Mityba Sporto gidas

Kiaušiniai – puikus baltymų šaltinis sportuojantiems

Kiaušiniai – puikus baltymų šaltinis sportuojantiems ir norintiems priaugti liesos raumenų masės

Vienas iš geriausių maisto produktų, padedančių auginti liesą raumenų masę, yra kiaušiniai. Vieni mėgsta kiaušinio baltymą, kiti “trynį”, treti tiesiog mėgaujasi valgydami visą kiaušinį.
Nors ir teigiama, kad per daug kiaušinio trynio valgyti yra nesveika (cholesterolio kiekiui), dėl jame esančių riebalų. Tačiau yra nesutarimų tarp mokslinikų, vieni teigia, kad trynyje yra daug naudingų maistinių medžiagų, kurios padeda auginti raumenis, o kiti – kad jame daugiau žalingų riebalų, didinančių cholesterolio kiekį kraujyje.
Tačiau, testeronas yra gaminamas iš cholesterolio, todėl dauguma mano, kad tryniai yra labai svarbūs sportuojant, norint užsiauginti raumenų masės.

Žmonės vartoja kiaušinių baltymus, kaip vieną iš pagrindinių maisto produktų laikantis kultūrizmo dietos. Kai kurie negali valgyti kiaušinių dėl tam tikrų alergijų. Kai kurios teorijos teigia, kad jei valgote per daug neekologiškų kiaušinių, laikui bėgant jūsų kūnas tampa priešiškas tam tikriems toksinams esantiems kiaušiniuose ir galiausiai atmeta juos kaip svetimkūnius.
Ko pasekoje gaunasi anafilaksinis poveikis su gerklės patinimu.

Kol kas mokslininkai dar ieško atsakymo šiam reiškiniui. Kiekvienas gali tapti alergiškas, be konkretaus paaiškinimo, kiek ilgai ši alergija truks, nei kaip jos atsikratyti.
Todėl yra patartina valgyti ekologiškus kiaušinius iš patikimų ūkių.
Tiems, kurie neturi alergijos kiaušiniams, šie yra puikus maisto produktas, kurį lengva pasigaminti ir nešiotis su savimi visą dieną bei kuris yra idelus baltymų šaltinis.
Baltymų kiekis kiaušiniuose yra išskirtinis su labai mažai kalorijų. Taigi, paprastas kiaušinis yra vienas iš geriausių, mažai kalorijų turinčių, baltymų šaltinių ir turėtų būti įtrauktas į kiekvieno mitybos planą, jei jūsų tikslas yra priaugti liesos raumenų masės.

Prieš keletą metų, kiaušinis buvo pagrindinis ingredientas daugelyje baltyminių maisto papildų sportuojantiems. Šiomis dienomis, kiaušinių baltymų papildus pakeitė papildai turinys išrūgų baltymų. Žinoma, kiaušinių baltymų papildai vis dar yra prekyboje ir prieinami visiems, tačiau, ieškantiems greitai virškinamo baltymų šaltinio, vartoti prieš ir po treniruočių, labiau tiks išrūgų baltymai.

Kai kurie sportininkai vis dar vartoja žalius kiaušinius, tačiau didžioji dauguma juos termiškai apdoroja prieš valgydami, dėl galimo salmoneliozės pavojaus. Dėl šios priežasties yra rekomenduojama kiaušinius valgyti tik tinkamai paruoštus, pavyzdziui, virtus, keptus, omletą ir kita.

Dauguma sportininkų, kurie siekia, priaugti liesos raumenų masės ir sudeginti nereikalingus riebalus, kiaušinius vartoja bent kartą per savaitę. Vienas iš itin naudingo patiekalo su kiaušiniais pavyzdžių: sumaišyti kiaušinius su rudaisiais ryžiaus ir daržovėmis.

Pasak EGN (angl. kiaušinių mitybos centras), didelio kiaušinio sudėtyje yra:

  • 72 kalorijos
  • 6,5 g baltymų
  • mažiau nei 1g angliavandenių
  • šiek tiek daugiau nei 4g riebalų

Idealiu atveju, 6 kiaušinių baltymai sudaro puikų naudingų medžiagų kiekį bet kokiam patiekalui (24g baltymų, 2g angliavandenių ir jokių riebalų).
Taip pat reikėtų paminėti, kad yra naudinga papildomai vartoti sveikų riebalų iš kitų šaltinių, tokių kaip: linų sėmenys, alyvuogės, migdolų sviestas ir avokadai.

Taigi, siekiantiems gerų rezultatų, auginant liesą raumenų masę, rekomenduojame suvalgyti bent 4-6 kiaušinių baltymus du kartus per savaitę. O tie, kurie nemėgsta kiaušinių, gali rinktis kokybiškus kiaušinių baltymų maisto papildus (liaudyje vadinamą “proteiną”).

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti