Ligos

Raumenų virpėjimas – simptomai ir priežastys

Raumenų virpėjimasKodėl dreba raumenys?

Raumenų virpėjimas, trukčiojimas tai nevalingas raumenų grupės aktyvumas (susitraukimas) dėl impulso gaunamo iš motorinio neurono. Atsiradus šiam reiškiniui galima nesijaudinti dėl savo sveikatos būklės jeigu tai vienkartiniai atvejai, tačiau jeigu tai kartojasi daržniau ar pasireiškia reguliariai – būtina atlikti nuodugnesius medicininius tyrimus.

Tik atliktus medicininius tyrimus galima geriau suprasti kokios šie reiškinio priežastys kiekvienu atveju. Raumenų trukčiojimo priežastys gali būti labai įvairios.

Pastebėjus raumenų virpulius ir susirūpinus savo sveikata labai svarbu išsiaiškinti tikrąjį šio virpulio sukelėją.
Gydytojai apžiūrėdami pacientą pasireiškusius simptomus skirsto į gerybinius patologinius. Pirmuoju atveju dėl atsiradusių provokuojančių veiksnių raumenys virpa įvairiose kūno vietose. Tai išskirtinis ženklas, kuris leidžia manyti, jog sutrikimas beveik visais atvejais nekelia jokio pavojaus, nes simptomas pasireiškia ne dėl ligos.

Tačiau gana dažnai pasitaiko atvejų kuomet kojų, rankų, nugaros, krūtinės, pirštu raumenys trukčioja dėl paslėptos ligos ir taip išduoda apie pablogėjusią organizmo būklę. Todėl tokais atvejais reikia ieškoti kitų veiksnių kuriuos galima susieti su šio sutrikimo priežastimis.

Nevalingas raumenų drebėjimas, virpėjimas ar trukčiojimas atsiranda dėl šių priežasčių:

· Žmogų veikia stiprus ar nuolatinis stresas ar nervinis išsekimas;
· Sunkaus fizinio darbo sukeltas pervargimas;
· Neadekvati raumenų apkrova (pvz blogai parinktas sporto treniruočių planas);
· Piktnaudžiavimas kava ar tabako gaminiais;
· Maistinių medžiagų deficitas organizme (dažnai pasitaiko dėl blogos dietos);
· Vitamino B5 trūkumas (daugiau apie vitaminų ir mineralų trūkumą skaitykite čia);
· Nemiga ir poilsio trūkumas;
· Peršalimas arba perkaitimas (paprastai šiuo atveju raumenų virpėjmas savaime praeina gana greitai);

Pastebėsite, kad toks nevalingas raumenų trukčiojimas dažniausiai pasireiškia žmogui esant ramybės būsenoje, pavyzdžiui atsigulus miegoti. Tai gana nemalonus pojūtis, jis dažnai praeina jeigu pacientas pradeda masažuoti galūnes.

Kodėl trukčioja viso kūno raumenys

Dažnai būna, kad raumenų trukčiojimo negalima susieti su jokiais kitais simptomais. Žmogus nesijaučia išsekęs, nesilaiko dietų, nedirba sunkaus fizinio darbo, tačiau vis tiek kartais virpa viso kūno raumenys.

Kartais tiesiog reikia ilgesnio laikotarpio, kad šis nemalonus reiškinys pasitrauktu ir žmogaus savijauta pagerėtų. Net ir atlikus išsamius tyrimus kartais nėra išaiškinama jokia priežastis. Kartais tikrai sunku nustatyti šio reiškinio sukelėją, nes priežastys būna gana įvairios, pvz kartais tam užtenka tiesiog karštesnio oro lauke.

Tačiau yra keletas simptomų kuriems pasireiškus kartu su raumenų virpėjimu galima įtarti ligą. Gydytojai paprastai ieško pasikeitimų bendroje kūno masėje (neadekvataus sumažėjimo).

Kartais pacientai skundžiasi kitais neįprastais pojūčiais raumenyse. Būna, kad virpanti galūnė nusilpsta (netenka jėgos) ir tai priskiriama prie neigiamų simptomų.

Būtent dėl šios priežasties verta apsilankyti pas gydytoją ir išsiaiškinti ar už šį, iš pažiūros paprastą reiškinį nėra atsakinga rimtesnė liga.

Kaip jau minėjo, nelaisvi raumenų mažinimai dažnai gali atsirasti dėl sveikatos problemų. Verta pamatyti platesnius faktorius, kad suprastų, ar jie turi vietą.

Ligos tarp kurių simptomų randamas raumenų virpėjimas:

· Spinalinė raumenų atrofija (SRA) – paveldima nervų ir raumenų liga;
· Veido hemispazmas (hemifacialinis spazmas);
· Smegenų auglys;
· Poliomielito komplikacijos;
· Antibiotikų arba anticholinerginių vaistų perdozavimas;
· Autoimuninė liga – daugybinė (išsėtinė) sklerozė;

Yra ir daugiau susirgimų dėl kurių gali pasireikšti galūnių ar veido raumenų virpėjimas todėl labai svarbu išsiaiškinti tikrąsias priežastis ir galimus sukelėjus. Į šiuos klausimus atsakyti gali tik gydytojas ir tik po išsamių tyrymų kurios būtina atlikti pasireiškus šiems ligos simtomams.

Su raumenų virpėjimų susijusių ligų diagnozavimas

Ne retai pasireiškus raumenų virpėjimui žmonės ima galvoti, jog turi kokių sveikatos sutrikimų. Reiškinys gali apimti ranką, koją (kelį), petį ar visą kūną. Norint nustatyti tikslią diagnozę reikia nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. elektroneuromiografijos tyrimas

Įtarus organinius žmogaus nervų sistemos pažeidimus jis bus nukreipiamas pas nervinės sistemos specialistus kurie esant reikalus paskirs elektroneuromiografijos (EMG, ENG) tyrimus kurie gali suteikti vertingos informacijos apie visos nervinės sitemos būklę ir taip identifikuoti virpulio židinį.

Gydant raumenų virpėjimą nėra vienos universalios metodikos. Paprastai gydytojai parenka konkrečias rekomendacijas kiekvienu atskiru atveju pagal žmogaus būklę, virpančių raumenų vietą ir kitas aplinkybes kurias pavyksta nustatyti specialistų konsultacijos metu. Todėl diagnostika gali skirtis tuomet kai trukčioja veido raumenys ar kojos raumenys.

Pavyzdžiui esant nervų užspaudimui naudojami paburkimą mažinantys vaistai (dekongestantai) ir priešuždegiminės priemonės.
Jeigu nustatoma, jog problemos kilmė susijusi su smegenų smegenų kamieno kraujagyslėmis – gydoma kraujotakos sistema.
Autoimuninės ligos atvejais dažnai skiriami gliukokortikoidai.

Neesant konkrečiam fiziniam raumenų trukčiojimo sukelėjui kartais ligai priskiriama psichologinė prigimtis. Šiuo atveju padeda psichoterapiniai metodai, esant būtinybei skiriamos slopinančios, atsipalaiduoti padedančios priemonės. Psichoterapiautas gali padėti žmogui geriau suprasti savo vidinį pasaulį.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti