Ligos

Spalines kirmėlės: simptomai, vaistai ir gydymo metodika

Spalinės kirmėlės

Spalinės kirmėlės, simptomai, kaip gydyti.

Spalinės kirmėlės yra vienas iš parazitinių organizmų kurie taikosi įsikurti žmogaus organizme. Tai smulkios, apskritos kirmėlės kurios labai lengvai gali apsigyventi žarnyne jeigu nepaisysime higienos normų ar turėsime kontaktą su šio parazito nešiotoju. Tokie susirgimai yra vadinami kirmelinėmis ligomis arba helmintoze. Kartais helmintozė gali turėti panašius simptomus kaip kita lėtinė ligą, pavyzdžiui mažakraujystė ar net vėžys, todėl svarbu tiksliai nustatyti diagnozę ir paskirti reikiamą gydymą.

Spalinės kirmėlės apsigyvena žmogaus storojoje žarnoje, šie organizmai yra prisiskiriami nematodams ir yra skirstomi į vyriškas bei moteriškas gimines. Pagal tai jiems galima priskirti tam tikrus požymius, pvz subrendęs spalinukės patinas pasiekia 2-5 mm ilgį, o patelė 9 – 12 mm.

Lytinę brandą pasiekusi spalinė kirmelė (patelė) turi svarbią užduotį – subrandinti ir padėti kiaušinius. Šiam tikslui ji skverbiasi į tiesiąją žarną ir padeda kiaušinius pasiekusi žmogaus analinę angą. Taip sudėti kiaušiniai išsirita jau po 4 – 6 valandų, o šie, nauji parazitai yra pasirengę užkrėsti aplinkinius žmones.

Pagrindiniai spalinių kirmėlių simptomai pasireiškia genitalijų srityje. Dažniausiai tai nemalonus niežėjimas, skausmas pilve bei apetito praradimas.

Kaip užsikrėčiama spalinėmis kirmelėmis

Užsikrėtimas arba vadinamoji kirmėlių invazija nutinka vieninteliu atveju – per kontaktą su šaltiniu t.y. sergančiu asmeniu. Kirmėlių kiaušinėliai yra lengvai pernešami ant rankų, nes kaip ir Spalinės kirmėlės (kaip užsikrečiama)minėjome, šią ligą lydi erzinantis niežulys. Todėl pasikasymo metu jie nesunkiai yra pernešami ant odos, pirštų, panagių.

Po to seka keletas galimų invazijos atvejų iš kurių vienas yra autoinvazija – savęs užkrėtimas. Žmogus nesunkiai pakartotinai užsikrėčia parazitais kuomet liečia maistą ar kitaip neatsargiai elgiasi su nešvariomis rankomis. Šitaip visas ligos ciklas kartojasi, nes pirmeji kūne apsigyvenę parazitai turi maždaug 1 – 3 savaičių gyvenimo trukmę.

Tolimesnis perdavimas kitam žmogui dažniausiai sąlygojamas tiesioginio kontakto arba tam tikrų tarpinių veiksnių. Tai gali būti žaislai, unitazo sėdynės, vaikų puodeliai, patalynė bei apatiniai drabužiai.

Dar vienas, itin nemalonus bei mažai kontroliuojamas metodas užsikrėsti yra įkvepiant dulkių su spalinių kirminų kiaušiniais. Visų pirmą jie patenka į nosies gleivinę tačiau nukeliauja į žarnyną kur greitai išsirita ir ima bręsti, vėliau daugintis. Subrendusi ir apvaisinta patelė išlenda per analinę angą tam, kad sudėtų kiaušinius. Vėliau seka niežulys dėl kurio žmogus nevalingai siekia kasytis bei toliau pernešti kirmėlių užkratą.

Svarbu žinoti, jog nuo spalinių kirmėlių neapsaugo antibakterinis muilas. T.y. Šis muilas negali sunaikinti kirmėlių kiaušinėlių, todėl plaunant rankas būtina jas plaukti kruopščiai ir pakankamai ilgai, geriausia – naudojant panagių šepetėlį.

Spalinės kirmėlės: simptomai

Tik žinodami kaip atpažinti spalines kirmėles galėsite imtis tinkamų priemonių gydymui. Pagrindinis bei labiausiai deskriptyvus požymis yra niežėjimas išangės srityje. Tai beveik garantuotas kirmėlių simptomas dėl kurio reikia kaip mat susirūpinti. Be to, jį gali būti sunku pastebėti, nes dažnas žmogus nevalingai pasikaso niežinčią vietą miegodamas.

Toks niežėjimas gali būti momentinis, būtent tomis dienomis kada yra padedami kiaušiniai. Todėl simptomams išnykus per 1 – 3 dienas jie ne retai sugrįžta po 1 – 3 savaičių dėl pakartotinos saviinvazijos epizodo.

Smarkus užkratas šiais parazitais reiškia beveik nuolatinį išangės niežėjimą. Jis tampa itin nemalonus, nes naujos kartos kirmėlės deda kiaušinius kiekvieną naktį. Be to, yra tikimybė atsirasti antrinei infekcijai kurios metu dėl nuolatinio kasymo yra pažeidžiama oda. Tokiu atveju dermatitas turi itin sunkaus gydymo tendencią. Sunkesniais atvejais pasideda paraproktitas bei sfinkteritas.

Kai ligonis kaso niežinčias vietas atsiranda rizika pakartotiniam užkrėtimui bei kirminų išplitimui. Be to, spalinių kirmėlui užsikrėtimui yra būdingas smarkus, tiesiog riečiantis pilvo skausmas.

kirmėlių gydymas vaikams

Spalinukes vaikams dažniausiai išduoda būtent ūmus pilvo skausmas. Be to, galima pastebėsi pasikeitusias išmatas kurios iš kietų tampa mikštomis, gleivingomis arba atsiranda viduriavimas tuštinantis. Esant smarkiai infekcijai ne retai yra plika akimi pastebimos kirmėlės vaiko išmatose.

Dėl bendros intoksikacijos pacientas gali skųstis galvos skausmais, atsiranda dažnas nuovargis bei miego sutrikimai (nemiga). Prastėja atmintis bei atsiranda nebūdingas išsiblaškymas.

Spalinės vaikams dažnai sukelia šlapimo nelaikymą. Spalinukės mergaitei gali sukelti vulvovaginitą (uždegimas dėl vulvos ir makšties infekcijos) nes kirmėlės pasiekia ir lytinius organus.

Svarbu žinoti, jog nuo spalinių kirmėlių neapsaugo dezinfekciniai skysčiai bei geliai kuriuos galite įsigyti parduotuvėje ar vaistinėje. Tai antibakterinės priemonės kurios nesugeba sunaikinti šių itin nemalonių parazitų kiaušinėlių.

Diagnozuojant helmintozę yra atsižvelgiama į šių kirmėlių savybę palikti kiaušinius ant odos ties analine anga, o ne žarnyne, kaip tai daro kiti žmogaus kūno parazitai. Dėl šios priežasties diagnozavimui reikalingas ne išmatų tyrimas, o testinis tepinėlis surenkamas būtent prie išangės.

Kadangi spalinių kirmėlių gyvenimo trukmė yra vos keletas savaičių tai jas įveikti galima vien griežta asmens higiena. Svarbiausia kontroliuoti švarą ir užkirsti kelią pakartotiniam užsikrėtimui. Jeigu nežinote kaip gydyti spalines kirmėles, vadovaukitės šiais nurodymais.

Tam padėti gali keletas paprastų tasyklų:
Kasdien keičiami apatiniai drabužiai;
Apatiniai drabužiai skalbiami maksimaliai aukštoje temperatūroje;
Trumpai kerpami nagai (ypač vaikams);
Nuolat plauti rankas;
Plaunant rankas naudoti muilą;
Plaunant rankas naudoti panagių šepetėlį;
Maudytis duše keletą kartų per dieną;
Lovos užvalkalus keisti kas 2-3 dienas;
Viską skalbti aukštoje temperatūroje;
Drabužius bei patalynę kruopščiai lyginti lygintuvu;

Šio griežto rėžimo reikia laikytis 3-4 savaites. Tai periodas per kurį užsibaigią natūralus kirmėlių gyvenimo ciklas ir jeigu jūsų taktika buvo sėkminga, neprasidėjo nauja invazija.

Labai svarbus dalykas kurio reikia išvengti yra pakartotinis užkrėtimas. Stiprus niežulys yra vienas esminių šios ligos simptomų tačiau reikia susilaikyti nuo bet kokio kasymosi, nes tai yra pagrindinis kelias į pakartotinį užkrėtimą.

Žinoma, kai ligonis yra vaikas tai sukontroliuoti yra itin sunku todėl vaikui būtinai uždėkite glaustus apatinius. Neleiskite kasytis. Jeigu naudojamas naktipuodis – butinai jį plaukite karštu vandeniu. Kambarį kur miega ligonis reikia nuolat plauti skystomis plovimo priemonėmis. Be to, esant aukštai rizikai užsikrėsti, visu prevencijos priemonių bei anksčiau minėto, griežto higienos rėžimo privalo laikytis visi šeimos nariai.

Visi besirūpinantys ligoniu turi laikytis tų pačių ar panašiai aukštų higienos taisyklių. Tiems, kurie turėjo kontaktą su ligoniais, reikia atidžiai stebėti, kad jų drabužiai būtų švarūs. Dažniau praustis.

Ši nemaloni liga yra viena iš priežasčių dėl kurios privalu plautis rankas naudojantis viešais tuoletais ar lankantis kitose viešose vietose. Yra žinoma, jog namų sąlygomis (pvz ant durų rankenos) spalinių kirmėlių kiaušinėliai gali išgyventi net iki 3 savaičių.

Vaistai nuo spalinių kirmėlių

Pasitarkite su gydytoju dėl galimo medikamentų vartojimo. Yra nemažai vaistų skirtų kirminų naikinimui. Pateikiame čia keletą pavadinimų kuriais galite pasidomėti.Vaistai nuo spalinių kirmėlių

vaistų pavadinimai
VERMOX, 100mg, Tabletė N6
Helmintox, 250mg, Tabletės N3
Pirantelis Medana, 250mg/5ml, Geriamoji suspensija 15ml

Pelynas (metėlis) – veiksminga naminė priemonė

Metėlių arbata yra vienas iš seniausiai žinomų, be to ir medicininiais tyrimais patvirtintų vaistų nuo spalinių kirmėlių.

Metėlių arbata nuo kirminų

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti