Sveika

Nemokamas supermaistas – Garšva

Valgoma žolė garšva (supermaistas)Valgomi garšvos lapai

Pavasaris. Kas netingi, džiaugiasi pavasarinių žolių derliumi. Viena iš esminių valgomų žolių mūsuose – garšva.

Liaudiškai vadinamos vištakojais, garšvos nauda yra puikus geležies, vitamino C, karoteno, baltymų, ląstelienos, vario, mangano, titano, boro šaltinis. Taip pat turi flavonoidų – kemferolio ir kvercitino, cholino.

Augalas gašva (žolė)Kaip sako knyga “Kas po kojomis žaliuoja”, senovėje baltų ir slavų kraštuose garšvos buvo svarbūs maistiniai augalai, kuriuos vėliau pakeitė iš Viduržemio pajūrio atkeliavę kopūstai. Jaunučiai, vos iš po žemių išlindę lapeliai buvo valgomi švieži, iš jų buvo verdami barščiai taip pat jie buvo sūdomi, rauginami, džiovinami.

Liaudies medicinoje vyrauja nuomonė, kad garšva šalina iš organizmo toksinus, slopina uždegimą. Garšvomis gydomas sąnarių reumatas, podagra, šalinimo sistemos ligos. Lapai turi silpną raminamąjį poveikį.

Mes valgom šviežias – darom salotas ar malam kokteiliuose. Ko nesuvalgom – džiovinam ir valgom žiemą.

Garšvas geriau rinkti, kol lapeliai maži, ryškiai žali, dar nepilnai išsiskleidę, susiraukšlėję. Jaunų garšvų privalumų patvirtinimas yra tai, kad vieno giminaičio, dirbančio „prie žemės“ veisiamos avys garšvas ėda tik jaunas. Joms paaugus, avys jų neliečia. Sužydėjusios garšvos jau neberenkamos. Nepatingėkit pasirinkti – jų daug miškuose, pamiškėse, prie krūmynų.

Skanaus!

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti