Guarana – egzotinis augalas (vaisius) kurio sudėtyje esančių medžiagų efektas maloniai stebina.
Šio augalo poveikis neabejotinas, tačiau prieš kalbant apie maisto papildo, miltelių ar kitokių guaranos medžiagų vartojimą, verta nuodugniau pasidomėti kas tai yra.
Iš amazonės miškų atvežto vaisiaus išvaizda tikrai egzotiška, ir nors retkarčiais dėl savo vaisių formos jis pavadinamas Amazonės kaštonu, nei savo spalva nei sudėtimi guarana neturi nieko bendra su šiuo mūsų kraštų medžiu. Guaranos gimtinė – Brazilijos miškai, o tiksliau Amazonės upės delta. Ten šis medis išstypsta iki 12 metrų aukščio ir užmezga šiuos ryškiaspalvius vaisius.
Jau senovėje vietiniai žmonės žinojo apie guaranos naudą, tačiau dabar ji prieinama visiems, kadangi iš subrandintų vaisių minkštimo yra gaminami gydomieji ekstraktai, o sėklos verčiamos milteliais bei kapsulėmis. Šie preparatai naudojami profilaktiškai nuo įvairių ligų bei padeda palakyti organizmo tonusą. O tai tikrai nebūtų įmanoma be išskirtinės augalo sudėties bei jo unikalių farmkologinių savybių.
Mokslininkai susidomėję guaranos nauda išsiaiškino, jog vasiuje esanti medžiaga guaraninas yra gana panašus į kavoje esantį kofeiną, tačiau veikia skirtingai. Mes žinome, jog kava mums suteikia energijos pliūpsnį kuris žmogui leidžia pasijusti labiau energingam, tačiau efektas yra trumpalaikis ir šis poveikis turi tam tikrą kainą. T.y. praėjus kavos efektui mes jaučiamės dar blogiau, kadangi panaudojome energijos resursą kurio organizme nebeliko. Paprastai šnekant, pasiskolinome energijos iš ateities ir dabar turime jos deficitą.
Guaraninas šiuo atžvilgiu veikia panašiai tačiau skirtingai ir jo efektas, nors ir stimuliuojantis, tačiau nėra toks trumpalaikis. Be to, ši medžiaga padeda išvengti energijos deficito, kadangi ne tik palaiko tonusą, bet ir skatina medžiagų apykaitą dėl kurios organizmas sugeba atkurti reikiamą resursų balansą ir taip užtikrinti ilgalaikį tegiamą poveikį.
Turtingoje guarano sudėtyje randama:
- Taninų;
- Eterinių aliejų;
- Amidų ir Polifenolių;
- Taurino; (Medžiaga gažnai įeinanti į energetinių gėrimų sudėtį)
- Teofilino, Teobromino;
- Purino (ksantinas);
- Saponinų;
- Mangano, Magnio, Cinko bei Natrio;
- Vitaminų PP, B, E, A;
Guarano vaisiai vertinami dėl guaranino kuris turi farmakologinių savybių. Pastebėsite, kad panaši cheminė sudėtis dažnai įeina į energetinių gėrimų sudėtį, o tai tik patvirtina šių vaisių tonizuojančių savybių reikšmingumą.
Tačiau vartoti šias medžiagas kaip ir kitus maisto papildus ar vaistus reikia labai atsakingai, ir jokiais būdais negalima to imtis nepasikonsutavus su profesionaliais medikais.
Guaranos poveikis žmogui
Norėdami geriau pažinti guaraną mokslininkai atliko eilę tyrymų kurių metu buvo siekta apibrėžti bei ištirti guaranino turinčių preparatų naudingąsias savybes.
Tyrime dalyvavę asmenys nurodė štai tokius teigiamus pokyčius:
- Migrenos priepuolių kiekio ir intensyvumo sumažėjimas;
- Pagerėję kognityviniai įgūdžiai;
- Teigiamas poveikis kovojant su depresija bei bloga nuotaika;
- Fizinės ištvermės padidėjimas bei atsparumas nuovargiui;
- Ilgalaikis organizmo tonuso padidėjimas;
- Atsparumas bakteriniams bei infekciniams susirgimams;
- Sumažėję artrito simptomai;
- Efektyvesnis alkoholio vartojimo padarinių (pagirių) šalinimas;
- Efektyvesnė organizmo imuninės sistemos reakcija;
- Pagalba gydant odos ligas;
- Metabolinių procesų harmonizavimas, alkio slopinimas;
- Intensyvesnis galvos smegenų aprūpinimas būtiniausiomis medžiagomis, vitaminais bei mikroelementais;
Tiesiog nuostabu kokiais turtais mus aprūpina gamta. O Jūs ar jau bandėte guaranos maisto papildų? Kokie atsiliepimai? Pasidalinkite komentaruose!
Teksto komentarai