Žalinga

Chloro poveikis sveikatai

Chloras baseino vandenyje | stipriai chloruotas vanduochloruotas baseino vanduo

Kas yra chloras?

Chloras yra cheminis elementas plačiai naudojamas pramonėje ir randamas daugumoje buitinės chemijos produktų. Chloras gali būti skysčio arba dujų pavidalu.
Dar žinomas kaip geras dezinfekatorius, sunaikinantis visas bakterijas, todėl plačiai naudojamas geriamojo vandens, baseinų dezinfekacijai

Chloras plaukimo baseineChloras naudojamas baseinuose

Apsinuodijimas chloru

Apsinuodijimo, kurį sukelia chloras, stiprumas priklauso nuo to, koks buvo chloro kiekis, kokiu būdu apsinuodinta bei kiek ilgai tai truko.
Kai chloro dujos susiliečia su drėgnu audiniu, (pvz.: akių, gerklės ar plaučių) susidaro rūgštis, kuri gali pažeisti šiuos audinius.

Apsinuodijimo chloru simptomai ir požymiai

Apsinuodijimo proceso metu arba iškart po apsinuodijimo, gali pasireikšti šie požymiai ir simptomai:

Chloro poveikis
pažeistas, suprastėjęs regėjimas
deginimas, audinių paraudimas
pūslės ant odos, jei buvo tiesioginis kontaktas su chloro dujomis.
deginimo pojūtis nosies, gerklės ir akių srityse
kosėjimas
krūtinės spaudimas
pasunkėjęs kvėpavimas ar dusulys
ašarotos akys
švokštimas kvėpuojant

chloras žmogaus organizme

Chloras žmogaus organizme

Ilgalaikis chloro poveikis sveikatai

Apsinuodijimas chloru yra labai pavojingas. Ilgalaikių komplikacijų gali atsirasti įkvėpus didelės koncentracijos chloro dujų. Komplikacijos gali sukelti sunkių sveikatos problemų, tokių kaip skystis plaučiuose (plaučių edema).

Reikėtų paminėti, jog I-ame pasauliniame kare chloras buvo naudojamas cheminiuose ginkluose. O tai puikiai pasako, koks chloras yra nuodingas žmonių sveikatai.

Kaip apsisaugoti ir ką daryti gavus didelę dozę chloro?

 • Kuo skubiau pasišalinkite iš chloru užterštos teritorijos:
  1) jei chloras pasklido patalpose – išeikite iš pastato;
  2) jei chloru buvo užterštas oras lauke – eikite į aukščiausią vietą, kadangi chloro dujos yra sunkesnės už orą ir nusistovės žemesnėse vietovėse.
 • Jei chloras pateko ant kūno, nusirenkite drabužius, greitai nusiplaukite visą kūną su muilu ir vandeniu ir kuo skubiau susisiekite su medikais.
 • Jei apsinuodinote chloro dujomis ir degina akis arba matymas pasidarė neryškus, skalaukite akis paprastu vandeniu apie 10-15 minučių.
  Jei nešiojate kontaktinius lęšius, išimkite juos prieš skalaujant akis ir padėkite į maišelį su užterštais drabužiais. Jokiu būdu nenaudokite dar kartą užterštų kontaktinių lęšių.
  Jei nešiojate akinius, nuplaukite juos su muilu ir vandeniu.
 • Jei prarijote chloro, neskatinkite vėmimo ir negerkite skysčių, kuo skubiau kvieskite greitąją pagalbą.

Chloras butinėje chemijoje
Chloras butinėje chemijoje

Kaip gydomas apsinuodijimas chloru?

Kol kas, priešnuodis nuo cholo dar nėra sukurtas. Gydymas vyksta kuo skubiau pašalinant visą chlorą iš kūno ir teikiant medicininę priežiūrą.

Keletas Chloro faktų

Chloro chemija: Chloro elektroninė formulė yra 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5

Chloro fizika: Kambario temperatūroje, bei esant normaliam atmosferos slėgiui chloras yra gelsvų dujų pavidale. Šios dujos yra du su puse karto sunkesnės už orą ir pasiekusios −34 °C tampa skysčiu.
Chloro dujos turi nemalonų, dusinantį kvapą, o įkvėpus šių dujų yra pažeidžiami plaučiai (prasideda plaučių edema). Net esant mažai chloro dujų koncentracijai ore (1 iš 1000) chloro poveikis organizmui yra toks stiprus, jog mirtis ištinka per kelias minutes.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti