Ligos

Baltymų šokas

Baltymų šokas

Kas yra baltyminis šokas?

Jeigu suvalgius krabų, krevečių ar midijų atsiranda burnos audinių niežėjimas, dilgčiojimas ar skausmas pilve, tikėtina jog esate alergiški šioms jūros gėrybėms. Ne veltui šie maisto produktai papuola į labiausiai paplitusių maisto alergijų topą.

Pastebėta, jog alergija jūros gėrybėms ne retai išsivysto suaugusiems, tačiau ne išimtis, jog ją gali turėti ir vaikai. Tačiau dažniausiai, skirtingai nei alergija kiaušiniams, pienui ar kitiems maisto produktams, moliuskų ir kitų valgomų jūros gyvių alergija pasireiškia vyresniems vaikams.

Baltyminiu šoku paprastai vadiname būtent jūros gėrybių sukeltą alerginę reakcija kuri medicinoje yra diagnozuojama kaip anafilaksinis šokas.

Anafilaksija arba anafilaktinis šokas yra itin greitai progresuojanti, gyvybei pavojinga alerginė reakcija. Žodis anafikalsija kilęs iš graikų kalbos ir grubiai išsiverčia “Prieš imunitetą”. Apskaičiuota, jog Europoje anafilaksinis šokas ištinka iki 10 žmonių iš 10000 populiacijos.

Taigi, ši iš tiesų labai pavojinga alergija ištikti gali vaišinantis įvairiais patiekalais

Iš jūros gėrybių labiausiai alergizuojantys yra krevetės, omarai bei krabai. Tačiau dažnai, net esant hiperjautrumui šiems produktams, žmonės gali valgyti tokius moliuskus kaip austrės, šukutės ar midijos. Nors ir yra alergizuojantys, šie moliuskai dažnai yra mažiau pavojingi organizmui.

Tačiau kadangi žuvys, vėžiagyviai ir moliuskai iš esmės yra skirtingose biologinėse grupėse, atitinkamai skiriasi ir juose esantys baltymai. Todėl be abejonės skiriasi ir baltyminiai alergenai tarp moliuskų bei vėžiagyvių.

Dėl šios priežasties baltyminis šokas gali ištikti nuo bet kurios iš šių grupių: vėžiagyvių, žuvų ar moliuskų.

Tačiau jokiais būdais nepatariama bandyti to išsiaiškinti eksperimentuojant. Nepamirškite kas yra baltyminis šokas, tai itin greitai progresuojanti alerginė reakcija. Jeigu įtariate, jog esate alergiški moliuskams ar kitoms jūros gėrybėms, geriausias būdas išsklaidyti abejones yra apsilankyti pas gydytoją ir atlikti reikiamus alergologinius tyrimus.

Kaip išvengti baltyminio šoko?

Iš esmės atrodo paprasta išvengti baltyminio šoko pavojaus, tačiau reikia suprasti, jog sužadinti žmogaus organizmo imuniniams procesams užtenka labai menko alergeno kiekio. Pasitaiko atvejų, kuomet alergenai yra pernešami nuo vieno produkto ant kito paprasčiausiai juos laikant kartu. Taip dažnai daro parduotuvės, restoranai ar transportavimo tarpininkai.

Kuo pasireiškia baltyminis šokas?

Apie ištikusią alerginę reakciją dažnai išduoda pasikeitimai odoje. Pastebimi šie efektai: sudirgimas, paraudimas, bėrimas, niežulys. Baltyminis šokas paveikia kvėpavimo takus, sutrikdo skrandžio ir/arba širdies-kraujagyslių sistemos darbą.

Pacientai kuriems nustatomas baltyminis šokas dažnai turi šių simptomų kombinaciją:

baltymų šoko simptomai
Neįprastai išblyškusi oda;
Pamėlusi oda;
Bėrimas;
Niežėjimas burnoje;
Oro trūkumas;
Apsunkintas kvėpavimas;
Paroksizminis (traukulinis) kosulys;
Užkimimas, švokščiantis balsas;
Lūpų tinimas;
Liežuvio tinimas;
Pilvo skausmai;
Dispepsija (sutrikęs virškinimas, skausmai);
Viduriavimas;
Galvos svaigimas;
Mirties baimė;
Sąmonės netekimas;

Baltyminis šokas yra labai pavojingas kuomet pasireiškia uždelstai, kadangi nejausdamas pirminių simptomų žmogus gali suvartoti dideli kiekį alergenų, o pasekmės užklumpa netikėtai. Pastebėta, jog jas dažnai sukelia fiziniai pratimai.

Jeigu Jums yra nustatyta alergija vienai ar kelioms jūros gėrybių grupėms, patartina su savim nuolat turėti specialiai tam skirtų priešalerginių vaistų. Ne retai tokiais atvejais skiriamas epinefrinas kitaip dar vadinamas adrenalinu.

 

 

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti