Mityba Sveika

Grikių arbatos nauda

Grikių arbata iš KinijosGrikių arbatos nauda

Visi dažnai naudojame grikius, kaip ypatingai vertingą maistinį produktą. Grikiai turi daugiau baltymų nei ryžiai, kviečiai ar kukurūzai, taip pat turi didelį kiekį amino rūgščių: lizino ir arginino skirtingai nei kitos grūdinės kultūros. Grikiai neturi savo sudėtyje gliuteno, todėl tai tinkamas produktas sergantiems celiakija. Juose gausu vitaminų ir mineralų, taip pat bioflavanoidų, kurių didžiausią dalį sudaro rutinas. Grikių kruopose taip pat yra krakmolo, cukraus, organinių rugščių, aliejaus.

Visos grikyje esančios maistingosios medžiagos į žmogaus organizmą įsisavinamos greitai ir lengvai, todėl nepaisant jų aukšto kaloringumo, grikiai dažnai įtraukiami į dietas, nes juose esančios medžiagos padeda normalizuoti medžiagų apykaitą. Grikiai teigiamai veikia kepenis, juos patartina vartoti žmonėms, kurių kraujyje padidėjęs cholesterolio kiekis, nes grikiuose esantis šarmas neutralizuoja blogojo cholesterolio veiklą kraujyje.

Bet ar žinojote, jog grikių rūšių daugiau nei 20 ir jų maistinė vertė labai skiriasi? Viena iš svarbių grikio sudedamųjų dalių, kuri leidžia palyginti grikio maistinę vertę yra rutinio kiekis. Palyginkime mums puikiai pažįstamą sėjamąjį grikį ir Azijos šalyse labai vertinamą ne tik maistui bet ir plačiai medicinoje naudojamą totorinį grikį.

 

 

 

Sėjamasis grikis (Fagopyrum esculentum)

Sėjamasis grikis

(Fagopyrum esculentum)
Mums puikiai pažįstama Lietuvoje ir kaimyninėse Europos šalyse plačiai auginama ir vartojama grikių rūšis.
Rutino kiekis sausoje masėje 0.02-0.04%

Totorinis grikis (Fagopyrum tataricum)

Totorinis grikis

(Fagopyrum tataricum)
Azijos aukštikalnėse auginama grikių rūšis išsiskirianti savo maistine verte.
Rutino kiekis sausoje masėje 1.67-2.04%.
Tai 50-100 kartų daugiau nei sėjamajame grikyje.

Totorinis grikis visada turėjo ypatingą reputaciją. Jei grikis vadinamas grūdų karaliumi, tai totorinis grikis – “juoduoju perlu” arba “grikių karaliumi”, visą tai dėl išskirtinos šio grikio maistinės vertės. Totoriniame grikyje – ypač gausu magnio, geležies, kalcio, kalio, fosforo, seleno, cinko, fluoro, folio rūgšties, baltymų, kurie puikiai pakeičia mėsą vegetarų racione. Totorinis grikis – puikus bioflavanoidų, rutino – šaltinis. Grikių kruopose taip pat yra krakmolo, cukraus, organinių rugščių, aliejaus, vitaminų.

Dėl gausaus bioflavanoidų kiekio, kuris daugiausiai sudarytas iš rutino, kitaip dar vitamino P, grikiai teigiamai veikia kraujagyslių sistemą, rekomenduojami tiems, kurių silpnos venos, kenčiantiems nuo kraujagyslių spazmų ir tinimų, taip pat dažnai trūkinėjant kapiliarams. Totoriniame grikyje esantis natūralus selenas ir grikio šarmai yra puikus antioksidantas, kuris slopina kancerogenų veiklą, neutralizuoja laisvuosius radikalus.

Tačiau neapsigaukime ir dėl totorinio grikio: prieš renkantis pasidomėkite, kurią rūšį perkate, nes jos taip pat būna skirtingos.

Totoriniai grikiai (juodieji)

Juodasis totorinis grikis auga aukštai kalnuose, apie 2600 metrų virš jūros lygio. Sunokę grikiai juodos spalvos. Luobelės atskyrimas labai sudėtingas. Grūdas mažas ir augalo produktyvumas labai mažas, tačiau tai leidžia sukaupti didžiausią maistinę vertę.

Totoriniai grikiai (geltonieji)

Geltonasis totorinis grikis auginamas aukštai kalnuose, tačiau kiek žemesniame aukštyje, apie 2200 metrai virš jūros lygio. Luobelės atskyrimas sudėtingas. Grūdas kiek didesnis, tačiau produktyvumas mažas, o maistinė vertė šiek tiem mažesnė nei juodojo totorinio grikio.

Totoriniai grikiai (išvestinės rūšys)

Išvestinės totorinių grikių rušys. Jų išvaizda ir dydis gerokai skiriasi nuo juodojo ir geltonojo totorinio grikio. Grikiai kiek panašesni į mums puikiai pažįstamus sėjamuosius grikius. Luobelės atskyrimas nesudėtingas, auginant gaunamas didelis produktyvumas, tačiau maža maistinė vertė.

Kokybiški Totoriniai grikiai auginami aukštikalnės, daugiau nei 2200 metrų aukštyje virš jūros lygio. Sakoma, jog geriausiai totorinių grikių arbatai naudojami grikiai yra auginami išskirtinai tik žaliame ir šaltame Dàliángshān kalnų masyve (Kinija), daugiau nei 2200 metrų aukštyje virš jūros lygio. Šie grikiai užauga maistingi ir labai aukštos kokybės, nes auga derlingame dirvožemyje, apsupti gryno kalnų oro, gaudami drėgmę iš kalnų upelių.

Nuolatos besimainantis oras iš šalto į šiltą augalams suteikia galimybę įgauti didesnę maistingąją vertę. Šiame regione saulėkaita viena ilgiausių Kinijoje, metinis kritulių kiekis siekia 800-1200 milimetrų, o vidutinė metinė temperatūra apie 16-17 laipsnių celcijaus, todėl šis regionas dar vadinamas “natūraliu šiltnamiu” – tai ideali aplinka auginti aukščiausios rūšies totorinius grikius.

Nuo grikių iki arbatos

Žaliava grikių arbatai renkama 5 kartus per metus, kuri kruopščiai rušiuojama nuo žiedų iki sėklų, nuo stiebelių iki šaknų. Visa žaliava nuo surinkimo iki arbatos paruošimo praeina 10 procedūrų, kurios maksimaliai suaktyvina ir išsaugo visas totorinio grikio maistingąsias medžiagas lengvesniam įsisavinimui į žmogaus organizmą.

Arbatos žaliava – grikiai užauginti magiškame ir nuostabiame 2200-3500 metrų aukštyje virš jūros lygio kalnų masyve, kuris dar vadinamas “žaliuoju ekologijos centru”. Čia susiformuoja drėgmės, gaivaus ir švaraus oro, šviesios, bet ne spiginančios saulės, saldaus ir vėsaus vandens tekančio iš viršukalnių, natūralaus dirvožemio, kuriame gausu mineralų bei ramybės sintezė.

Tai geriausia, kokią tik galima pasirinkti, totorinių grikių kultivavimo vieta pasaulyje. Čia grikiai auga, mėgaujasi nuostabiu dirvožemiu, geria į save gryną orą, gaivinasi tyriausiu vandeniu – brandina gausų derlių apskritus metus.

Kiniška juodųjų grikių arbata

Aukščiausia žaliavų kokybė suderinta su moderniausiomis technologijomis leis ne tik mėgautis išskirtiniu skoniu, bet ir pasisavinti visas reikiamas maistines medžiagas.

Grikių arbatos privalumai

Grikių sudėtyje nėra tokių medžiagų kaip: teofilinio, kofeino ar kitų energizuojančių medžiagų – todėl tai puikus pasirinkimas prieš miegą. Kadangi arbata yra pagaminta visiškai iš natūralių medžiagų, nenaudojant jokių priedų ir sudėtyje neturinti žalingų medžiagų – ji tiks bet kurio amžiaus šeimos nariui.

Totorinių grikių kruopos (Arbata iš kinijos)Bioflavanoidas rutinas:
– padeda mažinti cukraus kiekį kraujyje ir stiprina kapiliarus, mažina kraujagyslių sienelių pralaidumą;

Magnis:
– mažina kraujo spaudimą;

Natūralus organinis selenas:
– teigiama, kad turi priešvėžinį poveikį;

Bioflavanoidas rutinas ir fagopirinas:
– mažina cholesterolio kiekį kraujyje;

Amylopectinas:
– neutralizuoja skandžio rūgštis;

Maistinės skaidulos:
– detoksikuoja;

Cinamono rūgštis:
– puikiai veikia odą;

Norėdami gauti 100% maistinių medžiagų iš arbatos – valgykite puodelyje likusius arbatos grūdelius ar kitaip naudokite juos savo virtuvėje.

Kaip atskirti aukštos kokybės grikių arbatą?

Apžiūrėkite: Išberkite arbatos turinį ant balto lygaus paviršiaus. Aukštos kokybės totorinių grikių arbata bus rudai geltona, tuo tarpu prastesnsės kokybės arbata visada bus silpnai geltona.
Pauostykite: Aukštos kokybės totorinių grikių arbata visada turi stiprų grūdų kvapą, tuo tarpu prastenės kokybės arbata neturės jokio kvapo arba jausis kitas neaiškus kvapas.

Ragaukite: užpylus karštu vandeniu ir palaukus kelias minutes turi būti kuo mažiau plaukiojančių dalelių. Nebijokite ir stipriai pamaišykite įsitikinti, kad pasirinktos arbatos kokybė tikrai gera. Stipriai pamaišius ar papurčius prastos kokybės arbatoje dalelės suirs ir arbata labai ilga laika liks neskaidri su daug mažų plaukiojančių daleliu. Be to, užpylus karštu vandeniu ir palaukus kelias minutes kokybiška arbata bus skaidri ir šviesiai geltona, o gerdami jausite malonų kepintų grūdų skonį su švelniu kartumo prieskoniu.

Grikių arbatos paruošimas

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti