Žalinga

Apsinuodijimo alkoholiu simptomai, trumpalaikė bei ilgalaikė žala

Apsinuodijimo alkoholiu simptomai

Apsinuodijimo alkoholiu simptomai

 

Organizmo apnuodijimas alkoholiniais gėrimais pasireiškia simptomų kompleksu kurį sudaro elgesio, fiziologiniai bei psichologiniai pokyčiai.

Pavojingiausias – apsinuodijimas degtinės pakaitalais (dažniausia, metilo alkoholiu) sukelia sunkias patologines sąlygas. Naminės degtinės gamybos procese gaminasi labai pavojingi dariniai – metanolis (metilo alkoholis). Gerdamas naminę degtinę visada rizikuoji apsinuodyti labai sunkiai, kartais ir mirtinai.

Ūminio apsinuodijimo metu rekomenduojamas ilgalaikis skrandžio plovimas, geriama natrio hidrokarbonato (geriamosios sodos), į veną švirkščiama 5 proc. etanolio tirpalo (varžosi su metanoliu dėl oksidacinių fermentų ir sulaiko metanolio toksinų susidarymą), atliekami kraujo perpylimai, hemosorbcija ir kt. Maksimali metanolio koncentracija kraujyje apsinuodijus susikaupia po 4–16 valandų. Jo metabolitas skruzdžių rūgštis su šlapimu išsiskiria per 5–6 dienas.

Po alkoholio įsisavinimo į krauną išsiskiria dehidrogenazė – fermentas, katalizuojantis grįžtamąją etanolio oksidacijos reakciją. Tai procesas kurio metu etanolis skaidomas į acetaldehidą ir kelis nekenksmingus junginius kurie negali sukelti apsinuodijimo.

Alkoholis kepenyse skaldomas dviem etapais: pirmiausiai susidaro acetaldehidas, kuris vėliau paverčiamas acetatu. Jei pirmasis etapas vyksta greičiau už antrąjį, tai organizme susikaupia acetaldehido perteklius, ir savijauta būna labai bloga.

Siekiant nustatyti alkoholio sukeltos intoksikacijos sunkumą yra matuojama nuodingos medžiagos koncentracija kraujyje. (1/1000 ppm rodiklis promilėmis).

Tais atvejais kuomet didelė alkoholio dozė išgeriama per vieną kartą arba buvo prastos kokybės alkoholis (aksčiau minėtas metilo alkoholis arba kitas pakaitalas). Itin sunkus apsinuodijimas gali baigtis mirtimi arba alkoholinės komos atveju.

Stipri alkoholio intoksikacija gali sukelti komą. Alkoholiu apsinuodijusiam asmeniui panirus į komą išnyksta būdravimas bei suvokimas (dinsgta sąmonė). Aplinkiniams atrodo, kad žmogus miega, tačiau nepavyksta jo pažadinti. Koma paprastai yra trumpalaikė būklė, trunkanti keletą valandų ar dienų, rečiau savaičių. Svarbiausias komos ir miego skirtumas yra tas, kad žmogus bet kada gali būti išbudintas iš miego ir atgauti sąmonę.

Žmonėms kurie paprastai daug negeria, būdingi virškinimo trakto simptomai: stiprus pykinimo jausmas, vėmimas. Alkoholikams šie požymiai išnyksta, o tai rodo, kad organizmas prisitaiko prie alkoholio, tačiau lėtinė intoksikacija turi išskirtinius simptomus ir ilgalaikius organizmo pažeidimus. Tarp kurių būdingi ūminiai centrinės nervų sistemos ir širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai: sunki tachikardija, kraujospūdžio ir kūno temperatūros kritimas, hiperkoaguliacija su acidoze kraujyje. Jie sukelia organų mikrocirkuliacijos sutrikimus.

Lėtinė intoksikacija yra kasdieniam ar nuolatiniam alkoholio vartojimui būdinga būsena. Nuodingieji alkoholio skilimo produktai reguliariai nuodija alkoholiko kūną dėl ko išsivysto tokie simptomai kaip nuolatinis nerimas, nervingumas, padidėjęs prakaitavimas, galvos ir pirštų tremoras. Šie, ko ne labiausiai pastebimi, pirmieji požymiai liudijantys žalingą alkoholiko gyvenimo būdą,g tačiau ilgainiui simptomų sąrašą papildo raumenų skaidulų atrofija, svorio trūkumas, hiperemija ar veido cianozė, kraujo sudėties pokyčiai.

Pirmoji pagalba apsinuodijus alkoholiu

Visų pirma atminkite, kad geriausiai pirmąją pagalbą suteiks profesionalūs medikai, todėl susirūpinus savo ar savo artimojo sveikata nebijokite skambinti trumpuoju pagalbos numeriu 112. Prisiskambinę į pagalbos centrą galite ne tik iškviesti medikus bet ir pasitarti kaip elgtis esant vieniems ar kitiems simptomams, o greitosios pagalbos centras uždavęs klausimus telefonu galės suteikti informacijos kaip toliau elgtis vienoje ar kitoje situacijoje.

Pirmoji pagalba - paguldymo pozicija

Neatidėliotina pagalba prasideda nuo priverstinio vėmimo ir skubaus skrandžio plovimo. Šias procedūras atlieka medikai, o laukiant pagalbos aplinkiniai turi padėti ligoniui išlaikyti sąmonę kalbindami bei naudodami amoniaką. Atlaisvindami drabužius, palengvindami kvėpavimą, neleisdami apsinuodijusiam žmogui gulėti ant nugaros. Paverskite jį ant šono, po galva padėkite minkštą daiktą bei patraukite galinčius sužaloti daiktus.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti