Mūsų kraštų žmonės žavisi įvairiais tropiniais augalais, ryškiaspalviais jų vaisiais iš kurių gaminami įvairiausi papildai ir aliejai. Sužavėti viliojančių reklamų tikisi stebuklingo efekto, ieško vaisto nuo visų ligų, kai tuo tarpu tokie neįkainojami turtai auga mūsų pačių soduose, pamiškėse bei šileliuose.
Vienas šių mūsų kraštų turtų yra būtent avietės krūmas, kuris nuolat mus apdovanoja vitaminų kupinomis uogomis. Tačiau vertingi šie krūmo vaisiai kuriuos mes su malonumu ragaujame šviežius ar verdame nepakartojamo skonio, rubino spalvos uogienes žiemai. Ne mažiau vertingi yra ir aviečių lapai. Ne veltui mūsų močiutės krupščiai rinko, džiovino ir tausojo bei saugojo šią vaistinę žaliavą.
O mums susirgus užtaisydavo didžiulį puodą nuostabaus aromato aviečių lapų arbatos. Kuri kaip mat palengvina atsikosėjimą, nuramina bei gerina ligonio miegą. Turtinga šių lapelių sudėtis liudija apie avietės krūmo kaip vaistinio augalo privalumus. Pastebėta, kad būtent aviečių lapai nenusileidžia, o kai kuriais aspektais ir pralenkia aviečių uogas savo naudingumu:
Aviečių lapuose randamos medžiagos |
---|
Vitaminai C, E, K, B9, B3 |
Manganas |
Jodas |
Kalis |
Geležis |
Natris |
Kalcis |
Fosforas |
Varis |
Magnis |
Cinkas |
Bioflavonoidai |
Taninai |
Fitonicidai |
Organinės rūgštys |
Polisacharidai |
Be šių žmogaus organizmui būtinų medžiagų aviečių lapuose taip pat randama folio rūgštis kuri yra naudinga mažinant karščiavimą bei slopinant uždegiminius procesus žmogaus organizme.
Dėl šių turtingų savybių aviečių lapų arbata yra labai naudinga mūsų sveikatai ir tai liaudies medicinoje yra žinoma nuo seno. Reguliariai ir teisingai vartojant aviečių lapų arbatą galima tikėtis puikių rezultatų.
Aktyvinama žmogaus imuninė sistema, stiprėja atsparumas infekcijoms;
Organizmas greičiau ir lengviau susidoroja su virusinėmis ir bakterinėmis ligomis. Susirgus, ligos forma būna švelnesnė;
Pastebimas teigiamas poveikis siekiant išvengti klastingos ligos – aterosklerozės išsivystymo;
Geriant aviečių lapų arbatą normalizuojasi širdies ritmas;
Avečių arbatos mukolitinis poveikis yra panašus į sirupo nuo peršalimo;
Ši arbata padeda sumažinti karščiavimą, turi detoksikacinį efektą;
Padeda protiniam bei fiziniam žmogaus aktyvumui;
Unikali aviečių lapų arbatos cheminė sudėtis pasireiškia hemostazinėmis savybėmis. Nustatyta, jog šios arbatos vartojimas gerina kraujo sudėtį, didina hemoglobino kiekį.
Šios naudingos arbatos galite nusipirkti ir vaistinėse, tačiau ne mažiau vertinga ir vaistinė žaliava (lapai) kurią surinksite patys. Iš aviečių lapų išvirta arbata padės ne tik atsiradus kosuliui ar susirgus gripu bei peršalimo ligomis. Pastebėta, jog dėl savo naudingo poveikio kraujotakai ši arbata gali moterims padėti sušvelninti menstruacijų simptomus. Tačiau tai ne vienintelė unikali nauda moterims, kadangi kartu su kompleksiniu terapiniu gydymu galima sumažinti endometriozės apraiškas ir kitas ginekologines problemas.
Aviečių lapų arbatą vertina ne tik dietologai bet ir skrandžio ligas gydantys gastroenterologai. Dažnai ši arbata skiriama kaip pagalbinė priemonė gydant dirgliosios žarnos sindromą. Aviečių lapų arbatos nauda žarnyno sistemai yra nenuginčijama.
Yra žinoma, jog šis šiltas gėrimas pagerina miegą ir leidžia organizmui geriau susidoroti su stresu bet nuovargiu. Kai kurie sako, jog ji itin naudinga esant depresijos požymiams.
Kaip teisingai paruošti aviečių lapų arbatą?
Tam kad būtų užtikrinamas maksimalus gydomasis efektas, o be to, paruošta arbata išsaugotu visas šviežio augalo aromato bei organinių junginių savybes reikia žinoti šiuos dalykus.
Teisingas vaistinės žaliavos rinkimas
Nukirptos šakelės kruopščiai nuplaunamos po tekančiu vandeniu. Džiovinami lapai plačiai išdėstomi ant medžiagos (tam puikiai tinka lininis rankšluostis) užikrinant, kad jų nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai. Be to, lapelių sluoksnis negali būti per storas (ne daugiau 2-4 cm). Šio proceso metu iš lapų pasišalina vanduo, tačiau išsaugomi bei koncentruojami eteriniai augalo aliejai.
Maždaug per 10-14 valandų lapeliai apvysta dėl prarandamos drėgmės. Pastebėsite, kad dingsta jų stangrumas bei šviežiam augalui būdingas šnaresys.
Tuomet galima juos sudėti į sandarius, plastikinius maišelius bei vienai parai patalpinti į šaldymo kamerą. Šiame etape, šaldymo procesas pažeidžia ląstelių membraną ir taip išlaisvina naudingąsias medžiagas susikaupusias viduje.
Praėjus parai šaldymo kameroje, lapelius ištraukiame ir paliekame maišeliuose dar parai. Atitirpusiuose aviečių lapuose prasidės fermentacijos procesai.
Po šio žingsnio galima imtis džiovinimo. Lapeliai erdviai išskleidžiami ant skardos ir keliauja į 60-90 laipsnių orkaitę kur periodiškai pamaišomi išdžūsta per 1-2 valandas.
Tinkamai išdžiovinti lapai išsaugo spalvą, yra traškūs bei trapūs. Jaučiamas savotiškas jų aromatas. Mūsų senoliai saugodavo tokias arbatžoles sausai ir vėsiai, geriausia talpa arbatžolėms – drobinis maišelis.
Egzistuoja daugybė aviečių lapų arbatos paruošimo būdų. Tam naudojami ne tik džiovinti lapeliai, bet ir šviežūs lapai ar net ūgliai.
Išbandykite: Surinkite 7-8 cm ilgio šviežius aviečių ūglius, susmulkinkite juos. Užpilkite vandeniu ir taip pavirkite apie 20 minučių. Palikite atvėsti. Taip gėrimas turi pastovėti 3-4 valandas, kad būtų ištraukiamos naudingosios medžiagos. Praėjus šiam laikui galima ragauti.
Šviežių aviečių lapų arbata galime pasimėgauti rečiau, nes jų laikymo terminas labai trumpas, tačiau vasaros metu pasigaminti tokį gėrimą visai nesunku. Nuskinkite lapelius, praplaukite vandeniu ir gerai susmulkinkite. Kuo labiau susmulkinsite aviečių lapus – tuo daugiau naudingųjų medžiažų išsiskirs į arbatą.
Arbatai paruošti reikia:
· Dviejų šaukštelių gerai susmulkintų lapelių;
· 600 ml vandens;
Užpilkite aviečių lapus verdančiu vandeniu ir palikite taip pastovėti 3 valandas. Jeigu nenorite laukti, vaistinę žaliavą galima pavirti maždaug 1 minutę ir luktelti kol pravės (apie 30 min).
Dar paprasčiau paruošite džiovintų aviečių lapų arbatą, kadangi ji tiesiog užplikoma puodelyje ir tam nereikia papildomai laukti. Priklausomai nuo lapelių smulkumo bei puodelio dydžio, tokiai arbatai pakanka nuo 0.5 iki 2 šakštelių džiovintų lapų. Tiesiog užpilkite verdančiu vandeniu, ir jau po 10 – 10 minučių galėsite pasimėgauti aviečių lapų arbatos nauda.
Sergant pravartu pasidaryti didesnį kiekį arbatos, tam puikiai tinka didesnis termosas, nes išsaugo arbatą šiltą ir taip skanauti aviečių lapų arbatą žymiai maloniau.
Gėrimas iš aviečių lapų – puiki alternatyva juodai ir žaliai arbatos. Paruošti jį galima tiek iš laukinių, tiek ir sodo krūmų. Paruošti žaliavą labai paprasta, tai tikra vitaminų bei naudingų medžiagų bombą visam organizmui.
SVARBU: Arbata netinka nėštumo metu. Dėl bet kokių vaistinių medžiagų vartojimo (tarp kurių yra ir gydomosios arbatos) visuomet pasikonsultuokite su savo gydytoju!
Teksto komentarai