Žalinga

Kolos žala organizmui arba kodėl yra nesveika gerti kolą?

Kola Kola žala

koka kola

Kaip “Coca – Cola” veikia Jūsų kūną, kai jos išgeriate

Visi saldinti gėrimai prisideda prie žmogaus sveikatos būklės kitimo, pavyzdžiui, nutukimo, 2 tipo cukrinio diabeto, dantų ėduonies ir kitų sveikatos problemų. Bet ar Jūs kada nors susimastėte kas vyksta Jūsų kūne poto kai išgeriate vaisvandenių? Kad būtų galima atsakyti į šį klausimą vienas mokslininkas sudarė laiko lentelę, kuri paaiškina, kas vyksta organizmo viduje per valandą, kai išgeriate vaisvandenių, šiuo atvjeju „Coca – Cola“ skardinę.

Kolos buteliukaiPasak Ligų kontrolės ir prevencijos tarnybos (angl. “the Centers for Disease Control and Prevention”) maždaug pusė JAV gyventojų (panašūs rodikliai ir Europoje) geria saldžiuosius gėrimus (vaisvandenius) kiekvieną dieną, daugiausia šių gėrimų geria paaugliai ir jauni žmonės.

Vienoje skardinėje gėrimo „Coca – Cola“ yra maždaug 10 šaukštų cukraus. Kai tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacija (angl. “World Health Organization”) rekomenduoja per dieną suvartoti ne daugiau kaip 6 šaukštus cukraus.

Todėl nėra nuostabu, kad saldžiųjų gėrimų vartojimas yra susijęs su sveikatos priežiūros gerinimo sąlygomis. Pasak Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos, žmonės kurie geria 1 – 2 skardines saldžiųjų gėrimų per dieną yra 26 procentais labiau linkę susirgti 2 tipo cukriniu diabetu. Atliktų tyrimų metu buvo nusatyta, kad beveik 184 000 mirčių priežastis yra per didelis saldžiųjų gėrimų vartojimas.

Vienas britų vaistininkų Niraj Naik sukūrė laiko lentelę, kuri remiantis sveikatingumo rašytojos Wade Meredith tyrimais, atvaizduoja kokią žalą organizmui per 1 valandą gali padaryti 330 ml „Coca – Cola“ skardinė.

Daugeliu aspektų „Coca – Cola“ yra lyginama su heroinu, vienas iš tokių aspektų kad šis gėrimas stimuliuoja smegenų atlygio ir malonumo centrus.

 

Kas nutinka išgėrus skardinę „Coca – Cola“ gėrimo

kolos skardinė

  • Pasak birtų vaistininko, jaučiamas intensyvus saldumas „Coca – Cola“ gėrime turėtų mus priversti vemti, vos tik šis gėrimas patenka į organizmą. Tačiau gėrime esanti fosforo rūgštis slopina saldumą ir leidžia mums toliau gerti kolą.
  • Per pirmąsias 20 minučių cukraus kiekis kraujyje stulbinamai padidėja, tai sukelia insulino pliūpsnį. Kepenyse atsiradęs didelis kiekis cukraus, cirkuliuodmas veda mūsų kūną prie riebalų „kūrimo“.
  • Per 40 minučių įvyksta kofeino absorbavimas. Jūsų akies vyzdžiai išsiplečia, pakyla kraujo spaudimas, kaip atsakas į duotą didelį kiekį cukraus, jūsų kepenys siunčia signalus smegenims, kad reikia dar daugiau cukraus.
  • Praėjus 45 minutėms Jūsų kūnas padidina dopamino gamybą organizme, kuris stimuliuoja malonumo centrą smegenyse. Tai yra fiziškai toks pats poveikis, kokį daro heroinas.
  • Per 60 minučių fosforo rūgštis sujungia kalcį, magnį bei cinką Jūsų plonojoje žarnoje, pagreitinadami medžiagų apykaitą.
  • Praėjus 60 minučių kofeinas esantis saldžiajame gėrime pradeda veikti, dėl ko užsimanote į tualetą. Kartu su šlapimu iš jūsų organizmo pasišalina kalcio, magnio ir cinko junginys, kuris buvo skirtas Jūsų kaulams, taip pat ir natris, elektrolitai bei vanduo.
  • Dar vėliau pradedamas jausti dirglumas ir mieguistumas.

 

Dar vienas mitas: KokaKola nuo viduriavimo?! jokiu būdu NE!

Viduriuojant negalima gerti jokių smarkiai saldintų gėrimų, tame tarpe ir Kolos. O taip pat pieno, sulčių, kofeino turinčių gėrimų ir tt.  Daugiau skaitykite šiame straipsnyje.

Ir dar keletas priežasčių, kodėl yra nesveika gerti kolą

– Viena stiklinė kolos iš organizmo pašalina daugybę reikalingų vitaminų, apkrauna kepenis sunkiu darbu ir padidina insulino kiekį.

– Kolą ištyrę mokslininkai išsiaiškino, kad šiame gėrime esančiuose dažikliuose yra 4-metilimidazolo, chemikalo, kuris JAV Kalifornijos valstijoje buvo įtrauktas į kancerogenų sąrašą. Kancerogenai – vėžį sukeliantys dirgikliai.

– JAV atlikti tyrimai įrodė, kad žmonėms, kurie geria dvi skardines kolos per dieną, yra didesnė rizika susirgti inkstų akmenlige.

– Tokių gėrimų vartojimas gali stipriai pažeisti dantų emalį ir sukelti ne tik skausmus, bet ir rimtas dantų ligas.

– Įprastoje kolos skardinėje yra daug cukraus, kurį organizmas itin greitai pasisavina. O piktnaudžiavimas cukrumi gali baigtis depresija, suprastėjusia atmintimi ar netgi kognityvinių gebėjimų praradimu.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti