Tikriausiai visi suprantame, jog norint sumažinti svorį (arba jo nepriaugti) svarbu teisingai maitintis, tačiau ne paskutinėje vietoje šiuo klausimu atsiduria ir suvalgomo maisto porcijos dydis.
Keista, bet, praktiškai, visi žmonės, linkę pilnėjimui, žino, kaip numesti nuo 2 iki 6 kilogramų per trumpą laiką. Viskas juk aišku: mažiau valgyti, daugiau vandens ir daugiau fizinio krūvio. Tik klausimas vienas – kaip prisiversti visa tai padaryti?
Specialiai jums paruošėme kelias gyvenimiškas gudrybes, padėsiančias jums pažaboti apetitą. Svarbiausia taisyklė – neignoruokite smulkmenų. Išbandykite bent kelias iš šių gudrybių ir būtinai rasite tas, kurios tinkamiausios būtent jums.
Gerkite vandenį, kai norisi valgyti. Yra žinoma, kad skysčių vartojimo režimas mažina apetitą, normalizuoja virškinimą, ytakoja lieknėjimą. Bet reikalingas būtent, vanduo, o ne arbatos, kavos ar sultys. Per dieną būtina išgerti ne mažiau dviejų litrų paprasto, negazuoto, geriamo vandens, neskaitant sriubų, arbatų ir kitų gėrimų. Pastatykite butelį su vandeniu ant darbo stalo ir kas valandą išgerkite po vieną stiklinę. Jei pamirštate ar dažnai pražiopsote, įsiveskite sau į telefoną priminimą. Gerkite pilną stiklinę pusę valandos prieš valgį ir iš karto po valgio. Gerkite, bet kokiai lokacijai pasikeitus: nuėjote prie spausdintuvo – stklinė, grįžote iš tualeto – stiklinė ir tt. Kad vanduo būtų patrauklesnis ir neatsibostų, namuose pridėkite iš anksto užšaldytos citrinos, apelsino ar kitokio vaisiaus.
Išsiaiškinkite, kokios temperatūros vandenį jums maloniau gerti. Gal būt, karštą vandenį jums gerti maloniau, nei šaltą.
Neverskite savęs valgyti “sveikų” produktų kurie jums nėra skanūs. Dietiniai maistai dažnai asocijuojasi su skoniu. Valgyti jis neskanus, todėl dažnai būna nutrūkstama nuo dietos ir prisivalgoma skanėstų lig soties. O neskanaus maisto, pasirodo, galima ir atsisakyti. Nemėgstate avižinės košės ar varškės – nevalgykite jų.
Tarp žemo kaloringumo maisto, visada galima rasti tai, kas jums skanu. Po truputėlį tenkinkitės prieskoniais, actu, garstyčiomis, azijietiškais žemo kaloringumo padažais. Darykite savo patiekalus skanesniais. Kasdieninis maistas turi teikti pasitenkinimą.
Keletas metodų, padedančių suvalgyti žymiai mažiau
Valgykite dažnai. Šis paprastas veiksmas leis jums nesijausti alkanai ir per pietus šluoti nuo stalo viską, ką pasieksite. Valgyti reikia 5 – 6 kartus per dieną, bet mažomis porcijomis – 150 – 200 gramų. Tada jūs prisiminsite, kad taip neseniai valgėte, o jau vėl greitai valgysite. Prie to, jūs dažniau save lepinate skoniu, o nuo to ir nuotaika gerėja.
Paskutinis valgymas turėtų vykti 3 – 3,5 valandos iki miego. Jei paskutinis paros valgis šeštą valando vakare, o miegoti einate pirmą, tai apie vienuoliktą valandą taip praalksite, kad šaldytuvo šturmasbus neišvengiamas.
Dietologai tvirtina, kad, norint sėkmingai lieknėti, būtina išmiegoti 7 – 8 valandasper parą. Ir ne kada pakliuvo, o tamsiuoju paros metu, kai intensyviai gaminasi reikalingi hormonai.
Maža lėkštutė. Psichologai tvirtina, kad, suvalgius pilną lėkštę, žmonės pasitenkina valgymu labiau. Prie to, lėkštės dydis nepriduoda lemiamos reikšmės. Naudokitės šia gudrybe. Valgykite pilną lėkštę, bet, kuo mažesnę. Šaukštą irgi geriau naudoti kuo mažesnį – desertinį, pavyzdžiui ar arbatinį. Tada jūsų smegenys žinos, kad suvalgytų šaukštų skaičius ženklus ir transliuos jumyse sotumo jausmą.
Mėlyna spalva. Mokslininkai nustatė, kad spalvinė aplinka valgant, veikia jo apetitą. Šiltieji tonai skatina apetitą, o šaltieji – žemina. Stipriausią efektą išduoda mėlyna spalva. Neignoruokite šito. Jei kambario sienos ne mėlynos, tai nieks neverčia jų perdažyti; tiesiog, patieskite ant stalo mėlyną staltiesę, naudokite mėlynus indus ir, pagal galimybes, mėlynus aksesuarus.
Valgykite lėtai. Valgykite lėtai, apmąstę kiekvieną kąsnelį ir juo mėgaudamiesi. Taip mes signslizuojame smegenų sotumo centrui, kad valgėme ilgai ir su malonumu. O tai reiškia, kad privalgėme ligi soties. Pasistenkite apžiūrėti patiekalą, pajusti jo aromatą prieš dedant į burną. Tai padidina proceso įsisąmonėjimą.
Amerikiečių mokslininkai išaiškino, kad yra kvapų, kurie prie visų kitų faktorių, trečdaliu prisideda prie lieknėjimo proceso. Viskas paprasta ir prieinama: tai mėtos, obuolių ir banano kvapai. Giliai įsijauskite į jų kvapus, prieš pat valgant.
Pasivaikščiokite prieš vakarienę. Skaitoma, kad psivaikščiojimas gryname ore, skatina apetitą. Yra net posakis – “įvaikščioti apetitą”. Tačiau mokslininkai nustatė, kad, jei vaikščioti intensyviai, greitu tempu, tai organizmas, gavęs daugiau deguonies, apetitą, atvirkščiai, slopina. Taip galima apgauti organizmą: po pasivaikščiojimo, ir mažytė porcija gali pasirodyti pilnai pakankama.
Padėkite sau išvengti pagundų. Patuštinkite šaldytuvą ir visus namus nuo tų produktų, kurie bando jūsų apetito valią. Nelaikykite akivaizdoje saldainių, sausainių, razinų, čipsų, sūdytų riešutų ir kitų produktų, kurie skaitomi talijos priešais. Lai prieš akis guli sėlenų popkornai ar supjaustyta šiaudeliais morka.
Užkandžiaukite teisingai. Užkandžiui vidury dienos, tiks džiovintos juodosios slyvos ar abrikosai, šiaudeliais supjaustytos morkos, saliero stiebeliai, pomidoras, agurkas ar nesaldus obuolys. Visada, kai norisi valgyti, bet dar ne laikas, galima pasmaguriauti popkornu iš sėlenų. Jie maloniai skanūs, žemo kaloringumo ir turi savybę geitai sugerti drėgmę, dėl ko išburksta, suteikdami sotumo pojūtį.
Svarbu, kad sveiko užkandžio produktai visad būtų jums po ranka. Tai minimizuoja greito bandelės ar pyragaičio įsigijimo riziką, tykančią jus, kai staigiai užsimanote kažką įsimesti į skrandį.
Prie gerų, teisingų užkandžių galime priskirti ne riebius rauginto pieno gėrimus, proteininius kokteilius ar batonėlius, kurių galima nusipirkti sporto prekių parduotuvėse ar skyriuose.
Kai kuriems padeda maisto papildai. Labai dažnai, kai pilvas “užgroja maršą”, organizmas signalizuoja, kad mums trūksta kažkokių mikroelementų ar vitaminų. O mes, to nesuprasdami, grūdame į save viską, kas papuola. Todėl dietologai nerekomenduoja pradėti nei vienos dietos, be vitaminų – mineralinių kompleksų. Pavyzdžiui, stiprus potraukis saldumynams, iššaukiamas chromo trūkumo organizme. Spręsti šią problemą padeda preparatas regliukolis, papildantis chromo kiekį, padedantis skaidyti susikaupusius riebalus ir greitinantis medžiagų apykaitą. Potraukį šokoladui, gali iššaukti magnio trūkumas organizme. Papildyti jo kiekį ne sunku, pavartojus vitaminų – mineralų kompleksą, sudėtyje turintį magnio. Dažnas apetito nekontroliavimas būna dėl žemo hormono, serotonino kiekio organizme. Susitvarkyti su tuo padeda maisto papildai, kurių sudėtyje būtų triptofano ar 5 – hidroksitriptofano (5 -HPT), kurie skaitomi serotonino gamybos pagrindu.
Dar vienas natūralus papildas, kurį gydytojai rekomenduoja įtraukti į lieknėjimo racioną – smulkintas vandens augalas – spirulina. Jis sėkmingai papildo daugelio vitaminų, amino rūgščių, mineralų trūkumą, o taip pat padidina nepamainomų polinesočiųjų fermentų kiekį organizme. Spirulina normalizuoja medžiagų apykaitą ir sėkmingai kovoja prieš kilogramus ant jūsų kūno.
Nesiblaškykite nuo kraštutinumo prie kraštutinumo: nekentėkite nuo skausmingo alkio, bet ir nemalšinkite jo kuo papuolė. Pildykite savo alkį tuo, kuo trūksta jūsų organizmui ir užkilęs apetitas nuslūgs savaime.
Apsvarstykite galimybę pasikonsultuoti su profesionaliu dietologu. Žinoma, lieknėtisu dietologo rekomendacijomis, žymiai lengviau. Ir nors jūs ir pati žinote, ką jums reikia daryti, vistiek nueikite pas dietologą. Tai puiku, nes, būtent, sumokėti jam pinigai, dažnai sutrukdo jums mesti viską vidury kelio ir atsisakyti jo rekomendacijų. Vidinė „rupūžė“ – puikus dalykas. O be to, dietologai tvirtina, kad du kartus į tą pačią dietą neįeinama. Kiekvieną kartą, kai tik svoris pradeda augti, būtinos korekcijos dėl jo mažinimo.
Susidarykite savą gyvenimiškų gudrybių TOP-ą. Atsiminkite tai, kas geriausiai veikia jums. Juk visi esame skirtingi, todėl gudrybės padėsiančios formuoti teisingus įpročius nėra unversalios. Sudarykite sąrašą dalykų, kurie efektyviausiai įveikia jūsų alkį, prireikus galėsite imtis bet kurio, parankiausio metodo.
Lieknėjimo proceso metu, rįžtas nuolat laikytis to paties režimo bei fizinių krūvių, gali palaipsniui nublankti. Padėkite sau. Reguliariai skaitykite motyvacinius straipsnius, bendraukite su palaikančiais jus artimaisiais, draugais ir bendraminčiais, apsilankykite pas psichologą, galų – gale. Ir būtinai susidarykite savo gyvenimiškų gudrybių sąrašą, kuris ateina asmeniškai jums, į galvą ir duoda neblogus rezultatus.
Jei atėjote į svečius ir dalyvaujate užstalėje, sunkiau kontroliuoti situaciją ir atsisakyti pagundų. Taktika turėtų būti tokia: visų pirma – eikite į svečius ne alkana. Antra – iš karto dėkite į nedidelę lėkštutę tai, ką ruošiatės suvalgyti ir prisėskite tolėliau nuo stalo. Duokite sau žodį neprikrauti lėkštutės pakartotinai ir negraibyti produktų nuo stalo atskirai. Trečia – kad apgauti save, galima ilgesniam laikui užstalėje, prieš save pastatyti puodelį su ledo kubeliais ir palaipsniui juos čiulpti. Taip pat galima vietoje ledo vartoti šaldytas ne saldžias uogas ar vaisius. Šaldytus vaisius greitai nevalgysi, o tai reiškia, kad ilgam turėsite skanų, sveiką, mažo kaloringumo, maistą.
Teksto komentarai