Sveika

Bananai – kuo jie naudingi?

Ar žinojote, jog bananai gali pakelti nuotaiką?

Bananuose esantis triptofanas skatina „laimės hormonų” išsiskyrimą, padeda išsaugoti gerą nuotaiką ir atsikratyti depresijos.

Bananai yra labai skanus ir sveikas vaisius. Juose gausu ląstelienos, krakmolo, kalcio, magnio, cinko, sieros, geležies, pektinų, vitaminų A, C, E, B, o taip pat gliukozės ir sacharozės. Viename banane yra 27 miligramai fosforo, kuris gerai veikia protinę veiklą.

Bananų maistinė vertė

Viename vidutinio dydžio banane yra:
9% (RPN)* Kalio
10% (RPN)* Vario
14% (RPN)* Mangano
8% (RPN)* Magnio
1,3g Baltymų
3,1g Skaidulų
24g Grynųjų angliavandenių
0,4g Riebalų
33% (RPN)* Vitamino B
11% (RPN)* Vitamino C

*(RPN – rekomenduojama paros norma)

9 priežastys kodėl verta valgyti bananus

  1. Bananuose yra daug žmogaus organizmui reikalingų maistinių medžiagų. Bananas yra vienas populiariausių vaisių Žemėje. Bananai yra kilę iš pietryčių Azijos, bet dabar jie yra auginami daugelyje šiltesnio kilmato šalių. Pasaulyje bananų rūšių yra labai daug, jie skirasi savo spalva, dydžiu bei forma. Tačiau populiariausia jų rūšis yra geltonieji bananai. Kiekviename banane yra tik apie 105 kalorijos! Jis sudarytas beveik tik iš vandens ir angliavandenių, taip pat bananuose yra labai mažai baltymų ir beveik nėra riebalų. Neprinokusiuose (žaliuose) bananuose angliavandeniai daugiausiai susideda iš krakmolo ir atsparaus krakmolo, tačiau kai bananas subręsta, krakmolas virsta cukrumi (gliukoze, fruktoze ir sacharoze). Bananuose gausu skaidulų bei antioksidantų.
  2. Bananuose yra maistinių medžiagų, kurios reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Juose gausu skaidulos – pektino, kuris suteikia kūnui struktūrinės formos. Tiek pektinas tiek atsparus krakmolas (esantis neprinokusiuose bananuose) gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje po valgio, taip pat sumažinti alkio jausmą.
  3. Bananai gali pagerinti virškinimo sistemą. Maistinės skaidulos siejamos su daug naudos sveikatai, įskaitant geresnį virškinimą. Vidutinio dydžio banane yra apie 3 gramai skaidulų, todėl šis vaisius laikomas pakankamai geru skaidulinių medžiagų šaltiniu.

    Bananuose daugiausiai yra šių skaidulų:
    • Pektino
    • Atsparaus krakmolo

    Atsparus krakmolas išeina iš virškinimo ir baigiasi mūsų storojoje žarnoje, kur jis tampa maistu naudingai žarnyno bakterijai. Be to, atlikus ląstelių tyrimus buvo pasiūlyta, kad pektinas gali padėti apsisaugoti nuo gaubtinės žarnos vėžio.

  4. Bananas gali padėti numesti svorio. Nors ir nėra tyrimų, kuriuose būtų išbandytas bananų poveikis svoriui, tačiau šis vaisius turi keletą funkcijų, kurios padaro jį draugišku maistu metant svorį. Kaip minėjome anksčiau, bananuose yra labai mažai kalorijų, todėl jie yra puikus užkandis, turintis savo sudėtyje daug skaidulų.
  5. Bananai gali padėti pagerinti širdies veiklą. Bananuose esantis kalis yra mineralas, kuris būtinas gerai širdies veiklai, ypač kraujo spaudimo reguliavimui.
  6. Bananuose yra stiprių antioksidantų. Vaisiai ir daržovės yra puikus antioksidantų šaltinis, todėl bananai nėra išimtis. Bananuose yra keletas rūšių antioksidantų, taip pat dopamino ir katechino. Šie antioksidantai yra susiję su didele nauda sveikatai, pavyzdžiui, mažina riziką susirgti širdies ligomis bei degeneracinėmis ligomis.
  7. Neprinokę bananai gali pagerinti jautrumą insulinui. Atsparumas insulinui yra pagrindinis rizikos veiksnys daugeliui rimčiausių pasaulio ligų, įskaitant ir 2 tipo cukrinį diabetą. Keletas atliktų tyrimų parodė, kad 15–30 gramų atsparaus krakmolo per dieną gali padėti pagerinti jautrumą insulinui iki 35–50 procentų.
  8. Bananai gali padėti pagerinti inkstų būklę. Kalis yra svarbus siekiant kontroliuoti kraujo spaudimą ir gerinti inkstų būklę. Vienas atliktas tyrimas parodė, kad moterims (kurioms yra virš 13 metų ir kurios 2–3 kartus per savaitę valgė bananus) pavyko 33 procentais sumažinti riziką susirgti inkstų ligomis. Kiti tyrimai parodė, kad žmonėms, kurie valgo bananus 4-6 kartus per savaitę, yra beveik 50 procentų mažesnė tikimybė susirgti inkstų ligomis.
  9. Bananai gali turėti naudos sportuojant. Jie dažnai yra vadinami sportininkų maistu, dėl to, kad bananų sudėtyje yra mineralinių medžiagių ir lengvai virškinamų angliavandenių. Bananų valgymas sportuojant gali padėti sumažinti raumenų spazmus ir skausmą po treniruotės.

Bananai yra ne tik sveiki ir naudingi žmogaus organizmui, bet ir puikus užkandis. Be to, retai kada bananuose galima rasti pesticidų ar kitokių teršalų, dėl jų apsauginio sluoksnio, tai yra, žievės. Bananai yra neįtikėtinai lengvai valgomi ir transportuojami, jie yra gerai toleruojami organizmo ir lengvai virškinami.

Faktai apie bananus

  • Bananai galėjo būti pirmieji pasaulyje auginami vaisiai. Archelogai rado įrodymų, kad bananai buvo auginami Naujojoje Gvinėjoje apie 8 000 metų prieš Kristų.
  • Bananai yra auginami daugiausiai tropinėse ir subtropinėse srityse Afrikoje, Azijoje, Pietų Amerikoje, taip pat Kanarų salose ir Australijoje.
  • Bananai neauga ant medžių. Bananų augalas yra klasifikuojamas kaip medžio pavidalo daugiametis augalas.
  • Beveik visi parduotuvėse parduodami bananai yra klonuoti tik iš vienos rūšies (The Cavendish), kurių gimtinė yra Pietryčių Azija.
  • Yra žinoma 50 bananų rūšių.
  • Dauguma auginamų bananų yra auginami ūkininkams ir vietiniams žmonėms ir tik 15 procentų užaugintų bananų yra eksportuojami į kitas šalis.
  • Indija yra viena iš pirmaujančių bananų augintojų visame pasaulyje (23 procentai visų auginamų bananų).

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti