios ligos ir tam tikri medžiagų apykaitos sutrikimai tai pat gali sustiprinti kvapą. Pvz. diabetas – anksčiau, siekdami nustatyti diabetą įpildavo šlapimo į smėlį, žiūrėdami ar pritrauks vabzdžius. Kai kurie netgi ragaudavo.

Šlapinimosi dažnumas

Jei trumpai, kai norite šlapintis – šlapinkitės.
Vidutiniškai žmonės šlapinasi 6-8 kartus per parą. Gali būti dažniau ar rečiau, priklausomai nuo geriamo vandens kiekio ar fizinio aktyvumo. Padažnėjusi šlapinimosi priežastis gali būti kofeinas, alkoholis ar kiti diuretikai arba kažkokie fiziniai ar neurologiniai sutrikimai.

Vienžo, gerkit pakankamai vandens, eikit į tualetą, kai yra poreikis, ir nepamirškit atkreipti dėmesio į spalvų ir kvapų paletę.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti