Kūnas Naudinga Žinoti

Perdegiau saulėje, lupasi oda – vasariškos problemos

Perdegiau saulėje - lupasi oda Lupasi oda po saules (foto)

Vasarą išvengti nudegimų saulėje praktiškai neįmanoma. Galite nudegti net ir dirbdamos sode, ar kai mažiausiai to tikitės. Kaitri saulė gali užklupti net ir anksti ryte ar dienai jau visai einant į vakarą. Jeigu būdami saulėje pastebėjote pirmuosius nudegimo požymius, greičiausiai skaudžių pasėkmių išvengti jau nepavyks, tačiau žalai sumažinti yra keletas priemonių.

Tiesa – pirmeji nudegimo požymiai pasirodo žymiai anksčiau nei besilupanti oda. Saulės daroma žalą galite pajausti dar anksčiau. Jeigu nuo saulės oda ėmė rausti ir kaisti – tai gana rimtas ženklas jog laikas slėptis.

Ką daryti?

Dažnai nutinka taip, kad po nudegimo Jus kankina niežulys, lupasi oda. Tai tikrai nėra malonu. Ir, vis dėlto, galite sau padėti. Pateiksime keletą patarimų, kaip elgtis, jei nudegėte saulėje. Ką daryti, jei po deginimosi saulėje lupasi oda?

Perdegiau saulėjePalįskite po šaltu dušu

Jei pastebėjote, kad oda pradėjo luptis, kankina niežulys, pirmas dalykas, kurį galite padaryti, tai palįsti po šaltu dušu. Vėsus vanduo nuramins sudirgintus nervus odos paviršiuje ir Jūs pasijusite kur kas geriau. Nusipraususios nusausinkite odą minkštu rankšluosčiu, tačiau netrinkite – taip tik paspartinsite odos lupimosi procesą.

Atšaldykite odą

Nelupkite odos, nes tai gali palikti net randus. Jei jaučiate niežulį, prie niežtinčios vietos pridėkite ledo. Kai ledas atvėsins odą, niežulys turėtų atslūgti.

Drėkinkite odą

Nusipraususios sudrėkinkite odą. Būtų idealu, jei naudotumėte nudegimams skirtu losjonu ar tepalu. Priemonių nuo perdegimo saulėje visuomet galite ieškoti artimiausioje vaistinėje. Patartina naudoti priemonę, kurios sudėtyje yra alavijų – tai sulėtins odos lupimosi procesą. Galite naudoti ir alavijų gelį – išvengsite infekcijos, oda lupsis ne taip greitai, ir nuslopinsite niežulį.

Gerkite pakankamai vandens

Odos regeneracijai reikalingos maistinės medžiagos bei vanduo. Jūs turite užtikrinti, jog pakankamas kiekis reikalingų elementų pasiektu Jūsų kuną. Nudegus saulėje išgerti pakankamą kiekį vandens tampa dar svarbiau. Rekomenduojama per dieną išgerti bent 10 stiklinių vandens.

Nelupkite odos

Besilupanti oda ne tik erzina, bet ir gali tapti sveikatos sutrikimų priežastimi. Jei oda labai lupasi, mikrobai, patenkantys ant odos, gali sukelti infekciją. Net jei ir matote, kad odos gabaliukas atsilupęs, netraukite už jo, nulupdamos dar daugiau. Odos atplaišos pasišalina natūraliai.

Pagulėkite avižinių dribsnių vonioje

Avižinių dribsnių vonia mažina odos niežėjimą, gydo išbėrimus ir vabzdžių įkandimus. Į marlinį maišelį suberkite stiklinę išbrinkytų avižinių dribsnių ir pririškite prie čiaupo taip, kad į vonią pilamas vanduo prabėgtų pro maišelį. Vonioje pagulėkite 10-15 minučių.

Gaukite pakankamai vitaminų

Valgykite maistą, kuriame gausu vitamino C ir vitamino E. Tai skatins odos gijimą.

Ko nedaryti?

Pastebėję jog saulė nudegino odą netepkite apsauginių kremų nuo saulės po fakto – dauguma tokių kremų yra sukurti naudojimui prieš išeinant į lauką, o po nudegimo jie geriausiu atveju nepadės arba pridarys dar daugiau problemų.

Dažnai oda nudega keliaujant todėl venkite kontakto su pažeista vieta. Pavyzdžiui nudegintų pečių situaciją pabloginti gali kuprinės petnešos, liemenėlės petnešos, kai kurie drabužiai ar aksesuarai.

Panašių problemų gali sukelti ir įvairūs aktyvaus laisvalaikio užsiėmimai kur naudojama speciali atributika – liemenės, apraišai ir panašiai, todėl tokias pramogas geriau atidėti, kadangi nudegusi oda yra žymiai labiau pažeidžiama, o esant didesniems pažeidimams itin sunku išvengti infekcijos.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti