Naudinga Žinoti

Padidėjusi šlapimo rūgštis kraujyje – pavojus sveikatai

Šlapimo rūgštis

Padidėjusi šlapimo rūgštis kraujyje, norma ir poveikis organizmui

Besimptomis padidėjęs šlapimo rūgšties lygis, tai beveik garantuotas širdies bei kraujagysių ligų, nutukimo, impotencijos, aterosklerozės ir kitų ligų rizikos veiksnys. Šlapimo rūgšties norma kraujyje paprastai telpa į 6.5-7 miligramų (mg) decilitre (dL) rėžius vyrams ir 6-6.5 miligramų (mg) decilitre (dL) moterims. Todėl šioms kraujo tyrimų normoms pasiekus 7mg/dL ir daugiau, atsiranda podagros bei inkstų akmenligės rizika.

Labiausiai paplitusios priežastys aukštam šlapimo rūgšties lygiui ne retai yra susijusius su nesveika gyvensena ir žalingais įpročiais. Tarp jų alkoholio vartojimas, nutukimas, išsivystęs atsparumas insulinui. Šlapimo rūgšties lygiui įtakos gali turėti ir diuretikų vartojimas bei esantys kiti susirgimai. Nustatyta, jog ši problema kartais pasireiškia kartu su arterine hipertenzija, metaboliniu sindromu, inkstų nepakankamumu.

Pagal EULAR (Europos antireuminės lygos) rekomendacijas hiperurikemija laikomas šlapimo rūgšties koncentracijos padidėjimas daugiau kaip 360 mikromolių litre. Deja dažnai pasitaiko, jog žmonės turi padidintą šlapimo rūgšties lygį, tačiau nepasireiškia jokie kiti simptomai ir ši liga nėra identifikuojama. Manoma, jog nediagnozuotą hiperurikemiją gali turėti net 5-8% žmonių.

Šlapimo rūgšties norma moterims ir vyrams

Medicininiai tyrimai jau įrodė, jog vadinamoji hiperurikemija arba tiesiog padidėjusi šlapimo rūgštis kraujyje lemia dalį širdies ligų ir padidina chroniško bei ūmaus širdies nepakankamumo, arterinės hipertenzijos bei metabolinio sindromo rizikas.

Kadangi ši liga bei pasekmės yra ypač pavojingos, nustačius per didėlį šlapimo rūgšties kiekį kraujyje žmonės išsigąsta ir nori sužinoti, koks šlapimo rūgšties padidėjimas dar nėra pavojingas? Apie tai skaitykite toliau.

Šlapimo rūgšties kiekio didinimas kartu su padidėjusiu MTL (mažo tankio lipoproteinai – tai “blogasis” cholesterolis) rodikliu yra laikomas insulino atsparumo sindromu, kuris sukelia širdies ir kraujagyslių ligas. Insulino atsparumas ir hiperinsulinemija gali sumažinti šlapimo rūgšties išsiskyrimą pro inkstus, nepriklausomai nuo nutukimo ir inkstų funkcijos. Manoma, jog insulinas padidina šlapimo rūgšties reabsorbciją. Taigi, hiperurikemija pacientams, sergantiems arterine hipertenzija, gali rodyti atsparumą insulinui, kuris neabejotinai susijęs su širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Taigi, šlapimo rūgšties lygis koreliuoja su albumino išsiskyrimu į šlapimą, kurie yra nefrosklerozės atsiradimo pirmtakai, ir inkstų hemodinamikos pažeidimas prieš nefropatijos pacientams sutrikdo šlapimo rūgšties metabolizmą. Akivaizdu, kad padidėjęs šlapimo rūgšties kiekis padidina laisvųjų deguonies radikalų gamyba.

Keletas svarbių mokslinių tyrimų parodė dar daugiau ryšio tarp konkrečių susirgimų bei aukšto šlapimo rūgšties lygio kraujyje. Keletas ju:

· Medicininių tyrimų duomenimis, hiperurikemija buvo aptikta beveik 90% paauglių, kuriems buvo pirmą kartą diagnozuota arterinė hipertenzija. Todėl manoma, jog hiperurikemijos gydymas gali užkirsti kelią aukšto kraujospūdžio vystymuisi.

· Pastebėta, kad vidutinis šlapimo rūgšties lygis, esant erekcijos sutrikimui, buvo aukštesnis (apie 12 mg/dL) nei pacientų su normalia lytine funkcija (apie 5 mg/dL). Tai rodo, kad šios medžiagos perteklius kraujyje padidina erekcijos sutrikimų raidą beveik 6 kartus. O padidintas šlapimo rūgšties lygis kiekvienam 1 mg/dL reiškia dvigubai labiau tikėtiną erekcijos sutrikimų išsivystymą.

Tačiau ne visi mokslininkai ieškojo ligų, štai kiti eksperimentai parodė menkus, tačiau teigiamus rezultatus:

· Kiti tyrimai teigia, jog šlapimo rūgšties perteklius gali būti ir naudingas organizmui. Pagal savo cheminę struktūrą šlapimo rūgštis panaši į kofeiną, kuris yra visiems gerai žinomas psichostimuliatorius, kuris veikia žmogaus organizmą suteikdamas energijos, išlaikydamas budrumą ir žvalumą ir todėl gali padidinti protinį ir fizinį darbingumą.

· Kai kurie šaltiniai teigia, kad žmonės su hiperurikemija pasižymi aukštesniu intelektu ir greita reakcija.

· Naudinga šlapimo rūgšties savybė yra jos gebėjimas gebėjimas veikti kaip antioksidantui, blokuojant superoksidą, peroksitritą ir metalizuojamąsias medžiagas. Tyrimą publikavusių mokslininkų grupė liudija, kad didelis kiekis šlapimo rūgšties gali buti vienas iš pagrindinių kraujo plazmos antioksidantų ir užkirsti kelią su senėjimu susijusiam oksidaciniam stresui, tokiu budų ilginant gyvenimo trukmę. Kaip parodė šis tyrimas, šlapimo rūgšties perliejimas perpylimas padidina antioksidacinį aktyvumą serume ir pagerina endotelio funkciją.

· Atlikta nemažai tyrimų dėl neigiamo šlapimo rūgšties poveikio kraujotakai, tačiau centrinės nervų sistemos ribose ji vaidina visiškai kitokį vaidmenį. Šlapimo rūgštis žinoma kaip galingas neuroprotektorius ir neurodegeneracijos inhibitorius. Kaip konkrečiai ji veikia yra skirtingų nuomonių, tačiau štai, žmonės su hiperurikemija turi mažesnę neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Parkinsono ar Alzheimerio liga, rizika.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti