Naudinga Žinoti

Kreivų dantų tiesinimas be breketų

Dantų tiesinimas be breketųOrtodontinės dantų plokštelės

Ortodontija tai odontologijos mokslų sritis, kuri specializuojasi dantų pozicijos taisyme (tiesinime) esant netaisyklingam sąkandžiui ar kitoms kitoms žandikaulio problemoms.
Ortodontijos srities pavadinimas kildinamas iš senovės graikų žodžio orthos reiškiančio būti tiesiu, teisingu, tinkamu.

Ši stritis taip pat apima ir kosmetinę odontologiją kuomet gydymo tikslas yra pagerinti estetinę paciento dantų išvaizdą.

Ortodontinio gydymo planas paprastai reikalingas pacientams kurie siekia išspręsti viena ar kelias iš šių problemų:

  • Pašalinti per daug didėlį tarpą tarp dantų
  •  Sustatyti dantis į vieną eilę tvarkingai
  • Patiesinti kreivai išaugusius dantis
  • Pašalinti kalbos tarimo defetus susijusius su neteisinga dantų pozicija
  • Apsaugoti dantis nuo pernelyg greito nusidėvėjimo rizikos
  • Išspręst sąkandžio problemas

Odontologai stebėdami vaikų žandikaulio vystymąsi gali pastebėti iš užkirsti kelią dantų sąkandžio problemoms kurios dažnai pasireiškia dėl skirtumų tarp apatinės ir viršutinės dantų arkos. Tokios problemos dažnai siejamos su nykščio čiulpimu kūdikystėje, veido traumomis ar kitomis, nepatikslintomis aplinkybėmis, dėl kurių vėliau gyvenime gali būti reikalingas kreivų dantų tiesinimas.

Nykščio čiulpimas (ar tiesiog pirštų čiulpimas) gali sukelti lokalizuotas dantų ar dantis laikančio kaulo deformacijas, todėl pastebėjus tokį vaiko įprotį svarbu jį nutraukti.

Savaime, netvarkingas sąkandis nėra laikomas liga, nes neturi tiesioginės įtakos žmogaus sveikatai, tačiau dažnai šią problemą lydi psichologiniai aspektai, tokie kaip nepasitikėjimas savimi, baimė šypsotis parodant dantis ar kai kuriais atvejais, net depresija.

Dažnai sąkandžio problemos gali turėti įtakos burnos fonetikai, tam tikrų garsų tarimui. Kartais įtakoja maisto kramtymą ar trukdo tinkamai pasirūpinti dantų higiena.

Problemos su kuriomis dirba otrodontijos specialistai:

Atsikišę priekiniai dantys. Priekiniams dantims esant atsikišus į priekį tai ne tik yra greitai pastebima aplinkinių, bet ir didina dantų traumų riziką sporte ar tiesiog nukritus.

Ankštas žandikaulis. Esant mažam ar siauram žandikauliui dantims gali neužtekti vietos. Tokiais atvejais, esant poreikiui yra šalinami vienas ar keli dantys su tikslu atlaisvinti vietos kitiems.

Protinių dantų problemos. Dažnai protiniai dantys neišdįgsta pilnai ar išvis lieka neatsidengę. Tokiais atvejais didėja dantenų uždegimo tikimybė ir kitos susijusios problemos dėl kurių protinius dantis reikia šalinti chirurginiu būdų.

  • Nesimetriška dantų linija. Pastebimi skirtumai tarp viršutinės ir apatinės dantų linijų.
  • Gilus sąkandis. Kai sukandus dantis viršutiniai dantys per daug užeina ant apatinių.
  • Atvirkštinis sąkandis. Kai normaliai sukandus dantis apatinė dantų linija užeina priekyje viršutinės.
  • Atviras sąkandis. Kai pasilieka tarpas tarp sukąstų dantų.
  • Kryžminis sąkandis. Kuomet apatinė dantų linija persidengia su viršutine.
  • Tarpai tarp dantų. Esant dantų trūkumui, ar tiesiog visi dantys tinkamai neužpildo esamos vietos žandikaulyje.

Ortodontinis vaikų gydymas paprastai pradedamas apie 12-13 metus. Iki tol keičiasi dantys ir odontologas tik stebi nuolatinių dantų vystymosi raidą. Gydymas gali būti pradedas ir vėliau.
Iki ortodontinio gydymo pradžios turi būti pašalintis visos kitos dantų higienos problemos, visi esami dantys privalo būti sveiki. Tinkamas valymas ir gera burnos higiena yra neatskiriama ortodontinio gydymo dalis. Ypatinga dantų priežiūra ortodontinio gydymo metu užtikrina sklandžią gydymo eigą ir apsaugo nuo padidėjusios rizikos naudojant ortodontinius prietaisus.

Ortodontinis dantų būklės įvertinimas

Odontologas įvertina dantų būklę ir prognozuoja nuolatinių dantų vystymosi raidą ateityje. Paprastai tokia konsultacija susideda iš:

  • Paciento ankstesnių gydymų istorijis peržiūrėjimo;
  • Dabartinės dantų būklės patikros;
  • Panoraminės dantų nuotraukos (rentgeno);
  • Dantų įspaudų gamybos;

Tik perėjus šiuos etapus gali būti sudaromas patikimas gydymo planas.

Ortodontiniai prietaisai

Visus ortodontinius prietaisus galima suskirstyti dvi pagrindines grupes – tai nuimamieji ir fiksuotieji ortodontiniai prietaisai. Džiugu yra tai, jog šiuolaikinė medicina siūlo visą spektrą skirtingų priemonių, todėl kreivų dantų tiesinimas tampa įmanomas ir be breketų.

Nuimamieji ortodontiniai prietaisai

Tai tokie prietaisai kurių paskirtis yra ištaisyti nedidėles problemas: Patiesinti lengvai iškrypusius dantys ar užkirsti kelią piršto čiulpimui. Tokie prietaisai yra skirti nuolatiniam naudojimui viso gydymo periodo metu, tačiau gali būti išimami valgant ar valant dantis. Kai kuriais atvejais gydytojas leidžia nenaudoti prietaisų tam tikrų sportinių užsiėmimų metu ar grojant pūčiamaisiais muzikos instrumentas.

Dažniausiai naudojami išimamieji ortodontiniai prietaisai yra šie:

1. Dantų lyginimo plokštelės. Dar naudojamos vietoje tradicinių kabių (breketų) ir gali būti išimamos esant reikalui.

Fiksuotieji arba nuolatiniai ortodontiniai prietaisai

Šių prietaisų pranašumas yra jų tikslumas. Naudojant fiksuotus ortodontinius prietaisus (pvz breketus) pacientas gali valgiti kaip įprasta, tačiau privalu vengti tam tikrų gėrimų ir maisto produktų. Naudojant breketus negalima gerti gazuotų gėrimų bei kramtyti kietų saldainių. Lipnių karamelių bei irisų irgi būtina atsisakyti. Be to, kontaktiniame sporte dalyvaujantys pacientai privalo pasigaminti papildomas dantų apsaugas.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti