Naudinga Žinoti

Apsinuodijimas vitaminu C – Ar tai įmanoma?

Apsinuodijimas Vitaminu C

Apsinuodijimas vitaminu C

Profesionaliai konsultuoja ir į šį klausimą atsako patyrusi dietologė, Mayo Clinic gydytoja Katerina Zeracki.

Visi žinome apie askorbo rūgšties (Vitamino C) naudą ir teigiamą poveikį organizmui tačiau ar kada pagalvojote, apie sveiką šio vitamino dozę? Apsinuodijimas vitaminu C yra teoriškai įmanomas, tačiau mažai tikėtinas.

Šis, vandenyje tirpus vitaminas padeda įsisavinti geležį bei padeda organizmo vystymuisi tačiau pats organizmas jo negamina, o be to, vitaminas C organizme nesikaupia. Todėl taip svarbu įtraukti vitamino C turinčius produktus į savo kasdienį mitybos racioną.

Dauguma žmonių vartoja vitamino C turinčius vaisius bei daržoves (pvz apelsinai, braškės, paprika ar brokoliai) kurie užtikriną kasdienio šio vitamino poreikio patenkinimą.

Suaugusiems rekomenduojama norma yra 65 – 90 miligramų (mg) per parą. Viršutinė riba, nors ir sunkiai pasiekiama yra maždaug 2000 miligramų. Be to, net ir suvartojus per didėlį kiekį, Vitamino C perdozavimas ir sveikatai pavojingas poveikis yra mažai tikėtinas. Tačiau nuo per didėlio Vitamino C vartojimo gali pasireikšti vienas ar kelį šių simptomų:

* Viduriavimas;
* Galvos skausmas;
* Vėmimas;
* Skrandžio deginimas;
* Pilvo spazmai;
* Miego sutrikimai;

Tačiau nepamirškite, kad sveikam, normaliai besimaitinančiam žmogui papildomų Vitamino C papildų neturėtų reikėti.

Specialistų klausiame, ar Vitaminas C gali sukelti alergiją?

Paprastai alergijas iššaukia ne pats vitaminas C, o įvairūs produktai, pvz ne retai, citrusiniai vaisiai (tokie kaip apelsinai, mandarinai, greipfrutai, citrinos ir tt). Tai alergijos pasireiškiančios dėl neadekvačios, perteklinės imuniteto reakcijos į šiuos ar kitus maisto produktus.

Tuomet dažniausiai nereikalingi padidinti alergeno kiekiai, užtenka suvalgyti uogą, skiltelę vaisiaus ar daržovės, kad pasirodytų alerginė organizmo reakcija bei nemalonūs simptomai tokie kaip patinimas, veido ar gleivinės bėrimas, paburkimas. Virškinimo sistemos sutrikimai ar net bronchų spazmai.

Itin retais atvejais, pasitaiko, kad žmogus negali vartoti vitamino C maisto papildų, nes juose esantis vitaminas yra susintetintas, tad imuninė sistema gali jo neatpažinti ir pradėti su juo kovoti.

 

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti