Naudinga Žinoti Žalinga

Plastiko pavojus sveikatai

Plastiko pavojus sveikataiPlastiko pavojus sveikatai

Bendradarbis pasidalino paveiksliuku apie plastiko rūšis ir pavojus ir tuo pačiu privertė prisiminti jau primirštą info. Įdomu tai, kad vieni šaltiniai įvardina tam tikras plastiko rūšis kaip saugias, ar saugesnes, o kiti – tam prieštarauja. Kaip yra iš tikrųjų?

Viena iš pagrindinių plastiko problemų – ekologinė. Plastikas sunkiai yra (pvz. LDPE ỹra ~1000 metų), jo gaminama daug ir kol kas nebaisiai daug perdirbama. Bet šis įrašas – apie plastiko saugumą ir galimą žalą sveikatai.

Pagrindinę informaciją apie plastiko pavojus sveikatai galima apibendrinti taip:

PET Plastiko pavojus sveikatai

Polietilenas tereftalatas

1 PET Plastiko ženklasPETE arba PET – Poliesterio audinys, gaiviųjų gėrimų buteliukai.

Gali išskirti endokrininę sistemą ardančius chemikalus, tokius kaip acetaldehidai. DEHA toksinas (kancerogenas) buvo rastas pernaudotuose buteliuose. Nenaudoti pakartotinai.

PVC Plastiko pavojus sveikatai

Polivinil chloridas

3 PVC Plastiko ženklasPVC arba V – Vamzdžiai, dušo užuolaidos, kėdės, ne maisto buteliai, žaislai.

Labiausiai toksiškas plastikas, išskiriantis ftalatus, dioksinus ir kitokius negerumus

PP Plastiko pavojus sveikatai

Polipropilenas

5 PP Plastiko ženklasPolipropilenas – Automobilių dalys, pramoninė medžiaga, maisto indeliai, kilimai, sauskelnės.

Laikomas saugiu, tačiau sakoma, kad polipropilenas gali išskirti oleamidą, kurio įtaka sveikatai yra nežinoma.

HDPE Plastiko pavojus sveikatai

Didelio tankumo polietilenas

2 HDPE Plastiko ženklasHDPE – Buteliai, parduotuvės maišeliai, šiukšlių dėžės, indeliai maistui, žemės ūkyje naudojami vamzdžiai.

Laikomas vienu saugiausiu, tačių The Ecology Center rašo, kad  LDPE, HDPE ir polipropileno buteliai išskiria BHT, Chimassorb 81, Irganox PS 800, Irganix 1076 ir Irganox 1010 į juose esantį aliejų ir etanolį.

LDPE Plastiko pavojus sveikatai

Mažo tankumo polietilenas

4 LDPE Plastiko ženklasLDPE – Maišeliai, vaikų čiuožynės, laminatai, dangteliai, pakavimo priemonės

Vienas mažiausiai toksiškų plastikų, tačiau lėtas yrimas kelia aplinkosaugos problemas.

PS Plastiko pavojus sveikatai

Polistirenas

6 PS Plastiko ženklasPS – Maisto padėklai, vienkartiniai įrankiai, žaislai, dėžutės maistui

Išskiria bromo junginius. Tyrimai tai pat rodo, kad išskiria stireną, etil benzeną, tolueną ir benzeną.

Other (kito) plastiko pavojus sveikatai

Kitos plastiko rūšys

7 Other (kiti plastikai) Plastiko ženklasOTHER arba O – Buteliai ir kt.

Tam tikros plastiko rūšys gali išskirti Bisfenolį A (BPA).

Jei trumpai, nors ir oficialūs šaltiniai teigia, kad viskas normos ribose, tačiau galima būtų įtarti, jog reikia vengti 1, 3, 6 ir 7 (polikarbonato). Naudoti geriau 2, 4, 5 ir 7 (išskyrus polikarbonatą).

Iš išskiriamų chemikalų labiausiai peikiamas BPA, tačiau Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas sako, kad iš plastiko išskiriamas BPA neviršija nustatytų normų. Tik pabaigoje toks keistas tekstas:

Ar yra rizika sveikatai vaikams, kurie ilgą laiką vartoja čiulptukus?

Bisfenolio A vartojimas nesukelia pastebimo pavojaus sveikatai. Ši medžiaga į žmogaus organizmą gali patekti iš įvairių šaltinių, pavyzdžiui iš vandens butelių ar mikrobangų krosnelėse vartojamų indų. Reikalinga ir toliau sekti bei iš pateiktų duomenų nustatyti, ar vaikų naudojami čiulptukai gali kelti pavojų jų sveikatai.

Pavojaus nesukelia, bet reikia stebėti ar nesukelia. Hm…

Ar yra saugaus plastiko?

Nors teigiama, kad kai kurios plastmasės rūšys saugesnės už kitas, kai kurie tyrimai teigia, kad visos plastiko rūšys išskiria chemikalus, veikiančius panašiai kaip estrogenas ir galinčius sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, net ir gaunant mažomis dozėmis. Taip pat pabrėžiama, kad chemikalus išskiria ir plastikas pažymėtas “BPA free” (be bisfenolio A), kartais išskiriantis daugiau nei kiti.

Kitas tyrimas sako, kad bromo ir stibio junginiai (abu kancerogeniški) patenka į geriamą vandenį iš plastikinių butelių, ypatingai iš PET.

Hm.. tai gaunasi, kad nelabai yra tokio dalyko, kaip saugus plastikas.

Kuo tai gręsia?

Time.com rašo:

Higher levels of phthalates and other endocrine disrupters have been linked to earlier breast development in girls — a possible risk factor for breast cancer — and endocrine disrupters are a suspect in the rise in hypospadias, a correctable deformity of the urethra in boys. A 2008 study by Shanna Swan, director of the Center for Reproductive Epidemiology at the University of Rochester, found that boys born to women with high phthalate exposure during pregnancy were more likely to have genital abnormalities like undescended testicles and smaller penises than those born to women who had lower exposure.

Čia teigiama, jog mergaitėm gali pradėti anksčiau augti krūtys (galimai didinant krūtų vėžio riziką), o berniukai gali gimti su mažesnėmis varpomis.

Europos komisija pateikia tokius galimus endokrininių disruptorių poveikius:

Moterims: krūties ar reprodukcinių organų vėžiai, krūtų fibrocistozė, policistinis kiaušidžių sindromas, endometriozė, gimdos fibromos, įvairūs dubens uždegimai. Mažėjantis gimstančių mergaičių kiekis.

Vyrams: prastesnė sėklos kokybė, sėklidžių vėžys, blogai susiformavęs reprodukcinių organų audinys (nenusileidę sėklidės, maža varpa), prostatos ligos ir kt.

Ką daryt?

Nors oficialūs šaltiniai teigia, kad plastiko išskiriamų chemikalų kiekis yra normos ribose, manęs tai vis tiek kažkaip nedžiugina. Geriausia, aišku, nenaudot plastiko, bet tai ne taip paprasta. Radau patarimų, mažinančių plastmasės riziką:

  • Vienkartinius plastikinius daiktus naudoti tik vieną kartą. Panaudojus – atiduoti perdirbimui.
  • Vaikiškus buteliukus geriau rinktis pagamintus iš stiklo, polietileno (2) ar polipropileno (5).  Puodeliai su snapeliu taip pat būna iš plieno. Buteliukų čiulptukus geriausiai rinktis iš silikono.
  • Jei naudojate polikarbonato (7) buteliukus, nekaitinkite. Jei atsiranda įbrėžimų ar įtrūkimų – nebenaudokite.
  • Geriamam vandeniui geriau nenaudoti plastikinių butelių. Jei naudojate, nenaudokite pakartotinai. Alternatyva – stiklo buteliai, plieno buteliai ar gertuvės. Stenkitės išgerti vandenį kuo greičiau, nes išskiriamo stibio kiekis didėja.
  • Nekaitinkite maisto plastikiniuose induose, ypatingai mikrobangų krosnelėse. Karštis pagreitina chemikalų išsiskyrimą. Panašiai veikia ir riebus maistas, aliejus.
  • Venkite maisto plėvelės, stenkitės, kad nesiliestų su maistu. Esant galimybei keiskite vaškiniu popieriumi ar popierine šluoste.
  • Venkite plastikinių dėžučių maisto transportavimui ir saugojimui – naudokite medžiagą, popierių ar kartoną. Plieniniai ar stikliniai indai – taip pat alternatyva.
  • Venkite plastikinių indų ir įrankių.

Plastiko dabar daug visur ir atrodo, kad gyventi be jo nebeįmanoma. Bet gal tai tik fantazijos trūkumas?

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Vienas komentaras

Komentuoti

  • Vaikisku buteliuku visai nenauodojome, o ciulptukus rinkomes Avent nes per kursus apie zindyma gavome dovanu ir vaikiukui is karto tiko. Pradzioje galvojau visai neduoti, taciau svoris augo puikiai, o noras zysti buvo labai stiprus, tad daviau tikrai siekdama pasilengvinti savo dienotvarke, kadangi iki ciulptuko menesi laiko as juo buvau. Ne nepavyko suprasti kada vaikutis alkanas, kada kas yra, ciulptukas tikrai pagelbejo. Stai dabar mokomes gerti is puodelio, o visos gertuves vaikams yra tikrai plastikines, nors ant daugelio raso, jog yra be kenksmingu priedu. Ar tokios saugios ar tai tik reklama? Kaip bebutu, stiklo gaminio duoti metuku vaikui neisdrisciau