Sporto gidas

Ką daro kreatinas?

Ką daro kreatinas

Ką daro kreatinas?

Dažnas, net ir nesportuojantis žmogus tikrai yra girdėjęs žodį kreatinas, tačiau detaliau paaiškinti kas tai yra ar pasakyti kam reikalingas kreatinas gali tikrai ne kiekvienas. Kartais nežinančių pasitaiko net ir tarp sportuojančių. Paklausti jie išdėsto, jog kreatinas padeda pasiekti norimų rezultatų, t.y. padidinti raumenų masę, tačiau kaip tiksliai jis veikia įvardinti gali tikrai ne kiekvienas.

Todėl visiems sportuojantiems ar šiaip besidomintiems papildais dabar paaiškinsime ką daro kreatinas ir kodėl jis yra taip vertinamas tarp sportininkų.

Kreatinas yra raumenų audiniuose randamas azoto turintis junginys, kurio žmogaus organizmas sugeba pasigaminti apie 1 gramą per parą. Tam organizmas naudoja tris amino rūgštis – gliciną, argininą ir metioniną. Rezultate gaunamas junginis – kreatinas, medžiaga padedanti sutraukti raumenis, todėl šį žodį taip dažnai girdime ten, kur yra kalbama apie jėgos sportą. Verta paminėti ir tai, kad be natūraliai organizme esančio kreatino žmogaus kūnas sugeba papildyti jo atsargas iš tam tikro maisto (pvz mėsos, žuvies) ar maistinių papildų.

Atlikti tyrimai patvirtino, jog ši medžiaga labai reikalinga raumenų energijos mainams bei nervinei sistemai. Suaugęs žmogus kurio vidutinė kūno masė ~70 kg turėtų kasdien iš maisto gauti papildomai ne mažiau 2 gramų kreatino per dieą. Tačiau esant didesniam fiziniam aktyvumui kreatino poreikis kūne išauga (net iki 3 kartų) todėl pasisavinti organizmo poreikius patenkinančius kreatino kiekius įprastai maitinantis darosi sunku ar net neįmanoma.

Palyginimui – viename jautienos kilograme yra ne daugiau kaip 5 gramai kreatino. Ir nors suvalgyti tokį mėsos kiekį yra įmanoma, tačiau greitai pastebėsite, jog tai nėra pati tinkamiausia dieta inkstams bei virškinimo sistemai.

Todėl, į klausimą ar sportininkas turėtų vartoti kreatino papildus atsakome, greičiausiai, kad taip. Tačiau nepaisant to, kartu turi būti derinama tinkama dieta, nustatomos papildų vartojimo sąlygos bei trukmė.

Taigi, ką daro kreatinas?

Jau išsiaiškinome, jog aktyviai sportuojantiems jis reikalingas norint tinkamai aprūpinti raumenis energija ir leisti jiems dirbti maksimalia jėga pagal esamą sportinį krūvį. Kreatino poreikis organizme kyla esant didesniam fiziniam aktyvumui, o natūraliai pasigaminamo kreatino žmogaus kūne gali nebeužtekti. Papildomo kreatino galima gauti iš maisto, bet ne tokiais kiekiais kurių gali pareikalauti organizmas aktyviai sportuojant.

Yra nustatyta, kad kreatinas padidina raumenų ištvermę. Tinkamai vartodamas kreatiną sportininkas pastebi, kad jau po kelių dienų su šiuo maisto papildu jis gali pakelti didesnį svorį ir atlikti daugiau pakartojimų.

Be to buvo ištirta, jog kreatinas pagerina vyriškojo hormono (testosterono) gamybą. Kuris irgi turi įtaką žmogaus organizmui.

Sulaiko skystį raumenų pluoštuose. Dėl šios savybės ji padeda greičiau sukurti raumenų masę, kad paveikslas būtų kuo ryškesnis.

Sulaiko skystį raumenų skaidulose todėl tokiu būdu leidžia juos labiau išryškinti. Suteikia geresnį bendrą vaizdą.

Normalizuoja kūne vykstančius apsikeitimo procesus kurie itin reikalingi ir naudingi norint sumažinti svorį. Jis padeda deginti riebalus tuo pačiu išlaikant normalią mitybą ir organizmo aprūpinimą būtiniausiomis medžiagomis. Todėl laikantis griežtesnės dietos raumenų masė nėra prarandama, o priešingai – jie tampa dar tvirtesni.

Kreatino nauda organizmui

Kreatino poveikį žmogui sunku apibūdinti keliais žodžiais. Medžiagos naudojimas derinant su sportu leidžia:

Stiprinti jėgą;
Auginti raumenų masę;
Gerinti raumenų tonusą;
Sumažinti pieno rūgšties gamybą;

Su šiuo papildu buvo atlikta nemažai klinikinių tyrimų kurių metu pavyko nustatyti ir patvirtinti šias bei kitas naudas sportuojančiam atletui. Štai vieno tyrimo metu buvo tiriamos dvi žmonių grupės iš kurių viena naudojo kreatiną, o kita ne. Po mėnesio prižiūrimų treniruočių buvo susumuoti ir palyginti abiejų tyrime dalyvavusių grupių rezultatai kurie parodė, jog kreatiną vartojusių asmenų grupė padidino savo raumenų masę 2 kilogramais kas iš tiesų patvirtina šios medžiagos efektyvumą.

Palyginimui pateikiame kreatino vartojimo rezultatų nuotraukas.

Kreatinas prieš ir po

kreatinas prieš ir po.

Fotografija prieš vartojant papildą rodo, kad sportinis priedas išties veikia. Teisingai vartojant ir laikantis sąlygų maža tikimybė, jog pasireikš koks nors neigiamas efektas ar šalutinis poveikis. Tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad vartojant didelius kiekius šios medžiagos, galimas neigiamai poveikis inkstams.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti