Ligos Mityba

Laktozės netoleravimo simptomai

Laktozės netoleravimo simptomaiLaktozės netoleravimo simptomai (Laktazės nepakankamumas)

Laktozė (pieno cukrus) yra disacharidas, randamas piene ir visuose pieno produktuose. Virškinimo proceso metu laktozė, naudojant laktazę (fermentą, išskiriamą plonojoje žarnoje), suskaidoma į galaktozę ir gliukozę, kurios absorbuojamos į kraują. Suaugusiųsjų tarpe laktozės netoleravimas yra labai paplitęs ir toli gražu ne visada į jį reikia žiūrėti kaip į ligą, kurią reikia gydyti. Dėl plataus pieno populiarumo ir uždegiminių žarnyno ligų plitimo daugelis susiduria su laikina netolerancija. Laktazės trūkumas suaugusiesiems gali būti dalinis, todėl sunku nustatyti šią problemą.

Nemažai žmonių netoleruojančių laktozės, nepatiria jokių nepatogumų, nes nevalgo pieno bei jo produktų ir dažniausiai nežino apie savo fermentines savybes. Didžiausią reikšmę turi mažų vaikų laktozės netoleravimo problema, nes jiems pienas yra pagrindinis maisto produktas. Dažnai tai reikšminga suaugusiesiems, kuriems periodiškai gali pasireikšti antrinis laktozės netoleravimas.
Visų žinduolių, įskaitant žmones, tipiškas laktazės aktyvumo sumažėjimas atsiranda pereinant prie suaugusiųsjų mitybos, tuo pačiu padidėjant sacharozės ir maltazės aktyvumui. Žmonėms laktazės aktyvumas pradeda mažėti pirmųjų gyvenimo metų pabaigoje (iki 24 mėnesių jis yra atvirkščiai proporcingas amžiui), o šis procesas pasiekia didžiausią intensyvumą per pirmuosius 3–5 gyvenimo metus. Laktazės aktyvumo sumažėjimas gali tęstis ir ateityje, nors paprastai jis praeina lėčiau.

Laktozės netoleravimas pagal šalisPateikti modeliai pagrindžia suaugusiųjų laktozės netoleravimą, o fermentų aktyvumo sumažėjimo laipsnis yra genetiškai nulemtas ir didžiąja dalimi nulemtas asmens etninės priklausomybės. Švedijoje ir Danijoje laktozės netoleravimas pasireiškia maždaug 3% suaugusiųjų, Suomijoje ir Šveicarijoje – 16%, Anglijoje – 20–30%, Prancūzijoje – 42%, Pietryčių Azijoje ir JAV (Afroamerikiečių) – beveik 100 %. Afrikos, Amerikos ir kai kurių Azijos šalių vietinių gyventojų laktozės netoleravimo dažnis tam tikru mastu susijęs su tradicinių pieno ūkių stoka šiuose regionuose. Tik Masai, Fulani ir Tassi gentyse Afrikoje nuo senų laikų buvo auginami pieniniai galvijai, o laktozės netoleravimas yra gana retas tarp suaugusių šių genčių atstovų. Dažnai žmogus kenčia nuo žarnyno problemų, pastebimi laktozės simptomai, tačiau niekas jam nesuteikia teisingos diagnozės.

Yra specialus tyrimas, tačiau taip pat atliekamas genetinis polinkio į laktozės netoleravimą suaugusiesiems tyrimas. Suaugusiųjų genetinis laktazės trūkumo tyrimas:
MCM6 (C (-13910) T)
C/C yra genotipas, susijęs su laktozės netoleravimu suaugusiesiems.
C/T yra genotipas, susijęs su kintamu laktazės aktyvumo lygiu. Antrinio laktazės trūkumo rizika.
T/T yra genotipas, susijęs su geru laktozės tolerancija suaugusiesiems.
“Netolerancija” reiškia nesugebėjimą suvirškinti laktozės, dažnai susijusios su laktazės fermento trūkumu. Praėjus maždaug 30 minučių po pieno ar pieno produktų, tokių kaip ledai, varškė ir sūris, suvartojimo laktozės netoleruojantiems žmonėms gali atsirasti netoleravimo požymiai, tokie kaip viduriavimas ar skrandžio spazmai ir pilvo pūtimas (padidėjęs dujų kiekis žarnyne), kurių sunkumas priklauso nuo fermentų trūkumo lygio. Nepaisant to, asmuo, turintis nedidelį fermento trūkumą, gali visai nepatirti jokių simptomų. Bet kuri liga, paveikianti laktazę gaminančias plonojo žarnyno ląsteles, gali sukelti “antrinį laktozės netoleravimą”. Tai laikina problema, kuri išnyksta, kai tik liga praeina, pažeistos ląstelės atsistato ir vėl pradeda gaminti fermentus. Antrinis laktozės netoleravimas suaugusiesiems pasitaiko daug dažniau nei įgimtas, todėl jo reikšmė yra labai didelė. Tais atvejais, liga yra antrinė, tai yra, kurią sukelia uždegiminiai procesai žarnyne, gydymas tampa pirmuoju prioritetu. Pasveikus, fermento gamyba atstatoma savarankiškai.

Antrinio laktozės netoleravimo suaugusiesiems priežastys:
1. Infekcijos (ir ne tik žarnyno): gripas, rotavirusinė infekcija.
2. Skrandžio ir žarnyno operacijos, kurios gali visiškai sunaikinti organizmo galimybes gaminti laktazę.
3. Antibiotikų (neomicino ir kanamicino) ir kai kurių kitų vaistų (kolchicino) vartojimas sukelia gleivinės pakitimus ir laktazės aktyvumo sumažėjimą.
4. Plonosios žarnos gleivinės ir sienelių uždegiminiai procesai.
5. Celiakija, Lambliazė (giardiazė), ūminis gastroenteritas.

Kas atsitiks su laktoze, jei nėra fermento, kuris ją skaidytų?

Tais atvejais, kai laktazės aktyvumas nėra pakankamas, kad būtų suvirškinta visa laktozė, patenkanti į plonąją žarną, didesnis ar mažesnis kiekis neskaidyto disacharido patenka į storąją žarną, kur tampa maistu įvairiems mikroorganizmams. Šios bakterijos skaido laktozę į trumpųjų grandinių riebalų rūgštis, pieno rūgštį, anglies dioksidą, metaną, vandenilį ir vandenį, todėl pasireiškia netoleravimo simptomai, vystosi osmosinis viduriavimas.

Kaip pasireiškia antrinis laktozės netoleravimas suaugusiesiems?

Suaugusiesiems jis pasireiškia daugeliu nemalonių simptomų, kuriems esant žmogus gali net nesuprasti, kad turi fermentų trūkumą, savo negalavimą priskirdamas kitoms ligoms, tokioms kaip alergija, gastritas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos, nerviniai sutrikimai. Esant sunkiems atvejams galima suvartoti ne daugiau kaip vieną gramą pieno cukraus per dieną, o vidutinio sunkumo atvejams – iki dešimties. Renkantis produktus, reikia atsižvelgti į du rodiklius: laktozės kiekį juose ir bendrą norimą vartoti kiekį. Patiekalai, kuriuose yra laktozės, geriau virškinami kartu su kitais produktais, nes daugiau maisto į virškinimo sistemą patenka lėčiau, todėl laktazės molekulės turi daugiau laiko laktozei suskaidyti.

Laktazės trūkumo simptomai suaugusiesiems (dažnai nespecifiniai). Pagrindiniai simptomai yra viduriavimas, pilvo pūtimas ir pilvo skausmas. Gali būti silpnai išreikšti (esant dalinei netolerancijai).

Pagrindiniai laktozės netoleravimo simptomai
1. Viduriavimas gali prasidėti praėjus 30 minučių ar kelioms valandoms po valgio, kuriame yra laktozės. Išmatos yra vandeningos ir putojančios.
2. Pilvo pūtimas (meteorizmas). Atsiranda antsvorio pojūtis, taip pat nuolatinis pilvo sunkumo jausmas.
3. Pykinimas po valgio.
4. Vėmimas po valgio, kuriame yra daug pieno cukraus (simptomas būdingesnis vaikams).
5. Pilvo skausmas.
6. Odos problemos.
7. Raugulys.
8. Lėtinis nuovargis.
9. Depresija.
10. Galūnių skausmas.
11. Nerimas, galvos svaigimas, galvos skausmai.
12. Svorio trūkumas.
13. Dirglumas, susierzinimas, įsitempimas, miego sutrikimai.
14. Sunku susikaupti.

Vienintelis veiksmingas gydymas yra mityba ribojant laktozę arba visai jos atsisakius.

Koks pienas yra gerai toleruojamas?

1. Rūšiniai sūriai. Sūriai skirstomi pagal brandą: kuo ilgiau sūris bręsta, tuo mažiau pieno cukraus jame lieka. Taigi kieti ir pusiau kieti sūriai praranda didžiąją dalį laktozės.
2. Sviestas (įskaitant Ghee sviestą). Riebioje grietinėlėje yra mažiau laktozės nei piene, todėl išskirtiniais atvejais ir nedideliais kiekiais juos vartoti leidžiama. Kuo didesnis riebalų kiekis produkte, tuo mažiau laktozės jame yra.
3. Beveik visas saldus pienas (tai nereiškia, kad jį būtinai reikia valgyti). Faktas yra tas, kad žmonės, turintys laktozės netoleravimą, paprastai, be jokių komplikacijų vartoja ledus ir sutirštintą saldų pieną.

maisto produktai turintys laktozės:
1. Pienas ir pieno produktai.
2. Dešros pakuotėse, įskaitant virtą kumpį.
3. Sriubos pakeliuose.
4. Paruošti padažai.
5. Duonos gaminiai.
6. Riešutų sviestas.
7. Ledai.
8. Džiūvėsėliai.
9. Tortai ir pyragai.
10. Koldūnai.
11. Kroketai su sūriu.
12. Hamburgeriai.
13. Sūrainiai.
14. Kumpis.
15. Kečupas.
16. Garstyčios.
17. Majonezas.
18. Skonio stiprikliai.
19. Sutirštintas pienas.
20. Birūs prieskoniai, sultiniai.
21. Šokoladiniai batonėliai, saldainiai.
22. Kakavos milteliai.
23. Pudingai, kreminės sriubos.
24. Spurgos.
25. Bulvių košė.

Kai kurių produktų laktozės kiekis gramais (100 g produkto):

Laktozės kiekis maisto produktuose
1. Desertinis kremas – 2,8–6,3.
2. Jogurtas (1,5%) – 4,1.
3. Jogurtas (3,5%) – 4,0.
4. Natūralus jogurtas – 3,2.
5. Jogurtiniai ledai – 6,9.
6. Kakava – 4,6.
7. Bulvių košė – 4,0.
8. Manų kruopų košė – 6,3.
9. Pieniška ryžių košė – 18,0.
10. Kefyras – 6,0.
11. Neriebus kefyras – 4,1.
12. Dešros – 1,0–4,0.
13. Margarinas – 0,1.
14. Sviestas – 0,6.
15. Rūgštus pienas – 5,3.
16. Neriebus pienas – 4,9.
17. Pasterizuotas pienas (3,5%) – 4,8.
18. Sutirštintas pienas su cukrumi – 10,2.
19. Pieno milteliai – 51,5.
20. Pieno koteiliai – 5,4.
21. Pieninis šokoladas – 9,5.
22. Pieniški ledai – 1,9-7,0.
23. Ledai plombyras – 1,9.
24. Grietininiai ledai – 5,1-6,9.
25. Vaisiniai ledai – 5,1–6,9.
26. Nuga – 25,0.
27. Pasukos – 3,5.

 

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti