Lėtinis viduriavimas arba chroniškas viduriavimas
Viduriavimas kaip simptomas atsiranda dėl skirtingų priežasčių, todėl visų pirmą gydytojai siekia išsiaiškinti, ar liga pasireiškė ūmine ar lėtine forma. Kadangi viduriavimo sukelėjas gali būti apsinuodijimas, infekcinė liga, sąlytis su bakterijomis, o taip pat reakcija į maistą (alergenus) bei tam tikrų vaistų vartojimas, medikams labai svarbu sužinoti tikrąją priežastį.
Apie infekcinį viduriavimą galite paskaityti čia. Šį kartą plačiau panagrinėsime kaip atrodo susidūrimas su neinfekciniu viduriavimu ir kaip šią problemą galima išspręsti.
Viduriavimas nuo maisto
Tam tikri maisto produktai kai kuriems žmonėms gali sukelti viduriavimą. Nustatyta, kad dalies žmonių organizmas prasčiau susitvarko su pieno cukrumi (dar vadinamu laktoze), o kai kurie išvis jo netoleruoja ir dėl, suvalgę pieno produktų patiria didelių virškinimo problemų.
To priežastis – specifinio fermeto trūkumas žmogaus organizme. Pasirodo, kad net menkiausias pieno ar jo produkto kiekis tokiam žmogui gali pridaryti didėlių nepatogumų.
Žindomi kūdikiai šiuo atveju yra tam tikra išimtis, kadangi motinos pienas yra specifinės sudėties, kalbėdami apie laktozės netoleravimą mes dažniausiai kalbame apie karvės pieną bei jo produktus. Išsamiau apie tai galite paskaityti šiame strapsnyje kuriame plačiau aiškiname kas yra laktozės netoleravimas.
Kitais atvejais, chroniškas viduriavimas nuo maisto gali pasireikšti kaip apsauginė organizmo reakcija suvartojus per daug alkoholio ar kokio nors kito produkto. Užvalgius neįprastai riebaus ar prieskoningo maisto. Ne retai pasitaiko, jog viduruojama nuo specifinio (dažniausiai aštraus) prieskonio ar padažo. Iš tiesų ši organizmo reakcija yra visai normali apsauginė funkcija kuri leidžia nedelsiant atsikratyti “netinkamų” produktų ir natūraliai išsivalyti žarnynui. Jos paskirtis (beja panašiai kaip ir vėmimo) apsaugoti organizmą nuo apsinuodijimo bei toksinų išplitimo suvalgius pasenusio ar kitaip žmogui nuodingo produkto.
Viduriavimas nuo vaistų
Pastebėsite, kad lėtinis viduriavimas kaip šalutinis poveikis nurodomas daugelio vaistų informaciniuose lapeliuose. Taip yra ne atsitiktinai, kadangi kiekvieno žmogaus reakcija į medikamentus yra labai individuali. Pasitaiko tokių žmonių, kuriems nuo vienų ar kitų vaistų sudedamųjų dalių paleidžia vidurius. Be to, neinfekcinis viduriavimas gali rodyti alergiją vaistui, todėl nepraleiskite tokio simptomo pro akis – suviduriavus nuo vaistų būtinai nedelsiant praneškite vaistus paskyrusiam daktarui. Tiesa, dažniausiai to paties vaisto informacinis lapelis nurodo, kad pasireiškus šalutiniam poveikiui (įskaitant ir viduriavimą) rekomenduojama nutraukti vartojimą bei dėl tolimesnio vaisto vartojimo pasikonsultuoti su gydytoju.
Dažnu atveju pasireiškia viduriavimas nuo atibiotikų. To priežastis žarnyno mikrofloros pokyčiai. Ne veltui prie antibiotikų paprastai kartu skiriami ir probiotikai. Tai gerosios bakterijos padedančios atkurti natūralią žarnyno bakterinę terpę. Pasikeitus mikroflorai žmogus tampa mažiau atsparus bakterijoms, egzistuoja toks reiškinys kaip ligoninės infekcija kuri pasireiškia asmeniui paguldytam į ligoninę.
Viduriavimą sukeliančios ligos
Žarnyno veiklos sutrikimus bei lėtinį viduriavimą gali sukelti visa eilė rimtų ligų, todėl jeigu viduriavimas trunka daugiau kaip dvi savaitės, būtina atlikti nuodugnesnius sveikatos tyrimus. Tik ištyrus viduriuojantį pacientą gydytojai gali nustatyti tikrąją priežastį ir atmesti tokias ligas kaip storosios žarnos vėžys, pankreatitas, celiakija (autoimuninė sisteminė genetinė virškinamojo trakto liga), opinis kolitas ar dirgliosios žarnos sindromas.
Kalbant apie ligas sukeliančias lėtinį, neinfekcinį viduriavimą, ne retu atveju paaiškėja, jog to priežastis – dirgliosios žarnos sindromas. Kamuojamas šio sindromo pacientas gali patirti tiek viduriavimą, tiek ir vidurių užkietėjimo periodus kurie ne retai keičia vienas kitą. Sakoma, jog ši problema yra mūsų šiuolaikinio gyvenimo būdo pasėkmė. Jam išsivystyti leidžia ne tik mūsų pasirenkami maisto produktai bei valgymo kultūra, bei nuolatinis stresas nuo kurio kenčiame ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai. Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) dažniausiai pasireiškia gana jauno amžiaus žmonėms. Be turšinimosi problemų šiam sindromui būdingas ir skausmas pilvo srityje. Sutrikimas dažniau kamuoja moteris negu vyrus, tačiau savijautą galima pagerinti koreaguojant dietą bei atliekant nuodugnesnius vidaus organų tyrimus.
Ir nors viduriavimo priežastis gali būti grynai emocinė, lemiama psichologinio streso ar įtempto gyvenimo būdo, tikrai negalima nuvertinti šios problemos. Žmogui, kuris susidūrė su infekciniu, ar neinfekciniu viduriavimu nevalia ilgai delsti ir bandyti išspręsti problemą pačiam. Užsitęsus ligos simptomams būtina gydytojo konsultacija. Tik tuomet sužinosite tikrąją viduriavimo priežastį ir galėsite imtis efektyvių veiksmų problemai išspręsti.
Teksto komentarai