Sveika

Yerba Mate arbata

Yerba mate arbataYerba Mate arbata

 

Yerba mate – tai žalia arbata gaminama iš paragvajinio bugienio (Ilex paraguariensis) lapų bei šakelių.

Ši arbata turi gilias tradicijas ir gimtinėje yra geriama iš moliūgo indo, per specialių metalinį šiaudelį vadinama “Bombilla” kurio apačioje yra filtras sulaikantis arbatos tirščius. Toks arbatos gerimas yra savotiška ceremonija kurios metu susirenka artimi žmonės bei draugai.

Dėl to šis gėrimas yra artumo, draugystės bei prisirišimo simbolis.

Arbata yerba mate turtinga antioksidantais bei aminorūgštimis. Jos sudėtyje randamos medžiagos yra vertingos žmogaus organizmui.

Medžiaga Naudingas poveikis
Ksantinai Energizuojanti bei tonizuojanti medžiaga;
Kofeinui artimos medžiagos Veikiančios kaip natūralūs antioksidantai;
Saponinai Skatina tulžies, šlapimo, prakaito išsiskyrimą. Lengvina atsikosėjimą. Mažina cholesterolį;
Polifenoliai Plati antioksidantų grupė kurie prisideda prie daugybės ligų prevencijos;

Antioksidantinė yerba mate vertė yra aukštesnė nei tradicinės žaliosios arbatos. Be to, yerba mate randamos net septynios iš devynių svarbiausių aminorūgščių. Tai beveik visas vitaminų bei mineralų spektras reikalingas žmogaus organizmui.

Yerba mate arbatos nauda

Tačiau maistine verte ši arbata neturi didelės įtakos, todėl yerba mate puikus gėrimas lieknėjimui. Be to, tyrimai rodo, jog yerba mate esančios medžiagos gali padidinti dėmesio koncentraciją ir protinį susitelkimą. Vidutiniškai, yerba mate puodelyje randama iki 85 mg kofeino, šis skaičius yra mažesnis už kofeino kiekį kavoje tačiau didesnis negu tame pačiame kiekyje paprastos arbatos. Dėl šios priežasties, kaip ir bet kuris kitas, kofeino turintis gėrimas (energiniai gėrimai, kava, arbata) yerba mate padeda pasijusti energingam ir atsikratyti nuovargio jausmo.

Be to, kofeinas aštrina smegenų funkcijas bei veikia dėmesio centrą. Išgėręs kofeino turinčio gėrimo žmogus reaguoja sparčiau bei geriau sutelkia dėmesį užduotims bei problemoms spręsti. Toks poveikis pastebėtas vartojant 37 – 450 mg kofeino turinčius gėrimus.

Kitas tyrimas tvirtina, jog teigiamas kofeino poveikis raumenims bei nervų sistemai leidžia sportininkams pasiekti apie 5% geresnių sporto rezultatų.

Yerba mate naudinga lieknėjimui – prieš įprastą, vidutinio intensyvumo treniruotę išgėrus šios arbatos galima sudeginti iki 24% daugiau riebalų.

Manoma, jog šis teigiamas yerba mate poveikis yra dėl to, kad arbatoje esančios medžiagos gerina medžiagų apykaitą. Be to, padeda organizmui naudoti riebalus kaip energijos šaltinį, o ne naikinti raumenų masę prireikus greitos energijos.

Ne mažiau vertingos ir priešuždegiminės yerba mate savybės. Be to, šiuo metu atliekami svarbūs tyrimai siekiantys įrodyti šios arbatos miltelių efektyvumą kovojant su žarnyno infekcija (žarnyno lazdelėmis) bei kitais vidurių parazitais.

Arbatoje esantys vitaminai C, E, Selenas bei Cinkas stiprina žmogaus imuminę sistema ir sveikatą.

Yerba mate arbatos paruošimas

Yerba mate arbatos ruošimasYra keletas būdų kaip paruošti yerba mate, iš kurių vienas žinoma yra naudojant tradicinį įrankių komplektą kurį sudaro specialus, ritualinis puodelis bei metalinis šiaudelis. Tačiau nenusiminkite, jei neturite šių priemonių namuose. Yerba mate arbatos nauda galite mėgautis ir be jų.

Kaip alternatyvą gali naudoti prancūzišką kavinuką. Tai stiklinis indas su stumokliu skirtu nuspausti kavos tirščius ir taip atskirti gėrimą nuo kietų medžiagų indo dugne. Pastebėsite, kad šis filtravimo principas puikiai veikia ne tik su kava, bet ir su yerba mate arbata.

· Šiam metodui naudokite 3 kupinus šaukštus arbatžolių. (Arba daugiau, jeigu norite iš tiesų stiprios arbatos).
· Pradžiai, užpilkite arbatžoles nedideliu kiekiu šalto vandens. Jo pakaks tiek, kad vos apsemtų arbatžoles. Tai apsaugos jas nuo nudeginimo verdančiu vandeniu;
· Tuomet užpilkite virintu vandeniu (80 – 100 C) iki viršaus;
· Leiskite gėrimui pastovėti 2-3 minutes;
· Nuspauskite prancūziško kavinuko svirtį žemyn, kad arbatžolės nepatektų į puodelį;
· Pilkite į savo mėgstamiausią puodelį ir mėgaukitės nuostabia yerba mate arbata!

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Vienas komentaras

Komentuoti

  • Pats kasdien geriu mate, ziauriai geras gerimas. ir skanu ir sveika, atstoja kava, duoda daug energijos.