Naudinga Žinoti

VIDURIŲ UŽKIETĖJIMAS: Ką valgyti ir ko ne?

vidurių užkietėjimas

Viduriu užkietėjimas ką valgyti ir ko nevalgyti?

Kaip ir kitų sutrikusio žarnyno veiklos ligų, vidurių užkietėjimo gydymo rekomendacijos prasideda nuo mitybos sutvarkymo. Kaip taisyklė čia neapsieisime be sunkesnio bei smarkiai perdirbto maisto atsisakymo. Rekomenduojama maitintis reguliariai, rinktis tinkamą, mažesnį porcijos dydį bei vengti mažiau sveiko maisto savo mitybos racione.

Iš esmės yra keli pagrindiniai teisingo maitinimosi principai – tai raciono norma ir teisingos dietos laikymasis. Būtent nuo maitinimosi ir raciono daugeliu atžvilgių priklauso normalus žarnyno darbas ir jo sugebėjimas reguliariai ištuštėti.
Todėl esant tokiems žarnyno veiklos sutrikiams būtent tinkama mityba ir yra geriausias būdas normalizuoti tuštinimosi ir šlapinimosi procesus.

Kaip maitintis norint išspręsti užkietėjusių vidurių problemą?

Maitinimas turi būti pilnavertis ir gana įvairus. Kasdieninė bazinių maisto medžiagų vartojimo norma turi pasiskirstyti maždaug taip kaip nurodoma šioje lentelėje:

Kiekis gramais Maistinės medžiagos
400-450g Angliavandenių
60-100g Baltymų
40-80g Riebalų

Be šių, bazinių elementų reikia stebėti, kad maisto racione būtų įtraukta pakankamai makroelementų, mikroelementų bei vitaminų.

Kokį maistą valgyti esant vidurių užkietėjimui?

Žmonėms turintiems šią problemą rekomenduojama didinti augalinės ląstelienos kiekį savo racione. Yra nustatyta, jog šios balastinės medžiagos skatina virškinimą bei iš esmės gerina žarnyno peristaltiką. Be to, augalinė ląsteliena turi mažai kalorijų tačiau greitai suteikia sotumo jausmą ir ilgam slopina apetitą. Nustatyta, jog augalinės ląstelienos pluoštas didina žarnų turinio masę, atskiedžia turinį ir taip palengvina jo pasišalinimą.

Tačiau ieškodami sprendimo užkietėjusių vidurių problemai nepersistenkite ir atminkite, jog maisto produktuose irgi turi būti balansas ir įvairovė. Nesutelkite savo dėmesio vien ties skaiduliniais maisto produktais turtingais ląsteliena, atminkite, jog racionas privalo būti įvairus, o kas per daug tas ne sveika.

Šiuo atveju, jeigu maisto racione išskirtingai didėlę dalį sudaryt būtent skaiduliniai (augalinės ląstelienos) produktai, jie gali sukelti pilvo pūtimą ir bezdėjimą. Senyvo amžiaus žmonėms ląstelienos perteklius gali privesti iki laikinos išmatų nelaikymo problemos kuri tęsis tol, kol vėl bus atstatytas maisto raciono balansas.

Dėl šių priežasčių didinti ląstelienos dalį racione reikia palaipsniui, iš pradžių įtraukiant sąlyginai nedideliais kiekiais. Vėliau, atsižvelgiant į organizmo reakciją galima koreaguoti dietą ir taip pasiekti norimų rezultatų.

Anot gydytojų, geriausi maisto produktai nuo vidurių užkietėjimo yra bulvės, šviežios daržovės bei vaisiai, žirniai, pupelės, kopūstai ir pilno grūdo miltų kepiniai. Atkrepkite dėmesį, jog produktai čia vardinami eilės tvarka, pagal jų polinkį skatinti dujų kaupimąsi.

Kokio maisto vengti esant vidurių užkietėjimui?

Esant šiam žarnyno sutrikimui nerekomenduojama valgyti kviečių sėlenų bei avižų košės. Šie produktai savaime gali prisidėti prie virškinimo sistemos sutrikimų ar pabloginti esamą situaciją. Atsargiai rinkitės produktus ir geriau išbandykite juos nedidėliais kiekiais, kad geriau pažintumėte organizmo bei virškinimo sistemos reakciją į kiekvieną jų.

Atminkite, jog per parą reikia suvalgyti apie 25-30g ląstelienos. Norint gauti tokį maistinių skaidulų kiekį reikia suvalgyti apie 200g daržovių bei vaisių. Atsižvelgiant į šiuos kriterijus galima pakoreaguoti savo dienos maisto racioną.

Kokie maisto produktai laisvina vidurius?

Esant užkietėjus viduriams patariama į savo maitinimosi racioną įtraukti daugiau šviežių neperdirbtų bei mažiau apdorotų daržovių, vaisių, uogų. Pabandykite rinktis šiuos maisto produktus:

Šviežios daržovės
Pupelės;
Bulvės;
Kopūstai;
Moliūgai;
Žirniai;
Žalumynai (špinatai, salotos)
Ropės;
Paprikos;
Svogūnai;
Burokai;
Agurkai;
Pastarnokai;
Ridikai;

Vaisiai bei daržovės padedantys nuo vidurių užkietėjimo.

Šviežūs vaisiai
Apelsinai;
Abrikosai;
Persimonai;
Vyšnios;
Braškės;
Žemuogės;

Šviežūs bei džiovinti vaisiai padės laisvinti vidurius.

Džiovinti vaisiai
Razinos;
Abrikosai;
Slyvos;
Figos;
Datulės;
Melionai;

Nuo vidurių užkietėjimo padedantys grūdai.

Miežiai;
Avižos (dribsniai);
Saulėgrąžų sėklos;
Pilno grūdo duona;
Duona su sėlenomis;

Kodėl taip svarbu ląsteliena ir baltymai?

Maistinė ląsteliena kartu su krakmolu priklauso sudėtingų nerafinuotų angliavandenių grupei. Antrąją grupę sudaro paprastieji arba rafinuotieji angliavandeniai tarp kurių yra gliukozė, fruktozė, sacharozė bei laktozė (laktozė tai cukrus piene). Žmogaus mitybą, nutukimą bei įvairias žarnyno problemas tyrinėjantys mokslininkai jau seniai išsiaiškino, jog pirmos grupės (nerafinuotų) angliavandenių į savo racioną įtraukti reikia kiek įmanoma daigiau, o antrosos (rafinuotų) vengti ir naudoti kiek išeina minimaliau.

Svarbiausia raciono dalis yra baltymai. Jie randami gyvūninės kilmės produktuose: mėsoje, žuvyje, piene ir pieno produktuose, kiaušiniuose. Sojos, pupelės ir riešutai turi baltymus kurie yra vadinami augaliniais baltymais, bet jie laikomi nepilnaverčiais dėl nepakankamo amino rūgščių spektro. Vien jų neužtenka normaliam metabolizmui palaikyti ir užtikrinti visas organizmo funkcijas optimaliu režimu. Todėl vegetariška dieta žmogui nėra tinkama ir gali išsekinti organizmą, sutrikdyti medžiagų pasisavinimą ir privesti prie vidurių užkietėjimo bei kitų virškinimo problemų.

 

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti