Ligos

Kuo pavojingi tymai ir kaip juos atpažinti?

Tymus sukeliantis virusas

Kuo pavojingi tymai ir kaip juos atpažinti?

Tymų infekcija yra laikoma viena pavojingiausių užkrėčiamų ligų. Kontaktas su ligos nešiotoju beveik 100% atvejų reiškia viro perdavimą. Liga pavojinga visų lyčių bei amžiaus žmonėms, tačiau persirgus susikūria ilgalaikis imunitetas kaip ir po vakcinacijos. Apie tymų skiepo galiojimo trukmę, kainą bei sudėtį galite paskaityti šiame straipsnyje.

Šio viruso sukeltos ligos eiga yra tokia rimta, kad kelia grėsmę įvairioms komplikacijoms. Patogenas gali plisti dideliu greičiu, todėl paveikia ne individualius asmenis, o ištisas žmonių grupes. Žmonės užsikrečia akimirksniu, nes virusas plinta oro lašeliniu būdu.

Taigi, liga pavojinga tuo, kad plinta pačiu greičiausiu metodu – oro lašeliniu keliu, be to neturintiems imuniteto tai sudaro beveik 100% tikimybę užsikrėsti.

kaip plinta tymai

Tymus sukeliantis virusas

Tymai laikomi vaikų infekcine liga. Ją sukelia RNR virusas, kuris neišgyvena aplinkoje, bet turi itin didelį sklidimo greitį. Dėl šios savybės per trumpą laiką nukenčia daug žmonių.

Šis virusas patenka į kūną per kvėpavimo takus ir paveikia gleivines, taip pat virškinimo trakto ir nervų sistemą. Tai sukelia kūno nusilpimą, kartu atsiranda vitaminų apykaitos sutrikimas.
Prie pagrindinės ligos prisideda antrinė liga – infekcija (uždegimo forma) viršutiniuose ir apatiniuose kvėpavimo takuose.

Ligos inkubacinis laikotarpis trunka apie 2 savaites. Yra dvi ligos formos:

Tipiniai tymai;

Atipiniai tymai;

 

Kaip atrodo tymai? (foto)

Kaip atrodo tymų bėrimas (vaizdai)

Tymų bėrimas (foto)

Gydytojai skiria tris tymų ligos periodus

Yra trys ligos periodai todėl labai žinoti kuo pasireiškia tymai, kad galėtumėte geriau suprasti ir nedelsiant atskirti tymų simptomus nuo kitų, iš pažiūros panašiai atrodančių ligų simptomus.

Katarinis laikotarpis

Jam būdingi požymiai:
bendras kūno tono sumažėjimas, miego sutrikimas, galvos skausmas, apetito stoka;
aukšta temperatūra, rinitas (sloga);
konjunktyvitas, ryškios šviesos baimė, veido paburkimas;
gerklų uždegimas, ryškiai raudona burnos spalva, kosulys ir balso praradimas;
skausmas skrandžio srityje.

Bėrimų laikotarpis

Trukmė nuo 3 iki 5 dienų, kuomet paciento būklė stabilizuojasi, bet po paros atsiranda kitas etapas.

Pigmentacijos laikotarpis

Susideda visi simptomai kaip ir ankstesniais etapais. Stiprus bėrimas. Prisideda antrinė infekcija – tracheobronchitas.

Baigiamasis laikotarpis

Temperatūra normalizuojasi, išnyksta odos pigmentacijos. Sveikimo procesas trunka keletą savaičių. Dėl nusilpusio imuniteto geriau laikytis atokiau nuo susibūrimo vietų, prekybos centrų, saugotis vėsaus oro.

 

Kaip gydomi tymai

 


 

Kadangi Tymų sergamumas paskutiniu metu Lietuvoje išaugo ir atsirado didesnis visuomenės dėmesys šiai ligai, internete yra publikuojamas nuolat atnaujinamas tymų žemėlapis. Šį žemėlapį rasite ir mūsų svetainėje.

Tymų žemėlapis Lietuvoje

 

 

 

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti