Naudinga Žinoti

27 maisto produktai gerinantys smegenų veiklą (II dalis)

27 maisto produktai sveikoms, produktyvioms ir aktyvioms smegenims

Pasirūpinkime savo smegenimis!

Pirmoje straipsnio dalyje pateikėme pirmuosius 10 maisto produktų, kurie gerina smegenų veiklą. Šioje, antroje straipsnio dalyje pateikiame likusius 17 naudingųjų produktų.

 1. Žemės riešutų sviestas. Turi sveikųjų (polinesočiųjų ir mononesočiųjų) riebalų, kurių reikia smegenims ir visam kūnui. Tačiau svarbu paminėti, kad žemės riešutų sviestas turi būti pagamintas tik iš riešutų, pageidautina organinių, o ne pripildytas įvairių aliejų mišinių.
 2. Raudonas vynas. Jau keletą metų vynas yra siūlomas daktarų, kadangi jis skystina kraują, padeda išvengti širdies ligų ir mažina vėžio riziką. Raudonajame vyne esanti medžiaga resveratrolis padeda padidinti kraujo tekėjimą į smegenis. Tai yra ypatinga medžiaga, kadangi turi gebėjimą kirsti kraujo – smegenų barjerą, ko daugelis antioksidantų ir kitų medžiagų negali. O tai reiškia, kad antioksidantai gali pasiekti Jūsų smegenų ląsteles ir apsaugoti jas nuo sužalojimų. Štai kodėl daugelis dakatarų rekomenduoja išgerti kiekvieną dieną po mažą taurę raudonojo vyno. Žinoma, negalima piktnaudžiauti svaigiaisiais alkoholiniais gėrimais, kad ir kokią naudą jie beteiktų!
 3. Bananai. Bananuose esantis kalis labai padeda smegenims, kadangi sumažėjęs kalio kiekis Jūsų organizme gali pradėti slopinti gebėjimą aiškiai mąstyti ir sutelkti dėmesį. Juose taip pat yra ląstelienos, kuri gali padėti pasiekti rekomenduojamą kasdieninę skaidulų normą. Bananuose gausu įvairių vitaminų, kurie yra reikalingi pilnam smegenų funkcionalumui.
 4. Špinatai. Špinatai gali suteikti Jūsų smegenims sveikumo, jie padeda vykti kraujo cirkuliacijai į smegenis ir iš jų. Taip pat špinatai yra detoksikuojantis maistas, kuris daro stebuklus su kepenimis, o tai savo ruožtu saugo visą kūną, pašalina besikaupiančius toksinus, kurie gali sutrikdyti visų organų funkcionalumą.
 5. Lapinis kopūstas. Jie yra tokie pat sveiki kaip ir špinatai, jei ne daugiau, turi daug antioksidantų, ląstelienos ir geležies, kuri padeda Jums jaustis stipriems ir sveikiems.
 6. Rudieji ryžiai. Ruduose ryžiuose (daugiau nei baltuose) yra daug vitamino B, kuris turi įtakos Jūsų smegenų veiklai.
 7. Pomidorai. Dėl didelio likopenų kiekio pomidoruose gydytojai šią daržovę pradėjo rekomenduoti jau praeitame dešimtmetyje. Yra sakoma, kad valgydami pomidorus žmonės gali padėti sau užkirsti kelią tokioms ligoms kaip Alzhaimeris, Parkinsonas ir kitoms smegenų degeneracinėms ligoms.
 8. Neskaldyti grūdai. Tyrimai yra parodę, kad grūdai gali aprūpinti Jūsų smegenis tomis medžiagomis, kurių reikia, kad smegenys išliktų budrios visada.
 9. Vanduo. Išlaikyti savo kūną aprūpintą vandeniu visą dieną yra raktas į kasdieninį smegenų funkcionavimą.
 10. Avokadai. Avokadas yra puikus naudingų medžiagų šaltinis tiems, kurie siekia optimizuoti savo smegenų ląsteles. Pirmiausia, šis vaisius turi sveikųjų riebalų, kurie padeda padidinti kraujo tekėjimą visame kūne, taip pat avokade yra beveik tiek pat kalio kaip ir bananuose, kuris padeda oksiduoti Jūsų smegenis. Šis vaisius tinka norint sumažinti kraujo spaudimą, o tai savo ruožtu padeda Jūsų smegenims išlikti sveikoms.
 11. Žalioji arbata. Ši arbata padeda ne tik numesti svorio, bet ir kovoti su vėžiu ar širdies ligomis, tai yra tikra palaima Jūsų smegenims. Buvo įrodyta, kad žalioji arbata gali potencialiai padėti Jūsų smegenims gaminti naujas smegenų ląsteles. Yra rekomenduoja per dieną išgerti 1-2 puodelius šios arbatos, tačiau reikėtų nepamiršti, kad žalioje arbatoje yra kofeino.
 12. Linų sėmenys. Linų sėmenys yra žinomi dėl savo sudėtyje turimų Omega–3 riebalų rūgščių, taip pat dideliu kiekiu skaidulų. Abi šios medžiagos yra labai naudingos smegenų funkcionavimui. Linų sėmėnų galima įdėti į sriubas, pridėti prie sveikuoliškų trintų vaisių kokteilių ir kitų patieklų.
 13. Kantalupa (melionų rūšis). Jų sudėtyje yra Omega-3 riebalų rūgščių, kurios yra naudingos ne tik smegenų veiklai, bet ir viso kūno funkcionavimui.
 14. Anakardžių riešutai. Anakardžių riešutai turi vitamino E ir sveikųjų riebalų, kurie padeda reguliuoti kraujotaką. Rinkitės grynus anakardžių riešutus, vietoje skrudintų ar sūdytų, kad išvengtumėte nereikalingų riebalų ir natrio.
 15. Moliūgų sėklos. Juose yra daug magnio, kuris padeda širdžiai, o ši savo ruožtu padeda smegenims bei visam organizmui atsipalaiduoti. O atsipalaidavimo jausmas padeda smegenims geriau susikoncentruoti.
 16. Mėlynės. Mėlynėse yra antioksidanto, kuris padeda užkirsti kelią vėžiui bei sumažinti širdies ligų riziką. Mėlynės taip pat yra gerai žinomos kaip gera apsauga nuo laisvųjų radikalų, kurie gali pakenkti smegenų veiklai. Reguliariai valgydami mėlynes išliksite sveiki ir būsite puikios nuotaikos.
 17. Morkos. Tikriausiai visi žino, kad morkos yra sveika akims, tačiau mažai kas žino, jog jos taip pat gerina ir smegenų veiklą. Morkose yra daug liuteino, kuris gerina atmintį.
  Gera žinia yra ta, kad naudą galite gauti ne tik valgydami morkas, bet ir gerdami jų, šviežiai spaustas sultis.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti