Ligos Mityba

Viduriavimas nuo arbūzo

Viduriavimas nuo arbūzoviduriavimas nuo arbuzo

Arbūzas – puikus vaisius norint užkąsti bei atsigaivinti. Juos mėgsta tiek vaikai, tiek ir suaugusieji. Kai kurie žmonės pastebi, jog suvalgius arbūzo jiems atsiranda poreikis šlapintis, tačiau retesniais atvejais arbūzas gali sukelti viduriavimą.

Tai tiesa, kai kuriems žmonėms arbūzas gali sukelti viduriavimą. Kaip ir visi maisto produktai – arbūzai daro tam tikrą poveikį visam organizmui, įskaitant ir žarnyną. Ir nors daugumai žmonių, šis vaisius neturi neigiamo poveikio, kai kuriems nuo jo gali sutrikti žarnyno darbas.

Egzistuoja keletas teorijų, dėl ko kyla šie nemalonūs reiškiniai:

Arbūzas užterštas nitratais· Tyrimai rodo, jog virškinimo sutrikimus gali sukelti vaisiuose esantys nitratai. Ūkininkai auginantys arbūzus ne retai piktnaudžiauja azoto trąšomis. Tokie vaisiai auga greičiau, jų minkštimo rausva spalva būna sodresnė ir patrauklesnė. Ne nuostabu, jog tai lemia gausų nitratų naudojimą, kurie turi polinkį susikaupti pačiame vaisiuje. Suvalgę mitratais užteršto maisto žmonės pasijaučia blogai, suveikia organizmo apsauginės funkcijos t.y. žmogus gali imti vemti bei viduriuoti.

· Dėl blogų saugojimo ar transportavimo sąlygų arbūzus užpuola mikroorganizmai. Nesilaikant griežtų maisto produktų saugojimo reikalavimų, netinkamai sandeliuojami, transportuojami vaisiai, uogos bei kitos daržovės greitai tampa patogenų platintojais.

Iš pažiūros toks maistas gali nesiskirti nuo kokybiško maisto, tačiau suvalgius tokį arbūzą mikroorganizmai atakuoja organizmo imuninė sistemą, gausiai dauginasi bei sukelia infekcinius bei uždegiminius procesus dėl kurių prasideda infekcinis viduriavimas.

Sakoma, jog saugiausias laikas pirkti bei valgyti arbūzus yra įsibėgėjus jų sezonui t.y. nuo vasaros vidurio iki rudens vidurio.

Tačiau jeigu suvalgius arbūzo atsiranda viduriavimas, reikia atkreipti dėmesį į dar keletą požymių.

· Ar viduriavimas iš tiesų atsirado vos tik suvalgius arbūzo?
· Ar viduriavimas kartojasi tris ir daugiau kartų per parą?
· Ar kartu su viduriavimu nėra kitų simptomų, tokių kaip:
Pilvo srities skausmas;
Pykinimas bei vėmimas;
Pakilusi temperatūra;
Apetito trūkumas;

Labai svarbu stebėti savo organizmą ir suprasti bei gebėti susieti esamus simptomus. Jeigu kitų simptomų nėra, o viduriavimas praeina jau kitą dieną – nėra priežasties rimčiau susirūpinti. Viduriavimo simptomams palengvinti galima vartoti aktyvintą anglį, smectą ar kitus vaistus. https://bukimsveiki.lt/geriausi-vaistai-nuo-viduriavimo/

Tačiau jeigu apsinuodijimas nuo arbūzo ūmus, simptomai gali būti žymiai aštresni:

· Viduriavimas pasireiškia daugiau nei tris kartus per valandą;
· Išmatose gausu gleivių ar pasirodo kraujo, neįprasta išmatų forma;
· Jaučiamas nuolatinis troškulys, džūsta burna, sausėja lūpos;
· Bendras nusilpimas;
· Gausus žarnyno dujų kaupimąsis;
· Vėmimas ir nuolatinis pykinimas;
· Pakilusi temperatūra;

Tokiais atvejais rekomenduojama neatideliotinai kreiptis į gydytojus.

Kaip išvengti viduriavimo nuo arbūzo?

· Prieš perpjaunant arbūzą kruopščiai nuplaukite jį po tekančiu vandeniu;
· Valgydami pašalinkite arbūzo sėklytes, kadangi jos irgi gali būti žarnyno suerzinimo priežastimi;
· Viduriavimo nuo arbūzo rizika didesnė, jeigu kartu (arba po labai trumpo laiko tarpo) valgote slyvas, melionus, abrikosus ar pieną.
· Neragaukite arbūzo jeigu jo minkštimas atrodo neįprastos spalvos arba vaisiaus kvapas yra nemalonus;
· Mažiems vaikams ir nėščioms moterims nėra rekomenduojama valgyti arbūzo dideliais kiekiais, kadangi jų žarnyno mikrofloros apsauga gali būti silpnesnė;
· Apsinuodijimo nitratais rizika mažesnė tuomet, kada valgote vaisius po pagrindinių patiekalų, o ne prieš juos. Dėl tos pačios priežasties nerekomenduojama galimai nitratų turinčių vaisių valgyti ant tuščio skrandžio;
· Nors vaisiai ir uogos iš esmės yra sveikas ir geras produktas, visuomet stenkitės užtikrinti maisto raciono įvairovę ir nevalgykite per daug vieno ir to paties produkto kas tai bebūtų;
· Venkite pirkti arbūzus pakelėje ar iš neaiškių prekyviečių;
· Venkite pirkti arbūzus ne sezono metu;
· Verčiau pirkite visą arbūzą, o ne jo dalį, kadangi perpjautas arbūzas netenka savo natūralios apsaugos ir yra labiau pažeidžiamas bei užteršiamas. Be to, užteršimas gali įvykti ir perpjovimo metu arba pjaunant arbūzą tinkamai nenuplovus;
· Tinkamai auginto bei nokinto arbūzo minkštimas pašviesėja prie žievės ir tolygiai pereina į baltą spalvą;
· Sveiko bei kokybiško arbūzo žievė yra blizgi bei glotni;
· Smarkiai nitratų paveiktas arbūzo minkštimas įgauna gelsvą atspalvį, tokį vaisių nesunkiai atskirsite, tačiau nitratų kiekis gali viršyti normą ir be tokių akivaizdžių požymių;

Apsinuodijimas arbūzu gali neapsiriboti greitai bei lengvai praeinančių viduriavimu todėl visuomet atidžiai rinkitės bei vertinkite valgomo maisto kokybę.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti