Po gimdymo užkietėję viduriai – itin dažna būsena tarp naujų mamyčių. Ypač, jeigu gimdymo metu tarpvietė plyšo arba buvo perkirpta. Panaši situacija tikėtina ir po cezario pjūvio. Gimdymas tai procesas kurio metu kūnas patiria itin didėlį stresą, priklausomai nuo jo sudėtingumo, pasitaiko įvairių hematomų bei siūlių. Todėl nenuostabu, jog tuštinimasis po gimdymo dažnai būna sudėtingas. Ir ne vien dėl fizinės būklės, bet ir psichologinių veiksnių. Kaip žinia, skausmo baimė yra iš tiesų rimtas blokatorius.
Apibendrinant fiziologines priežastis galime išskirti šias problemas:
* Hormonų disbalansas – padidėjęs progesterono kiekis nėštumo metu pirmosiomis dienomis po gimdymo niekur nedingo ir toliau gali būti vidurių užkietėjimo priežastimi net ir po gimdymo. Normalu – atkurti pusiausvyrai organizmui prireiks šiek tiek daugiau laiko.
* Sulėtėjęs žarnyno darbas yra dažnas pogimdyvinės būsenos palydovas. Tai tik dar vienas iš natūralių organizmo procesų dėl kurio nevertėtų pernelyg greitai susirūpinti.
* Medikamentai bei nuskausminimo priemonės irgi čia prisideda. Nemažai gimdymo metu naudojamų vaistinių preparatų turi tokią žarnyno veiklos slopinimo savybę, todėl neišvengiamai prisideda prie tualeto problemų po gimdymo.
* Bet kokios kitos medicininės intervencijos (akušerinių žnyplių naudojimas) bei mechaniniai audinių pažeidimai, tinimai ir paburkimai.
Po gimdymo sunku tuštintis
Visų pirmą reikia suprasti situacijos natūralumą – Jūsų būsena yra normali ir pagrįsta todėl nerimauti nėra ko. Išgyvenimai ir baimės gali tik prisidėti prie ūmios problemos užsitęsimo, o Jums to visai nereikia. Nustatyta, kad jaudulio būsenoje žmogaus išangės žiediniai raumenys įsitempia, o tai savaime suprantama tikrai nepadeda susidariusiai situacijai.
Nuovargis bei rūpinimasis naujagimiu gali išblaškyti ir sutrikdyti mamos nuovoką, todėl svarbu neiškristi iš normalaus gyvenimo ritmo, net jei kenčiate nuo miego trūkumo ir visai neturite apetito – privalote gerti pakankamai skysčių ir valgyti įprastai bei reguliariai.
O kalbant apie maistą, čia geriau rinktis daug ląstelienos turinčius užkandžius bei patiekalus viską užgeriant tinkamu kiekiu vandens. Pastebėta, kad maitinimas krūtimi sukelia troškulį todėl pakankamas skysčių vartojimas šiuo periodu yra itin svarbus.
Kaip tuštintis po gimdymo
Dėja čia nėra stebuklingo sprendimo ir kiekvienai šis procesas susitvarko gana individualiai, tačiau labai nėrimauti tikrai nėra ko. Yra bent keletas paprastų dalykų kurie gali padėti geriau pasiruošti bei palengvinti tuštinimąsi po gimdymo.
Duokite laiko organizmui sugrįžti į normalias vėžes. Jeigu jaučiatės pakankamai stipriai ir turi tam galimybę – ramiai pavaikščiokite ligoninės koridoriais. Nesistenkite nei pagreitinti tuštinimosi nei atitolinti šio proceso, kaip ir viskas gamtoje – poreikis ateis natūraliai savo laiku.
Baimės dėl siūlių tarpvietėje padės išvengti šis paprastas patarimas: Einant tuštintis pasiimkite švarių (sterilių), sausų vatos diskelių. Atsėskite ant unitazo patogiai, geriau kad keliai būtų šiek tiek aukščiau šlaunų, o minėtą vatos diskelį švelniai bet tvirtai prispauskite ir taip prilaikykite siūles, kad jos neplyštų.
Kita problema – noriu tuštintis bet negaliu. Šiuo atveju, jeigu nebuvo atliktas cezario pjūvis, galima atlikti tokį pratimą: Abi rankas padėkite ant pilvo centro ir įtraukite pilvą į vidų kiek pavyksta. Trumpai palaikykite, tuomet išpūskite pilvą ir atpalaiduokite raumenis. Kartokite šį pilvo raumenų įtaukimą apie 10 kartų, o su paskutiniu atsipalaidavimu atpalaiduokite tarpvietės raumenis ir bandykite pasituštinti. Jeigu nepavyksta – kartokite pilvo įtraukimo ir išputimo ciklą nuo pradžių.
Tikėtina, kad po gimdymo jausitės silpniau ar mažiau norėsis judėti dėl slopinančio vaistų poveikio, tačiau neužsisėdėkite vienoje vietoje. Priešingai, judėjimas jums dabar itin svarbus. Ypač po valgio. Esant galimybei judėkite, judėjimas akyvina žmogaus kūno medžiagų apykaitą ir Jums tai išeis į naudą.
Apie tuštinimosi sunkumus pasitarkite su prižiūrinčiais gydytojais. Jeigu ši problema užsitęs keletą dienų – prašykite paskirti laisvinančių vaistų. Paprastai tokiais atvejais skiriami labai silpni lasvinamieji kurių gamintojas nurodo, jog vaistai patvirtinti naudojimui žindymo metu. Tokie vaistai būna tiek lašų, tiek ir žvakučių formoje.
Valgyti patartina įvairias kruopas, tinka įvairios šviežios daržovės bei vaisiai, džiovinti vaisiai, grūdų duonos. Nepamirškite gerti pakankamai vandens. Maisto porcijos neturi būti didelės, geriau užkąsti dažniau tačiau ribotais kiekiais. Venkite šokolado bei kitų vidurius kietinančių maisto produktų.
Pasistenkite atsipalaiduoti ir nusiraminti, nesigėdinkite eiti į tualetą kada tik norisi, net jeigu ir nepavyksta pasituštinti. Atminkite, jog procesas turi būti natūralus ir savalaikis, o pastangos adekvačios. Nesistenkite pernelyg sunkiai stenėti ir neskubėkite imtis medikamentinų priemonių jeigu tam nėra pagrindo.
Teksto komentarai