Mityba Sveika

Grikių nauda sportuojantiems: Grikis – nepakeičiamas atletų maistas

Grikiai sportuojantiems

Grikių nauda sportuojantiems

 

Grikiai dažnai atsiduria sportininkų maisto racione dėl savo naudos raumenims, tačiau ne visi žino, kokia ta grikių nauda sportojantiems todėl apie tai šiandien ir parašysime.

Iš pradžių norėčiau pastebėti, kad grikių košė yra rekomenduojama kiekvieno sportuojančio, nesvarbu ar tai fitnesu užsiimanti panelė ar raumeningas kultūristas maitinimosi racione. Nes, visų pirma tai yra gerasis angliavandenis kuris ilgam suteikia organizmui energijos nesukeldamas staigaus cukraus šuolio organizme. Jeigu vis dar dvejojate tuomet skaitykite toliau ir visi Jūsų klausimai bus atsakyti, o abejonės išsklaidytos.

Grikiai – viena iš augalinės kilmės kruopinių kultūrų. Pats pavadinimas – užuomina į graikiškas šaknis, bet jos tikroji gimtinė yra Himalajų aukštikalnės. Maisto pramonėje labai dažnai naudojami išvestiniai grikių produktai – graikų miltai (gaminami grikių blynai, paplotėliai), dribsniai, medus.

Parduotuvėje rasite grikius įvairiose formose, tiek natūralioje formoje tiek ir apdorotus (skaldytus, kepintus) šių grikių paruošimo būdas skiriasi kaip skiriasi ir jų skonis todėl galite šiek tiek paeksperimentuoti ir išsirinkti sau tinkamiausią variantą.

Pastebėsite, kad vienos grikių košės išverda per 30-40 minučių ir tūris padidėja 5-6 kartus, o kitos beveik nepasikeičia ir yra paruošiamos per 20 minučių arba tik užpylus karštu vandeniu ar vos pamirkius iš vakaro.

Kruopų karaliaus titulą grikis turi tikrai pelnytai, apie jų maistinę vertę jau rašėme čia, o štai vos keletas faktų apie grikių pranašumus bei naudą sportuojančiam organizmui:

Mažina cholesterolio lygį kraujyje;

Padeda kovoti su tulžies akmenimis;

Padeda sumažinti aukštą kraujospūdį;

Hipoalerginis produktas;

Padeda kontroliuoti diabetą (mažiau kelia cukraus lygį nei ryžiai ar kviečiai);

Valo žarnyną, gerina apetitą;

Gerai auga be pesticidų ir yra švarus, ekologiškas produktas;

Grikiuose nėra glitimo todėl tinka netoleruojantiems glitimo;

Didelis antioksidantų kiekis;

Padeda užkirsti kelią vidurių užkietėjimui, padeda paspartinti maisto judėjimą per žarnyną;

Postmenopauzinio laikotarpio metu suteikia reikšmingų pranašumų moters širdies ir kraujagyslių sistemai (sulėtėjus vazokonstrikcijai, slopinant plokštelių susidarymo procesus);

Grikiai siejami su žarnyno, skrandžio ir krūties vėžio rizikos mažinimu;

Turtingi vitaminais, yrač išskiriami B grupės vitaminai bei riboflavinas (Vitaminas V2), niacinas (Vitaminas V3), folio ir pantoteno rūgštys;

Grikiai turi didelę mineralinių medžiagų, pvz., geležies, vario ir magnio koncentraciją. Varis yra būtinas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Magnis atpalaiduoja kraujagysles, vedančias į smegenis, ir turi gydomąjį poveikį galvos skausmui;

Tyrimai rodo, kad graikai padidina raumenų jėgą ir ištvermės vystymąsi;

Grikių maistinės savybės ilgam suteikia sotumo jausmą bei suteikia energijos ilgam laikui;

100g grikių sudaro net 26% rekomenduojamos dienos normos skaidulinių medžiagų suaugusio žmogaus dietoje;

 

Grikiai Amino rūgštys
Grikiai – mažo grūdelio, didelė nauda! Tai kokybiškas visaverčio augalinio baltymo šaltinis, be to juose skaičiuojama 18 amino rūgščių, tarp kurių lizinas – itin svarbus sportuojantiems bei praktikuojantiems aktyvų gyvenimo būda.

Sportuojant visada siekiame maksimalios naudos todėl ir renkantis grikius rekomenduojame atkreipti dėmesį į prekybos centre esančius pasirinkimo variantus. Pastebėsite, kad dalis grikių išsiskiria savo spalva, jie yra žalesni už kitus, o tai reiškia, kad būtent šis produktas išvengė didesnio terminio apdorojimo ir išsaugojo daugiau naudingųjų medžiagų.

Taip pat geriausia ieškoti aukščiausios rūšies produkto nes tokiame gaminyje mažiau priemaišų ir jis iš esmės švaresnis bei natūralesnis.

Didesnėse parduotuvėse arba specializuotuose parduotuvėse prekiaujančiose maistu sportuojantiems atrasite ir specialiai sportuojantiems paruoštų grikių produktų, kurių sudėtis gali būti dar turtingesnė arba jie yra specialiai apdoroti, supakuoti ir paruošti patogiam naudojimui. Tokius produktus ne retai reklamuoja bei rekomenduoja treneriai ir jie dažnai išsiskiria aukštesniu baltymų kiekiu tačiau jų kaina atitinkamai bus aukštesnė.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti