Granatų sultys – tai tarsi antrasis kraujas.
Granatų sultys paprastai gerai pasisavinamos, jos ne tik žadina apetitą bei reguliuoja skrandžio veiklą, bet ir padidina hemoglobino kiekį kraujyje – štai kodėl jos rekomenduojamos sergant mažakraujyste, jų gali gerti kūdikio besilaukiančios moterys, kurioms neretai pasireiškia nėščiųjų anemija. Granatų sultys taip pat turi šlapimo išsiskyrimą skatinančių, priešuždegiminių savybių. Teigiama, jog jos gerina medžiagų apykaitą, tad jas galima gerti ir turintiems antsvorio.
Granatai turi skausmą malšinančių, priešuždegiminių ir antiseptinių savybių. Vaisių apyvaisyje ir žievėje yra 10-30 proc. alkaloidų bei kitų bioaktyvių medžiagų, padedančių varyti kirmėles.
Granatai yra puiki priemonė kovojant su širdies ligomis, kadangi atlikti tyrimai parodė, kad kasdien vartojamos granatų sultys apsaugo arterijas ir neleidžia kauptis apnašoms bei sumažina cholesterolio oksidaciją – neigiamą jo poveikį. Taip pat granatuose esančios medžiagos mažiną arterinį kraujo spaudimą.
Granatų ekstraktas veiksmingas gydant krūties, prostatos vėžį bei leukemiją. Visai neseniai, 2004 metais, mokslininkai paskelbė, kad stiklinė granatų sulčių per dieną gali visiškai sustabdyti aterosklerozę ir net ją gydyti.
Tačiau ar tikrai žinote kaip valgyti granatą? Dažnai žmonės išspjauna granatų kauliukus tikėdami, jog jie nėra naudingi ar netgi kenksmingi žarnyno veiklai tačiau to daryti tikrai nereikia! Toks įsitikinimas būdingas sovietinei medicinai, tačiau tai tikrai nėra tiesa. Todėl abejojantiems, ir klausiantiems ar granatas valgomas su kauliukais, atsakome taip!
Teksto komentarai