Mityba Sveika

Linų sėmenys ir chija sėklos

Linu sėmenys ir chija sėklos

Linų sėmenys ir chija sėklos

Šaukštelyje čija sėklų yra daugiau kalcio nei stiklinėje pieno ir daugiau omega-3 nei lašišoje… 2.7 karto daugiau geležies nei špinatuose… puodelyje čija sėklų daugiau magnio nei 10-yje brokolių… Taip sako čija sėklų reklama. Ar tikrai jos tokios unikalios? O gal turim vietinių, lietuviškų alternatyvų?

Čija (chia) arba ispaninio šalavijo sėklos priskiriamos supermaisto kategorijai. Ir gal ne be reikalo?

Informacijos apie čija daug, ji tikrai įspūdinga. Reklamos irgi daug. Parduodančių įmonių ar svetainių – tuntas. Tik yra vienas minusas – kaina. Lietuvoje čija kainuoja bent 5 eurus už kilogramą. Specializuotuose parduotuvėse, ekologiška, dar daugiau.

O kaip su alternatyvom? Palyginam su linų sėklomis (maistinių medžiagų kiekis ar rekomenduojamos paros normos dalis 28 gramuose sėklų):

Linų sėmenys
Čija sėklos
Baltymai 5.11 g 4.4 g
Riebalai 11.8 g 8.6 g
Ląsteliena 7.65 g 10.6 g
Omega-3 6.38 g 4.9 g
Omega-6 1.65 g 1.6 g
B1 31% 29%
B2 3% 2%
B3 4% 13%
B5 3% 0%
B6 7% 0%
Kalcis 7% 18%
Geležis 8% 0%
Magnis 28% 22%
Fosforas 18% 27%
Kalis 7% 1%
Cinkas 8% 7%
Varis 17% 3%
Manganas 35% 30%
Selenas 10% 0%

Iš esmės, čija lenkia linų sėmenis tik B3, kalcio ir fosforo kiekiu.

Problema su linų sėklomis – jas reikia sumalti ir jos apkarsta (oksiduojasi). Bet susimali tiek kiek reikia ir tvarkoj. Anokia čia bėda.

Tiek čiją tiek linus gali dėti į kokteilius, tik linams reikės galingesnio blenderio, kad sumaltų. Arba teks sumalti atskirai.

Linų sėmenų kaina už kilogramą gerokai mažesnė. Nesunkiai radau po eurą už kilogramą ar net mažiau. Taigi, jos kainuoja gerokai pigiau nei čija. Atrodo, kad nėra net ko abejoti linų sėmenų pranašumu. Bet… yra vienas kitas rimtesnis “bet”.

Linų sėmenų minusai

Linų sėmenys turi nedidelį kieki cianidų. Gal ir nykstamai mažą, nekenkiantį sveikatai, bet Prancūzija iki dabar uždraudusi linų sėmenų aliejaus vartojimą maiste. Apribojimai aliejui yra ir Vokietijoje, Šveicarijoje bei Belgijoje.

Tyrimas su viščiukais sako, kad viščiukai vartoję termiškai neapdorotas linų sėklas turėjo vystymosi problemų. Tačiau linų sėklos buvo labai didelė jų mitybos dalis.

Linų sėmenų aliejus nėščioms netinka dėl padidintos persileidimo rizikos,

Tačiau būtina paminėti, kad visa ši neigiama informacija yra rasta čija reklaminiame puslapyje. Pažiūrėjus nešališkus sveikos mitybos puslapius – kažkokių rimtų problemų apie linų sėmenis nerašo.

Dar viena įdomi linų sėmenų savybė – jie turi daug fitoestrogeno, kitaip tariant moteriško hormono estrogeno. Vienur radau, kad vyrams ne į tema, kitur, kad viskas gerai ir sumažina prostatos vėžio riziką.  Bet tikrai puikiai tinka turinčioms problemų su hormonų balansu ar menopauzės metu.

Šiek tiek viską vietas bando sustatyt vienas šaltinis teigdamas, kad bėda yra ne linų sėmenyse, o jų aliejuje. Čia kaip ir istorijoje apie cukrų – dievas sukūrė nuodą, bet kartu ir priešnuodį. Kitaip tariant, jei valgai, tai valgyk visą daiktą, o ne jo sultis ar aliejų.

Čija minusai

Dėl didelio ląstelienos kiekio čija gali sukelti pilvo pūtimą ir skrandžio negalavimus.

Santrauka ir išvados

  • Čijos sėklų marketingas labai stiprus.
  • Čija ir linų sėmenys turi panašų maistinių medžiagų kiekį.
  • Linų sėmenų nereikėtų vartoti per daug, nėštumo metu ir laktacijos metu reikėtų apriboti/atsisakyti. Panašu, kad čia galioja sena gera taisyklė – net ir vaistas gali tapti nuodu, jei per daug suvartosi.
  • Terminis apdorojimas pašalina tam tikras blogas linų sėmenų savybes.

Išvadą padaryt tikrai sunku, bet pabandom – nors čija ir brangesnė, bet atrodo saugesnė nei linų sėmenys, o savybės panašios. Jei čiją renkatės dėl kalcio, pasvarstykite apie nelukštentą sezamą – kalcio jame 1.5 karto daugiau. Be to, panašiomis naudingimos savybėmis pasižymi ir kanapės augalo sėklos.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Vienas komentaras

Komentuoti