Sveika

Krapų arbata nuo spaudimo

Krapų arbata nuo spaudimoKrapų arbata nuo spaudimo

Krapas – tai ne tik kvapnus ir skanus prieskonis, bet ir gydomoji žolelė pasižyminti net keletu naudingų savybių. Jau nuo seno žmonės pastebėjo, jog krapuose esančios medžiagos turi kraujagysles plečiantį po veikį ir sėkmingai išnaudojo tokią jų savybę.

Sakoma, jog krapas yra vienas legviausiai prieinamų bei liaudies medicinoje populiariausių vaistų kraujo spaudimui mažinti.

Šis krapo poveikis yra moksliškai pagrįstas, kadangi krapuose esanti medžiaga – kalis yra plačiai žinomas kūno ląstelių bei skysčių komponentas padedantis kontroliuoti širdies ritmą bei kraujo spaudimą. Tačiau tai ne vienintelis naudingas krapo elementas. Išnagrinėjus krapuose bei jų sėklose randamų medžiagų spektrą buvo sudarytas visai ne trumpas sąrašas į kurį patenka šie elektrolitai bei mineralai:

Medžiaga Kiekis Rekomenduojama paros norma
Natris 61 mg 4%
Kalis 738 mg 16%
Kalcis 208 mg 21%
Varis 0.146 mg 16%
Geležis 6.59 mg 82%
Magnis 55 mg 14%
Manganas 1.264 mg 55%
Fosforas 66 mg 9.5%
Cinkas 0.91 mg 8%

Be to, krapuose gausu vitaminų, todėl ši žolelė yra be jokios abejonės vienas naudingiausių, kasdienių prieskonių mūsų virtuvėje.

Universaliuoju liaudies vaistu krapas yra laikomas ne veltui. Jis ne tik geba sumažinti spaudimą, bet ir stiprinta širdies bei kraujagyslių sistemą. Esant išeminės (koronarinės) širdies ligos požymiams, geba numalšinti skausmą bei turi raminančių savybių.

Kai kurie tyrimai rodo, jog krapuose esančios medžiagos yra naudingos mažinant lygiųjų raumenų spazmus (suteikia antispazminį poveikį);
Mažina uždegimą, turi antibakterinį poveikį;
Gerina atsikosėjimą, plečia bronchus;
Mažina dujų kaupimąsi žarnyne, vidurių pūtimą;
Gerina virškinimą bei didina apetitą;
Yra naudingas sergant inkstų ligomis;
Slopina alerginius procesus ir mažina niežėjimą;
Padeda sušvelninti nemalonius menėsinių simptomus;

Kokį poveikį kraujospūdžiui turi krapų arbata?

Krapų žolė ir sėklos arbataiVisų pirmą reikia žinoti, jog krapų vaistinė žaliava – sėklos bei lapai (stiebai). Iš šių krapo dalių yra ruošiama efektyvi medicininė arbata kurios poveikis yra spaudimą mažinantis todėl esant žemam kraujo spaudimui tokios arbatos vartoti negalima.

· Krapų arbata tinka aukštam kraujo spaudimui gydyti (padeda nuo hipertonijos, plečia kraujagysles);
· Šios vaistažolės sėklos turi antispazminių savybių, tiesiogiai veikia kraujagyslių lygiuosius raumenis;
· Augalo sėklos bei jose esantys aliejai aktyvina kraujotaką, valo kraujagysles bei padeda susidoroti su neigiamu cholesterolio poveikiu;

Krapų arbata turi raminantį poveikį kuris irgi prisideda prie širdies veiklos normalizavimo, padeda sumažinti organizmo stresą bei pagerinti psichologinę žmogaus būseną.

Kada krapų arbatos geriau nevartoti?

Nepaisant to, kad augalas turi daug gerų savybių, ir yra naudinas nuo spaudimo, tačiau kaip ir visų žmogaus organizmui poveikį turinčių priemonių, jo naudojimui yra keletas apribojimų.

Būklė Pavojus
Hipotenzija, t.y. žemas kraujospūdis Natūralu, kad esant žemam kraujo spaudimui pavojinga vartoti spaudimą mažinančius preparatus. Tarp šių preparatų žinoma atsiduria ir krapų arbata;
Alerginė reakcija Eteriniai aliejai esantys krapuose gali išprovokuoti alerginę reakciją. Paprastai toks poveikis pasireiškia odos niežėjimu, paraudimu, virškinimo sutrikimais, todėl nepatartina krapų arbatos gerti dideliais kiekiais, o pastebėjus pirmuosius alergijos požymius būtina nedelsiant nustoti vartoti krapų arbatą;
Atonija Tai būsena, kuomet pavojingai susilpnėja raumenų tonusas;
Hipertenzinė krizė Staigus kraujospūdžio padidėjimas – pavojinga būsena kuomet žmogui reikalinga skubi medicininė pagalba;

Krapų sėklos (arbata) Krapų arbatos negalima vartoti daug. Didelis šios arbatos kiekis, kaip ir bet kurio kito medikamento neapdarus vartojimas gali būti žalingas žmogui. Yra žinoma, jog geriant pernelyg daug krapų arbatos gali atsirasti galvos svaigulys, bendras kūno silpnumas, sumažėti regos aštrumas.

Norint vartoti krapų arbatą nėštumo metu – būtina pasitarti su gydytoju. Nors nėštumo metu ir yra padidėjusi aukšto kraujospūdžio rizika, o ši – natūrali priemonė gali padėti sureguliuoti kraujospūdį, bet kokių medžiagų vartojimas mediciniais tikslais turi būti patvirtintas gydytojo bei tinkamai suderintas su kitais medikamentais (jei tokie vartojami).

Krapų arbata

Kvapni bei skani krapų arbata ruošiama tiek iš krapų sėklų, tiek ir iš džiovintų stiebelių.

Krapų arbatos virimas puode

Galite laisvai naudoti ir šių komponentų mišinį:

Į puodelį sudėkite pusę arbatinio šaukštelio krapų sėklų bei vieną arbatinį šaukštelį džiovintų krapų;
Ant viršaus užpilkite 250 ml verdančio vandens;
Leiskite arbatai pastovėti bent 10 minučių;

Norėdami pajusti teigiamą poveikį tokią arbatą nuolat vartokite bent vieną mėnesį. Gerkite maždaug pusvalandį prieš valgį.

Labai patogu krapus šiek tiek pavirti puode, o tuomet nufiltruoti per sietelį. Taip galima pasiruošti didesnį arbatos kiekį ir išgerti per keletą kartų.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti