Kūnas Mityba

Susiaurėjusios išmatos: plonos arba juostos formos išmatos

Susiaurėjusios išmatos: plonos arba juostos formos išmatossiauros išmatos tuštinantis

Jeigu pastebite išmatų formos, spalvos ar kvapo pokyčių – svarbu žinoti kaip reaguoti ir ko negalima praleisti pro akis. Tiek vaikams, tiek ir suaugusiems, plonos ir ilgos išmatos gali būti požymis, kad organizme ne viskas yra gerai.

Paprastai suaugusių žmonių išmatos būna tvirtos “dešros” pavidalo (apie normalių išmatų formas plačiau galite skaityti šiame straipsnyje) kuri būna vientisa arba išeina mažesniais gabalėliais. Jeigu didesnių pokyčių nepastebima, tuomet svarbu tik tiek, jog tuštinimasis būtų reguliarus, pakankamai vietisos konsistencijos ir nesukeltų diskomforto tuštinimosi metu.

Tačiau kartais atsitinka taip, jog atsiranda pokyčių išmatų formoje. Jos tampa itin siauros lyg pieštukas ar plokščios kaip juostos. Reikia žinoti, jog suaugusiam žmogui toks reiškinys nėra laikomas normaliu. Suplonėjusios išmatos ne retai rodo žarnyno funkcijos pokyčių ar net ligas.

Kada reikia susirūpinti dėl plonų išmatų?

Tiesa ta, kad siauros bei ilgos išmatos (pieštuko formos) gali atsirasti dėl labai netaisyklingos mitybos. Kai žmogaus maitinimasis nėra gerai subalansuotas, ypač jei trūksta augalinio maisto, tuomet organizmas gali reaguoti neįprastai ir žmogus tai pastebės besituštindamas. Dažnai prie šios problemos prisideda ir sėslus gyvenimo būdas, persivalgymas bei mažas fizinis aktyvumas.Tuštinantis siauros išmatos

Tuo tarpu plokščios išmatos (kaip juosta) gali atsirasti vartojant pernelyg daug alkoholinių gėrimų. Tyrimai parodė, kad alkoholis sutrikdo normalias storosios žarnos funkcijas ir taip sukelia eilę problemų. Tarp jų ne retai pasitaiko ir pakitusi išmatų forma, retesnis ar kaip tik pernelyg dažnas tuštinimasis bei kiti nemalonūs žarnyno simptomai. Dėl didelio alkoholio vartojimo gali sutrikti ir išmatų konsistencija bei reguliarumas.

Pastaruoju atveju pasiguosti galima tuo, kad problema nėra sunkiai sprendžiama ir sumažinus alkoholio suvartojimą, bei sutvarkius mitybos problemas plokščių, siaurų ar kitaip neįprastų išmatų problema turėtų išsispręsti visiškai.

Tačiau jeigu žmogus maitinasi pilnavertiškai, pakankamai juda ir vengia žalingų įpročių, o keistos formos išmatos ir toliau vargina – tai rimta priežastis susirūpinti žarnyno sveikata ir atlikti nuodugnesnius tyrimus siekiant atrasti tikrąją problemos priežastį.

Medicininiai siaurų bei plonų išmatų veiksniai

Visa eilė medicininių problemų gali turėti simptomų susijusių su išmatų forma, todėl svarbu laiku atpažinti, tinkamai ištirti ir pasirūpinti žarnyno, o taip pat ir viso kūno sveikata.

Siauras, plonas išmatas ne retai sukelia:
– Hemorojus. Pasireiškia tiek pat dažnai vyrams bei moterims;
– Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) gali turėti simptomų, tarp kurių išmatų formos pakitimas;
– Tiek gerybiniai, tiek ir piktybiniai dariniai žarnyne gali pakeisti išmatų formą;
– Žarnyno parazitai taip pat sukelia nemažai problemų kurių simptomai – pakitusi išmatų forma;
– Vyrams plonas ar siaurias išmatas taip pat gali sukelti išsivystęs prostatitas;
– Plonos išmatos gali būti ir nėštumo metu;

Dalis priežasčių dėl kurių atsiranda siauros išmatos nėra patologinės. Tai gali būti ir visai normali žmogaus būsena pavyzdžiui po žarnyno operacijos, tačiau svarbu suprasti, kad tokiais atvejais gydytojai įspėja apie galimus simptomus, o praėjus numatytam laikui tokios problemos turėtų nebelikti. Todėl svarbu stebėti organizmo funkcijas nes suplonėjusios išmatos po kurio laiko turėtų grįžti į normalią formą.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti