Raudonasis svogūnas
Nors ir visos daržovės yra svarbios ir naudingos organizmui, tačiau tam tikros jų rūšys suteikia daugiau naudos nei kitos. Svogūnai yra Allium daržovių genties nariai. Allium gentis priklauso česnakinių šeimai ir yra viena iš didžiausių augalų genčių pasaulyje, kuriuoje yra apie 1250 augalų rūšių.
Svogūnuose yra įvairių vitaminų, mineralų, antioksidantų ir kitų stiprių augalinių junginių, kurie gerina sveikatos būklę.
Svogūnai turi antioksidacinį ir priešuždegiminį poveikį ir yra susiję su sumažėjusia vėžio rizika, sumažėjusiu cukraus kiekiu kraujyje ir pagerėjusia kaulų būkle.
Gydomosios svogūnų savybės buvo atrastos dar senovėje, kai svogūnai buvo naudojami gydant negalavimus, tokius kaip galvos skausmas, širdies ligos ir burnos opa.
Svogūnai gali skirtis savo dydžiu, forma ir spalva, tačiau dažniausiai pasitaiko baltos, geltonos ir violetinės spalvos. Skonis gali skirtis nuo lengvo ir saldaus iki stipraus ir aštraus, priklausomai nuo svogūnų veislės ir sezono.
Svogūnų maistinė vertė
Švieži svogūnai turi labai mažai kalorijų, tik 40 kcal šimtui gramų svogūno. Šviežią svogūną sudaro 89% vandens, 9% angliavandenių ir 1,7% maistinių skaidulų su mažu kiekiu baltymų ir riebalų.
100g šviežių svogūnų yra:
Medžiaga | Kiekis |
---|---|
Kalorijos | 40 kcal |
Vanduo | 89% |
Baltymai | 1.1 g |
Angliavandeniai | 9.3 g |
Cukrus | 4.2 g |
Maistinės skaidulos | 1.7 g |
Riebalai | 0.1 g |
Sotieji riebalai | 0.04 g |
Mononesotieji riebalai | 0.01 g |
Polinesotieji riebalai | 0.02 g |
Omega-6 | 0.01 g |
Angliavandeniai
Angliavandeniai sudaro apie 9-10% tiek šviežių, tiek virtų svogūnų. Jie susideda iš gliukozės, fruktozės, sacharozės bei maistinių skaidulų.
100 g svogūnų yra 9,3 g angliavandenių ir 1,7 g maistinių skaidulų, todėl bendras virškinamasis angliavandenių kiekis yra 7,6 g.
Vitaminai ir mineralai
Svogūnuose yra daug įvairių vitaminų ir mineralų:
- Vitaminas C – antiosidantas, reikalingas imuninei sistemai, plaukų ir odos buklei palaikyti.
- Folatas (B9) – vandenyje tirpus vitaminas B, kuris yra būtinas ląstelių augimui ir metabolizmui. Ypač svarbus nėščioms moterims.
- Vitaminas B6 – randamas daugelyje maisto produktų ir yra susijęs su raudonųjų kraujo kūnelių gamyba.
- Kalis – vienas iš svarbiausių mineralų, turintis kraujo spaudimą mažinančią savybę ir yra svarbus širdies darbui.
Kiti augaliniai junginiai
Svogūnų nauda sveikatai yra priskiriama juose esantiems antioksidantams ir sieros turintiems junginiams.
Svogūnai taip pat yra pagrindiniai flavonoidų (ypač naudingo junginio, vadinamo kvercetinu) šaltiniai.
Svarbiausi augaliniai junginiai svogūnuose yra šie:
- Antocianinai – galingi antioksidantai ir pigmentai, suteikiantys svogūnams rausvą spalvą. Antocianinai randami tik raudonos arba violetinės spalvos svogūnuose.
- Kvercetinas – antioksidantas flavonoidas, kuris gali sumažinti kraujo spaudimą ir pagerinti širdies būklę.
- Sieros junginiai – daugiausia sulfidai ir polisulfidai, kurie gali turėti apsauginį poveikį nuo vėžio.
- Tiosulfinatai – sieros turintys junginiai, kurie gali slopinti kenksmingų mikroorganizmų augimą ir užkirsti kelią kraujo krešulių susidarymui.
Raudonos ir geltonos spalvos svogūnai turi daugiau antioksidantų nei kitų tipų. Iš tiesų geltonieji svogūnai gali turėti beveik 11 kartų daugiau antioksidantų nei baltieji svogūnai.
Svogūnų nauda sveikatai
Yra nustatyta, kad svogūnai turi antioksidacinį poveikį, mažina uždegimus ir slopina kenksmingų mikroorganizmų augimą.
Antimikrobinis poveikis
Mus supančioje aplinkoje, taip pat ir mūsų kūnuose yra labai daug įvairių mikroorganizmų. Kai kurie iš jų yra neutralūs, tačiau kai kurie gali pakenkti.
Svogūnų ekstraktai ir eteriniai aliejai gali slopinti kenksmingų mikroorganizmų, tokių kaip bakterijos ir mielės, augimą.
Svogūnai gali kovoti su potencialiai pavojingomis bakterijomis, tokiomis kaip Escherichia coli (E. coli), Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus (S. aureus) ir Bacillus cereus.
Be to, įrodyta, kad svogūnų ekstraktas slopina Vibrio cholerae bakterijos, kuri yra pagrindinis visuomenės sveikatos susirūpinimas besivystančiose šalyse, augimą.
Tyrimas parodė, kad iš geltonojo svogūnų odos ekstrahuotas kvercetinas sėkmingai slopino Helicobacter pylori (H. pylori) ir meticilinui atsparaus Staphylococcus aureus (MRSA) augimą.
H. pylori yra bakterija, susijusi su skrandžio opomis ir tam tikrais virškinimo trakto vėžiais, o MRSA yra atsparios antibiotikoms bakterijos, kurios sukelia infekcijas įvairiose kūno vietose.
Cukraus kiekio kraujyje reguliavimas
Cukrinis diabetas yra dažna liga ir pirmiausia būdinga aukštam cukraus kiekiui kraujyje.
Vienas tyrimas su diabetikais nustatė, kad 100 gramų šviežių svogūnų per dieną stipriai sumažina cukraus kiekį kraujyje.
Švieži svogūnai gali būti naudingi tiek 1, tiek ir 2 tipo cukrinio diabeto gydymui.
Gerina kaulų būklę
Osteoporozė (kaulų retėjimas) yra bendra sveikatos problema, ypač moterims po menopauzės. Sveika mityba yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių.
Tyrimai rodo, kad svogūnai turi apsauginį poveikį kaulų retėjimui ir gali net padidinti kaulų masę.
Didelis tyrimas su moterimis, vyresnėmis nei 50 metų, nustatė, kad reguliarus svogūnų vartojimas siejamas su padidėjusiu kaulų tankiu.
Vėžio prevencija
Vėžys yra dažna liga, kuriai būdingas nekontroliuojamas ląstelių augimas organizme. Tai viena iš pirmaujančių mirties priežasčių visame pasaulyje.
Tyrimų metu buvo nustatyta, kad didesnis svogūnų vartojimas susijęs su sumažėjusia kelių rūšių vėžio rizika, pvz., skrandžio, krūties, gaubtinės ir prostatos vėžiu.
Pagerina virškinimą
Svogūnai yra puikus maistinių skaidulų ir prebiotikų šaltinis, būtinas gerai žarnyno veiklai.
Prebiotikai yra nežymūs maistinių skaidulų tipai, kurie suskaidomi naudingųjų žarnyno bakterijų.
Gerosios žarnyno bakterijos maitinasi prebiotikais ir sukuria trumpos grandinės riebalų rūgštis, įskaitant acetatą, propionatą ir butiratą.
Tyrimai parodė, kad šios trumpos grandinės riebalų rūgštys sustiprina žarnyno būklę,stiprina imunitetą, mažina uždegimą ir pagerina virškinimą.
Be to, vartojant daug prebiotikų turinčių maisto produktų, padidėja probiotikai, pvz., Lactobacillus ir bifidobakterijų kolonijos, kurios yra naudingos virškinimui.
Mityba, turinti daug prebiotikų, gali padėti pagerinti svarbių mineralų įsisavinimą, o tai gali pagerinti kaulų būklę. Svogūnuose yra ypač daug prebiotikų ir fruktooligosacharidų, kurie padeda padidinti draugiškų bakterijų skaičių žarnyne ir pagerinti imuninę sistemą.
Nepageidaujamas svogūnų poveikis
Turbūt visiems yra žinoma, kad svogūnų valgymas gali sukelti nemalonų burnos ar kūno kvapą.
Tačiau yra ir keletas kitų svogūnų šalutinių poveikių, kurie gali būti netinkami kai kuriems žmonėms.
Alergija svogūnams
Alergija svogūnams yra gana retas reiškinys, tačiau šviežių svogūnų netoleravimas pasireiškia gana dažnai.
Svogūnų netoleravimo simptomai gali pasireikšti virškinimo sutrikimu, pilvo pūtimu, mėšlungiu ar viduriavimu.
Kai kurie žmonės gali patirti alergines reakcijas vos palietus svogūną, neatsižvelgiant į tai, ar jie yra alergiški valgomiems svogūnams.
Asmenims, turintiems dirgliosios žarnos sindromą, reikėtų vengti svogūnų.
Akių ir burnos dirginimas
Dažniausia problema, susijusi su svogūnų paruošimu ir pjovimu, yra akių dirginimas ir ašarojimas.
Tai atsitinka, kai svogūnai yra pjaustomi. Dėl to svogūnų ląstelės išskiria dujas, kurios suaktyvina akių neuronus, o šie sukelia dilgčiojimo pojūtį, kad išskirti ašaras, kurios pašalintų patekusias dujas.
Norint sumažinti išskiriamų dujų kiekį, svogūną pjaustyti reikėtų po tekančiu vandeniu.
Pavojingi gyvūnams
Nors svogūnai ir yra sveika žmonių mitybos sudedamoji dalis, jie gali būti mirtini kai kuriems gyvūnams, įskaitant šunis, kates, arklius ir beždžiones.
Pagrindiniai kaltininkai yra junginiai, vadinami sulfoksidais ir sulfidais, kurie gali sukelti ligą, vadinamą Heinz kūno anemija. Heinz kūno anemijai būdingas raudonųjų kraujo kūnelių pažeidimas, kuris sukelia anemiją.
Jokiu būdų neduokite svogūnų ar nieko kas yra aromatizuota svogūnais, savo augintiniui.
Išvada
Kaip ir daugelis kitų maisto produktų, svogūnai turi tiek „gerų“, tiek „blogų“ aspektų.
Juose yra daug antioksidantų ir sieros turinčių junginių, kurie gali suteikti daug naudos mūsų organizmui.
Nors reikia daugiau tyrimų, svogūnai siejami su geresne kaulų būkle, sumažėjusiu cukraus kiekiu kraujyje ir sumažėjusia vėžio rizika.
Kita vertus, kai kuriems žmonėms svogūnai gali sukelti problemų, ypač virškinimo sutrikimų.
Todėl įprastai svogūnai yra vartojami mažais kiekiais, nes jų pagrindinis tikslas yra suteikti skonį maistui.
O žmonėms, kurie toleruoja svogūnus (ir juos mėgsta), jie gali būti vertingas sveikos mitybos komponentas.
Teksto komentarai