Naudinga Žinoti

Kam kompensuojamas dantų protezavimas?

Valstybės kompensuojamas dantų protezavimas

Kam kompensuojamas dantų protezavimas?

Dantų protezavimo kompensavimą lietuvoje reglamentuoja 2005-11-29 metais Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos priimtas teisės aktas. Pilną šio dokumento versiją (22 puslapių) rasite teisės aktų registre pagal pavadinimą:

Dėl dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarkos aprašo patvirtinimo

Valstybinė ligonių kasa nurodo, jog dantų protezavimas kompensuojamas pagal šiuos kriterijus:

Šiuo metu galioja nustatyta dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarka. Pagal šią tvarką teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš PSDF biudžeto, turi šių kategorijų apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu:
  • Asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius;
  • Vaikai iki 18 metų, kaip tai numatyta Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 2 straipsnyje;
  • Asmenys, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais asmenys;
  • Asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.

Dantų protezavimo kompensuojama suma

Valstybės kompensuojama suma skiriasi pagal asmenų grupę bei kitas protezavimo poreikio aplinkybes. Čia galite sužinoti iki kokios sumos yra kompensuojamas protezavimas.

  • Iki 463,13 EUR

Pensininkams;
Nedarbingiems asmenims;
Iš dalies darbingiems smenims;
Po burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos;

* Pagal žemiau nurodytas sąlygas.

  • Iki 1 424,99 EUR

Vaikams;
Po burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos;
Pensininkams;
Nedarbingiems asmenims;
Iš dalies darbingiems smenims;

* Pagal žemiau nurodytas sąlygas.

  • Iki 236,36 EUR

Vaikams;

* Pagal žemiau nurodytas sąlygas.

Valstybės kompensuojamas protezavimas apmokamas iš PSDF biudžeto asmenims pagal faktines dantų protezavimo išlaidas, bet ne daugiau kaip:

Kompensuojamas dantų protezavimas pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims:

1. kurie turi mažiau kaip 10 funkciškai visaverčių kontaktuojančių natūralių ar kokybiškų protezuotų antagonistinių dantų porų nuo pirmojo krūminio danties iki kitos pusės pirmojo krūminio danties – iki 463,13 Eur;

2. kuriems diagnozuotas didesnis nei II laipsnio patologinis visų dantų nudilimas (daugiau kaip 1/3 danties vainiko aukščio) – iki 463,13 Eur;

3. kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm aukščio – iki 1 424,99 Eur (nustato konsiliumas);

Kompensuojamas dantų protezavimas vaikams:

1. kurių kramtymo sistema dar vystosi, protezuojama laikinais dantų protezais, pagamintais iš laboratorijoje ar odontologijos kabinete polimerizuojamų polimerų, arba standartinius apsauginius metalinius vainikėlius – iki 236,36 Eur;

2. kurių kramtymo sistema iš esmės susiformavusi, protezuojama naudojant ilgalaikių konstrukcinių medžiagų dantų protezus – iki 1 424,99 Eur (nustato konsiliumas);

Asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos:

1. po taikyto specifinio (spindulinio ir (ar) chemoterapinio) gydymo burnos ertmėje yra mažiau kaip 10 funkciškai visaverčių kontaktuojančių natūralių ar kokybiškų protezuotų antagonistinių dantų porų nuo pirmojo krūminio danties iki kitos pusės pirmojo krūminio danties – iki 463,13 Eur;

2. atlikta burnos ertmės, veido ir žandikaulių operacija su minkštųjų audinių šalinimu ir (ar) žandikaulių srities kaulo rezekcija – iki 1 424,99 Eur (nustato konsiliumas).

Kada galima pasinaudoti kompensuojamo dantų protezavimo lengvata?

Žmogui praradus natūralius dantis likę dantys gali išsikreipti ar pasislinksti dėl atsiradusios laisvesnės vietos. Laikui bėgant gali atsirasti ir sąkandžio problemų. Jeigu yra jaučiamas diskomforto jausmas dėl pablogėjusios estetinės išvaizdos ar atsirado kitų burnos problemų, priklausomai nuo esamos situacijos padėti gali dantų implantacija bei protezavimas.

Implantai yra dantu formą ir funkciją imituojančios, dirbtinės konstrukcijos tvirtinamos buvusio danties vietoje. Jų pagrindinė paskirtis yra atlaikyti kramtymo jėgas ir paskirstyti krūvį į žandikaulį taip kaip daro tikras dantis. Dabar galima drąsiai teigti, jog dantų implantai yra ilgalaikis sprendimas tinkamai atkūriantis prarastų dantų fukciją todėl vis dažniau dantų implantams yra keliami papildomi reikalavimai tokie kaip geras estetinis vaizdas bei fonetikos problemų pašalinimas.

Šiuolaikinėje odontologijoje dantų protezavimas beveik visada siejamas su implantacija, kuri taikoma pagal esamas indikacijas (nuo 1 iki 6 implantų). Taip yra todėl, kad naujausios technologijos padarė didžiausią pažangą būtent šioje srityje ir leidžia pasiekti geriausių rezultatų tiek ir paciento komforto, tiek ir procedūros paprastumo prasme. Šios technologijos dėka yra maksimaliai atkūriama natūrali sveikų dantų išvaizda ir funkcija.

Kokie būna dantų protezai?

Pagal tipą protezai skirstomi į išimamuosius ir fiksuotus (neišimamus) protezus. Paprastai tipas yra parenkamas pagal išlikusių dantų būklė ir kiekį todėl atskiru atveju gali būti pasiūlytas bet kuris iš šių tipų. Prie fiksuotų protezų taip pat galima priskirti ir vainikėlius, dalinius vainikėlius, tiltus bei vieno danties protezus dedamus ant implanto. Visi šie fiksuojamieji protezai yra ilgalaikiai todėl jų priežiūra yra žymiai paprastesnė nei išimamų.

Išimami protezai gali būti pilni (pakeičiantys visus dantis) bei daliniai (tvirtinami prie kitų dantų). Kokybiški išimami protezai paprastai gaminami su fiksavimo sistema (lanko atraminiai) arba plokštelės tipo. Nors jų kaina ir yra santykiniai mažesnė, svarbu paminėti, kad naudojant išimamums protezus, dėl mažesnio stabilumo labiau dėvisi žandikaulis.

Prašymo kompensuoti dantų protezavimo išlaidas forma
Prašymo kompensuoti dantų protezavimo išlaidas forma

Dantų protezavimas bei šiuolaikinė implantacija

Įvertinus reikiamą implantų kiekį ir parinktą įsodinimo vietą naudojamos skirtingos dantų protezavimo konstrukcijos. Tai gali būti:

Protezavimo tipai
Vieno danties protezavimas;
Kelių dantų vienoje eilėje protezavimas;
Visų dantų protezavimas;

Šaknies formos titanis varžtas prie kurio tvirtinamas danties protezas yra vadinamas implantu. Anksčiau buvo įprasta įsukus implantą laukti 3-6 mėnesius kol jis pilnai prigija, tačiau dabar, patobulėjus technologijoms ir implanto atmetimo rizikai sumažėjus iki miniamos, vis dažniau pacientai renkasi momentinės implantacijos metodiką kuomet protezavimas ant implantų atliekamas tuo pačiu metu kaip ir įstatomas implantas.

Turbūt labiausiai paplitę implantai yra danties šaknies formos cilindriniai arba sraigtiniai, o taip pat ištisiniai, perforuoti, tuščiaviduriai titaniniai implantai. Su šiuolaikinėmis technologijomis geriausių rezultatų galima pasiekti naudojant būtent srieginius implantus.

Pašalinus dantį ar jo šaknies likučius žandikaulyje yra paruošiama ertmė implantui kuris tvirtai įsukamas į kaulą. Tai užtriktina mechaninį stabilumą bei suteikia tvirtą fiksacinį pagrindą prarastų dantų atstatymui ir kitiems protezavimo sprendimams.

Odontologai bendradarbiaudami su Lietuvos dantų technikų laboratorijomis pritaiko įvairias iš anksto paruoštas, ištobulintas ir patentuotas dantų implantų sistemas, todėl kokybę garantuoja tokie prekiniai ženklai kaip Straumann, 3M, Nobel Biocare, Dentsply, Camlog, Biohorizons, Megagen, Neobiotech, Dentium.

Dantų protezavimas susideda iš kelių esminių etapų ir prasideda nuo paprasto vizito pas specialistą. Kosultacijos metu yra daromos reikiamos dantų bei žandikaulio nuotraukos, vertinama bendra būklė bei galimos kontraindikacijos. Bendraujant su pacientu susitariama dėl norimo rezultato ir nusprendžiama kiek, kokių ir kur reikės implantų. Parenkami priimtiniausi konstrukciniai elementai.

Jeigu operacijos metu yra tik įstatomas implantas, tuomet procedūra trunka vos 30 minučių ir tokiai operacijai užtenka vietinio nuskausminimo. Po operacijos pacientas turi kuri laiką burnoje laikyti sterilų tvarstį, nevalgyti bei laikytis svarbių nurodymų – vartoti antibiotinius vaistus, vengti fizinio krūvio bei perkaitimo, peršalimo. Esant reikalui paskiriami skausmą malšinantys vaistai. Po kelių dienų paprastai sutariama dėl vizito apžiūrai. Toliau gyjant kaului galima pereiti prie įvairių protezavimo procedūrų kuomet individualiai pagaminti protezai tvirtinami prie jau paruoštų implantų. Dauguma naudojamų implantų gali būti atrama pavieniams dantų vainikėliams, tiltams ir netgi išimamiems protezams.

Dantų protezų gaminimas

Protezų gaminime pasitarnauja daugybė patentuotų kompiuterinių technologijų tarp kurių intraoralinis bei laboratorinis skaitmeniniai skeneriai iš “3Shape”, 3D Spausdintuvas programuojamas bei valdomas “Autodesk” bei VHF frezavimo įrenginiai. Šių technologijų pagalba pavyksta užtikrinti nepriekaištingą tikslumą matavimo, modeliavimo bei gamybos etapuose.

Dantų implantų stabilumo vertinimas

Adaptacijos laikotarpis gali skirtis tarp skirtingų pacientų, tačiau paprastai šis procesas priklauso nuo paciento fiziologijos, kaulo kokybės bei dantų implantų tipo ir operacijos metu naudotos technologijos. Jei implantas buvo statomas atskirai nuo protezo, apžiūros vizito metu gydytojas bando įvertinti gijimo proceso raidą ir įsitikinti, kad yra pilnai pasiruošta protezavimo etapui. Tam tikslui gali būti naudojamas “Osstell” arba analogiškas įrenginys skirtas reikiamiems testams atlikti ir stabilumui įvertinti. Tokia metodika leidžia tyrimą atlikti operatyviai ir kokybiškai nesukeliant jokio nepatogumo pacientui.

Dantų protezavimo sritis apima ne tik diagnostiką, gydymo plano sudarymą ir gydymą, bet ir reabilitaciją, dantų estetinės išvaizdos, patogumo ir kitų sveikatos kriterijų priežiūrą. Paprastai dantų protezavimas reikalingas esant dantų trūkumui, tačiau ši stritis tuo pačiu rūpinasi ir kitomis, chirurginėmis žandikaulio problemomis, o taip pat yra glaudžiai susijusi su burnos minkštųjų audinių plastika.

Dantų protezavimas sparčiai tobulėja kartu su besivystančiomis technologijomis ir moksliniais pasiekimais, todėl šiandien medicina gali pasiūlyti daugiau nei vieną sprendimą įvairioms burnos problemoms gydyti. Tinkamiausią metodą padės pasirinkti patyrę specialistai atsižvelgdami ne tik į esamas medicinines indikacijas, bet ir pacieto norus bei finansines galimybes.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti