Sveika

Neprinokusių graikiškų riešutų užpiltinė

Neprinokusių graikiškų riešutų užpiltinėneprinokusių graikiškų riešutų užpiltinė

Netrukus sužinosite kodėl tai yra svarbiausias mano liepos mėnesio receptas.

Žaliųjų graikų riešutų naudingosios ir gydomosios savybės dar efektyvesnės nei branduolinio branduolinio riešuto gydomosios savybės. Gydomosios priemonės, pagamintos iš nesubrendusių riešutų, plačiai taikomos liaudies medicinoje. Nesubrendęs riešutas pasirodė besąs nebrangus žaliavas paruošti kokybiškus ir efektyvius vaistus, kurie ilgai saugomi be gydomųjų savybių.

Žalių (nokstančių) graikinių riešutų naudingosios ir gydomosios savybės yra žymiai efektyvesnės nei subrandinto riešuto. Taip yra todėl, kad riešutas tik mezgasi ir medis šiam tikslui sutelkia visas maistingasias savybes šioje žalios spalvos apsauginėje luobelėje.

Tai pastebėję žmonės ėmė naudoti neprinokusius riešutus gydomaisiais tikslais, tačiau akivaizdu, jog nuskintas neprinokęs riešutas ilgai neišsilaiko. Todėl buvo bandoma įvairiais būdais koncervuoti ir išsaugoti šio riešuto naudą. Vienas paprasčiausių bei efektyviausių metodų pasirodė esąs būtent tokio paprasto neprinokusių riešutų užpilo (trauktinės) gaminimas.

Yra manoma, jog jauni riešutai valo kraują ir efektyviai didina žmogaus imuninetą. Taip yra todėl, kad jie itin turtingi vitaminais ir mikroelementais, o nesubrendusiuose vaisiuose nustatomas didžiausias vitaminų kiekis lyginant su kitomis šio augalo dalimis.

Net 2500 mg askorbo rūgšties yra išgaunama iš jauno, neprinokusio riešuto kuomet jo vaisių dar galima kiaurai persmeigti adata. Nustebsite sužinoję, jog tai 8 kartus didesnis kiekis vitamino C negu tas kuris randamas juoduose serbentuose ir net 50 kartų didesnis kiekis nei citrusiniuose vaisiuose.

Be vitamino C, žaliuose riešutuose buvo rasta ir kitų vitaminų P, E, B grupės, karotinoidų, taip pat lakiųjų ir chininų.

Tačiau tai ne vienintelis neprinokusio graikinio riešuto naudos šaltinis. Be šio vitamino žaliame graikiniame riešute slepiasi visa eilė kitų vitaminų tarp kurių vitaminas E, Vitaminas P, B grupės vitaminai. Šio riešuto sultyse randami karotinoidai, chininas, bei antimikrobinės medžiagos – fitocinidai (Phytoncides), panašūs į tuos kurių gauname valgydami česnakus bei svogūnus.

Liaudies medicina teigia, jog būtent neprinokusio graikinio riešuto sultys padeda žmogui atgauti jėgas ir geriau susitvarkyti su fiziniais darbais.

Gaminant neprinokusių graikiškų riešutų užpiltinę aš dažniausiai naudoju trilitrinį stiklainį. Kruopščiai atrinktus, tik sveikus ir gražius riešutus reikia paruošti sekančiai:

Norint įsitikinti, ar riešutai yra tinkami gamybai juos perpjauname peiliu. Tinkamo prinokimo riešutas yra lengvai pjaunamas, jo odelė gana minkšta, nes ji dar nevirto lukštu.

Trilitrį stiklainį užpildau riešutais maždaug iki pusės, likusią dalį užpilu itin stipriu alkoholiu (70% ir daugiau). Šiam receptui netinka paprasta degtinė, nes silpnesnis alkoholis nepajėgia tinkamai ištraukti naudingųjų graikinio riešuto medžiagų ir toks užpilas gaunasi prastos kokybės.

Papildomai galima pridėti vitamino C kuris padės išsaugoti žalsvą vaisių spalvą ir suteiks šiai trauktinei patrauklesnę išvaizdą.

Paruoštą užpilą reikia saugoti tris savaites. Po to galima išpilstyti į nepermatomus buteliukus arba laikyti tamsioje, nuo saulės šviesos ir kenksmingų UV spindulių apsaugotoje vietoje.

Tokią neprinokusių graikinių riešutų užpiltinę galima laikyti gana ilgą laiką.

Žalių graikinių riešutų gydomosios savybės išties unikalios, tačiau…

Tai svarbu! Bet kokių medžiagų vartojimas gydomaisiais tikslais, (net ir pačių paprasčiausių jei jums gerai žinomų) turi būti suderintas su savo gydytojais. Šis įspėjimas galioja be jokių išimčių!

 

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti