Naudinga Žinoti Žalinga

Kokie vaistai labiausiai kenkia kepenims?

Vaistai kurie labiausiai kenkia kepenims (darantys didžiausią žalą)vaistai labiausiai kenkiantys kepenims (foto)

Kepenys saugo žmogaus organizmą nuo žalingų į jį pakliūvančių medžiagų, atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų. Šis organas yra labai jautrus, tad jį reikia saugoti. Kepenis gali pažeisti įvairios cheminės medžiagos, ypač alkoholis, įvairūs vaistai, kepenų uždegimus sukeliantys virusai.

Vaistai darantys didžiausią žalą kepenims

JAV vaistų sukelto kepenų pažeidimo studijų tinklas palygino įprastų vaistų, vaistažolių ir maisto papildų toksinį poveikį kepenims. Per tyrimo laikotarpį (2004–2013 m.) 8 tyrimo centruose 839 asmenims nustatytas toksinis kepenų pažeidimas.

Vaistažolės ir maisto papildai, skirti raumenų jėgai, apimčiai, masei didinti (kultūrizmui) toksinį kepenų pažeidimą sukėlė 45 asmenims, panaudoti kitiems tikslams – 85 asmenims, o įprastiniai vaistai – 709 asmenims.

Tyrimo autorių duomenimis, per tyrimo laikotarpį vaistažolių ir maisto papildų sukeltas kepenų pažeidimas padidėjo nuo 7 iki 20 procentų. Vaistai, vaistažolės ir maisto papildai, kurie buvo panaudoti kūnui formuoti ir raumenims stiprinti, buvo mažiau pavojingi už kai kurias vaistažoles ir maisto papildus panaudotus kitu tikslu.

Iš receptinių vaistų, dažniau sukeliančių kepenų pažeidimus, – tai skirti vėžiui bei diabetui ir širdies ligoms gydyti.

Pakenkė ir žaliosios arbatos ekstraktas

Vienas įtakingiausių ir žymiausių JAV dienraščių “New York Times” rašo, kad dėl besaikio maisto papildų (įskaitant skirtus raumenims stiprinti ir svoriui mažinti) vartojimo vis dažniau nustatoma sunkių kepenų pažeidimų. Iš visų 2010–2012 m. dėl toksinio kepenų pakenkimo į ligonines paguldytų asmenų penktadaliui buvo nustatyta, jog kepenų pažeidimą sukėlė maisto papildai. Dažnai paminimas žaliosios arbatos ekstraktas, kuriame yra medžiagų katechinų, padidinančių medžiagų apykaitą organizme. Didelės jų dozės (kaip kad yra žaliosios arbatos ekstraktuose) gali pakenkti kepenis.

Dažnas žmogus aklai tiki stebuklinga piliulių galia

Amerikiečiai kasmet išleidžia apie 32 milijardus dolerių maisto papildams, tikėdamiesi, kad įvairios piliulės, milteliai padės jiems numesti svorio, užauginti raumenis, atsikratyti visko – nuo peršalimo iki lėtinių ligų. Iš visų amerikiečių, vartojančių maisto papildus, daugiau nei pusė tuo pačiu metu vartoja daugiau nei vieną papildą.

JAV maisto ir vaistų tarnyba nustatė, kad 70 procentų maisto papildų gamintojų nėra įdiegę reikalingų produkcijos kontrolės standartų, kurie apsaugotų nuo produktų falsifikavimo. Iš JAV parduodamų 55 000 rūšių maisto papildų tik 170 (apie 0.3 procento) yra pakankamai atidžiai ištirti, nustatytas jų šalutinis poveikis.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti