Ligos

Kiek laiko galioja tymų skiepas ir kiek kainuos pasiskiepyti pakartotinai?

Tymų skiepaiTymų skiepai

TYMAI yra viena iš itin pavojingų infekcinių ligų, kurios pernešėjas yra virusas. Apie ligos sukelėją bei prigimtį jau rašėme, ir netgi pasakojome, kaip atpažinti tymus. Pateikėme keleta nuotraukų kuriuose užfiksuotas tymų bėrimas. Tačiau šį kartą atsakysime į keletą svarbių klausimų apie tymų skiepus.

Kadangi liga labai pavojinga (mirštamumas nuo tymų negydant siekia 25% pacientų. O tarp ligos komplikacijų yra smegenis pažeidžiantis encefalitas sudaro 0,6% visų atvejų). Vienintelis būdas apsaugoti nuo šios pavojingos ligos yra laiku atlikta vakcinacija. Apie tai, kaip ir kiek galioja tymų skiepai, skaitykite žemiau.

Tymų vakcinos yra įtrauktos į privalomą skiepų planą, tačiau atliktus antikūnų tyrimą kartais nustatoma, jog imuninetas šiam virusui yra nuslopes. Tokiais atvejais yra rekomenduojamas pakartoninis skiepas. Pakartotinį skiepą gali gauti ir asmenys, kurių šeimos nariai aplinkos žmonės susirgo šia liga.

Yra laikoma, kad žmogus nėra skiepytas nuo tymų jeigu neturi tai įrodyti galinčio medicininio išrašo. Dėl pakartotinio skiepo galite kreiptis į savo šeimos gydytoją. Verta žinoti, jog tymų skiepas pradeda veikti ne iš karto t.y. imuntetas formuojasi maždaug nuo 2 iki 4 savaičių. Kiekvienam žmogui šis laikas gali būti skirtingas dėl individualių organizmo ypatybių. Todėl jeigu greitu metu turite išvykti į tymų epidemijos zoną, skiepą privalote gauti kuo greičiau.

Tačiau yra atvejų, kada negalima skiepytis nuo tymu jokiais būdais (dėl išimčių pasitarkite su gydytoju). Tarp šių atvejų dažniausiai minimos šios priežastys kuomet gydytojai gali neleisti skiepytis arba pasiūlyti alternatyvų planą atlikę rizikos vertinimą kiekvienu atskiru atveju.

Nėštumas;
ŽIV, AIDS;
Ligos, paveikiančios limfinę sistemą ir kaulų čiulpus;
Kai kurios chroniškos ligos;
Ūmios infekcijos;
Komplikacijos nuo akstesnių tymų skiepų;
Piktybiniai augliai;
Alergija kiaušinių baltymams;
Antibiotikų netoleravimas;
antibiotikų nepakeliamumas.

Yra manoma, jog suaugusieji tymų vakciną perneša sunkiau negu vaikai. Dažnai skiepo vietoje atsiranda sukietėjimas ar paraudimas, po 5 ar 10 dienų gali pablogėti savijauta. Kai kuriais atvejais pakyla temperatūra. Visa tai yra normali organizmo reakcija susijusi su antikūnių gamyba po kurios susidaro ilgalaikis imunitetas.

Dėl skirtingų organizmo savybių tymų skiepo galiojimas vienam žmogui gali pasibaigti anksčiau nei kitam, todėl kiekvienu atveju yra rekomenduojama atlikti nesudėtingą atsparumo tyrimą.

Kalbant apie pačią vakciną ir jos galiojimo trukmę svarbu žinoti, jog šiuo atveju šnekame būtent apie MMR vakciną, kuria žmgus turi būti skiepijamas du kartus norint sukurti ilgalaikį imunitetą.

Informaciją apie MMR vakcinos sudėtį bei kitas skiepo vakcinos detales galite rasti šiame PDF dokumente (MMR-vakcinos-sudėtis.pdf).

Kiek kainuoja tymų skiepas?

Mes patikrinome viešai skelbiamus kainynus ir pastebėjome, jog MMR tymų vakcinos kaina gali šiek tiek skirtis skirtingose įstaigose. Be to, augant skiepų paklausai ji gali didėti, vakcinos prieinamumas mažėti.

Tymų skiepą siūlančios įstaigos pateikia kainas, kurios gali skirtis, todėl čia pateikiame orientacinę informaciją pagal kurią galėsite įsivaizduoti kiek maždaug tai gali kainuoti.

Įstaigos pavadinimas 2016 2017 2019
Klinika Antėja 22 EUR 27 EUR Kaina paslėpta
Klinika Endemik ? 27.50 EUR 35 EUR
Kauno miesto poliklinika ? ? 16.80 EUR
Klinika Baltic Medics ? 20 EUR 20 EUR
UAB IDA Meda ? ? 43 EUR
Tarandės šeimos klinika ? ? 42 EUR

Lentelėje pateikta informacija gali neatitikti dabartinių kainų bei vakcinos prieinamumo. Be to, į čia nurodytas kainas gali būti neįskaičiuota skiepijimo paslauga ar kiti įkainiai.

Kiek laiko galioja tymų skiepas?

Pagal CDC platinamą informaciją, skiepų vakcina MMR suteikia imunitetą visam gyvenimui.
Po vieno tymų skiepo efektyvumas siekia 93%, tačiau po dviejų dozių patikimas imunitetas tymams sukuriamas 96-97% atvejų.

Vakcina nuo tymų yra patikimiausias susirgimo prevencijos metodas. Net jei žmogus susidurs su šiuo virusu, jo organizmas bus atsparus ligai arba infekcija sukels tik lengvus simptomus be didesnių komplikacijų rizikos ir pačiu minimaliausiu pavojum žmogaus gyvybei.

Kam prieinami nemokami skiepai nuo tymų?

· Vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių dviem tymų, raudonukės ir epideminio parotito (MMR) vakcinos dozėmis 15–16 mėn. ir 6–7 metų amžiaus.
· Vaikai, kurie dėl tam tikrų priežasčių nebuvo skiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
· Kontaktiniai asmenys, turėję sąlytį su sergančiu tymais, skiepijami viena Priorix vakcinos doze.%middot; Kontaktinių asmenų sąrašą sudaro visuomenės sveikatos specialistas, gavęs pranešimą apie įtariamą tymų atvejį.
· Asmuo, kuris žino, kad buvo kontakte su sergančiu tymais ir dėl tam tikrų priežasčių neįtrauktas į kontaktinių asmenų sąrašą, gali kreiptis į NVSC departamentus, esančius visose Lietuvos apskrityse.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Vienas komentaras

Komentuoti

  • Tas tymu proverzis nejuokais isgasdino didele dali salies gyventoju. As vaikus skiepiju visais privalomaisiais skiepais, nors i naujus ziuriu itariai. Visuomet stengiuosi isklausyti ne vieno specialisto nuomones rupimomis temomis, juk sveikata yra brangiausias turtas, kad ir kaip banaliai tai skambetu. Po keleto nesuspiratimu del be reikalo vaikams skiriamu antibiotiku, pakeiteme klinika ir lankemes privacioje klinikoje, kur visuomet gali diskutuoti su gydytoju ir tartis del priimtiniausio gydymo budo