Ligos

Skausmas kairėje nugaros pusėje apačioje

Skausmas kairėje nugaros pusėje apačioje

Skausmas kairėje nugaros pusėje apačioje

Sunku įvardinti konkrečią priežastį kodėl gali skaudėti nugarą apačioje kairėje kūno pusėje, tačiau galime apžvelgti simptomus kurie padeda geriau suprasti situaciją ir kuriais remiantis profesionalai nustato priežastį bei, esant reikalui skiria gydymą. Čia pateikiama informacija nėra skirta priimti sprendimus dėl gydymosi namuose, todėl jeigu susiduriate su ūmiu skausmu dėl nežinomos priežasties, arba ieškote pagalbos savo artimam žmogui, verčiau kreipkitės į greitosios pagalbos stotį arba atvykite į skubios pagalbos priėmimo skyrių savo mieste.

Kaip jau minėjome, yra daug galimų skausmo apatinėje nugaros dalyje kairėje kūno pusėje priežasčių. Kai kurios galimos priežastys yra šios:

Raumenų patempimas arba spazmas

Sukimasis arba sunkių daiktų kėlimas gali sukelti apatinės nugaros dalies raumenų ir raiščių įtampą, dėl kurios atsiranda skausmas. Skausmas gali iš karto, arba tai nutinka per artimiausias kelias valandas. Raumenų skausmą galite pajausti ir ryte po sunkaus darbo praeitą dieną.

Ypač jei svoris keliamas netinkamai arba jei keliamas per didelis svoris, gali būti pertempti apatinės nugaros dalies raumenys ir raiščiai. Keliant svorius svarbu laikytis tinkamos formos, kad išvengtumėte nugaros raumenų pertempimo. Pateikiame keletą patarimų, kaip saugiai kelti svorius:

Dirbdami su svoriu kojas laikykite pečių plotyje, o kelius šiek tiek sulenkite.

Kelkite kojomis, o ne nugara. Keldami svorį atsispirkite kojomis ir naudokite kojų raumenis svoriui pakelti, o ne pasikliaukite nugaros raumenimis.

Šiuo atveju ypač aktualus šis patarimas: Keldami venkite sukti kūną. Sukimasis gali patempti apatinės nugaros dalies raumenis ir raiščius.

Naudokite svorį, atitinkantį jūsų jėgos lygį. Jei svoris bus per sunkus, gali įsitempti nugaros raumenys.

Taip pat pravartu prieš keliant svorius apšilti, kad išvengtumėte nugaros raumenų pertempimo. Tempimas ir švelnūs pratimai gali padėti paruošti raumenis sunkesniems svoriams. Jei jau turite kokių nors nugaros problemų, prieš pradėdami kilnoti svarmenis svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu. Jeigu svorio kėlimas yra Jūsų kasdieno darbo dalis – įsitikinkite, jog darbdavys ar skyriaus vadovas pasirūpina visomis reikiamomis apsaugos priemonėmis ar darbo įrankiais. Galbūt Jums pavyks sumažinti darbo su svoriais intensyvumą ir taip išvengsite skausmo apatinėje nugaros dalyje.

Disko išvarža

Stuburo diskai yra tarp slankstelių esantis amortizatorius. Disko išvarža atsiranda, kai vidinė disko medžiaga išsipučia ir spaudžia netoliese esančius nervus bei sukelia skausmą.

Disko išvarža, dar vadinama pasislinkusiu arba pažeistu disku, atsiranda, kai vidinė stuburo disko medžiaga išstumiama pro išorinio disko sluoksnio įtrūkimą arba plyšį. Dėl to gali būti spaudžiami netoliese esantys nervai, o tai sukelia stiprų skausmą ir kitus simptomus.

Kad geriau suprastumėte, kas yra disko išvarža, reikia prisiminti žmogaus kūno anatomiją. Stuburą sudaro eilė kaulų, vadinamų slanksteliais, kuriuos skiria diskai. Diskai yra tarsi pagalvėlės, kurios amortizuoja slankstelius ir leidžia stuburui sklandžiai judėti. Kiekvieną diską sudaro kietas išorinis sluoksnis ir minkštesnė vidinė medžiaga, vadinama branduoliu.

Disko išvarža atsiranda, kai vidinė disko medžiaga išsiveržia pro išorinio sluoksnio plyšį ar įtrūkimą. Taip gali atsitikti dėl su amžiumi susijusio nusidėvėjimo, traumos ar kitų veiksnių. Kai išvarža spaudžia netoliese esančius nervus, ji gali sukelti skausmą, tirpimą ir kitus simptomus. Dėl žmogaus nervų sistemos specifikos, skausmas kartais koncentruojasi vienoje ar kitoje kūno pusėje, dėl to gali būti jaučiamas nugaros apačioje kairėje pusėje.

Diskų išvaržos gali atsirasti bet kurioje stuburo dalyje, tačiau dažniausiai jos pasitaiko apatinėje nugaros dalyje (juosmeninėje stuburo dalyje) ir kakle (kaklinėje stuburo dalyje). Disko išvaržos gydymas gali būti medikamentinis, fizioterapinis, o kai kuriais atvejais – chirurginis.

Inkstų infekcija arba inkstų akmenys

Inkstai yra apatinėje nugaros dalyje abipus stuburo. Infekcija arba inkstų akmenys gali sukelti skausmą apatinėje nugaros dalyje, kadangi tai porinis organas, priklausomai nuo inksto padėties, toks skausmas gali būti jaučiamas kairėje arba dešinėje pusėje.

Ši problema dažnai nepraiena savaime ir staiga atsiradusį nugaros skausmą lydi visa eilė kitų simptomų. Be nugaros skausmo, inkstų infekcijos atveju dažnai pasireiškia:

• Karščiavimas
• Šaltkrėtis
• Pykinimas ir vėmimas
• Skausmas arba deginimas šlapinantis
• Dažnas noras šlapintis
• Drumstas, nemalonaus kvapo arba kraujingas šlapimas

Jei pasireiškė bet kuris iš šių simptomų, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kad jis įvertintų jūsų būklę. Jie gali atlikti tyrimus, kad nustatytų Jūsų simptomų priežastį ir rekomenduotų tinkamą gydymą.

Kiaušidžių cista

Moterys turi kiaušidžių porą, esančią abiejose gimdos pusėse, o kairės kiaušidės cista gali sukelti kairės pusės apatinės nugaros dalies skausmą.

Kartais ant vienos iš kiaušidžių arba jos viduje gali išsivystyti nedidelis skysčio pripildytas maišelis. Šie maišeliai vadinami kiaušidžių cistomis. Paprastai jos nėra didelė problema, tačiau kartais gali sukelti skausmą ar kitus simptomus. Jei jauti skausmą ar kitus keistus pojūčius, svarbu apie tai pranešti sveikatos priežiūros specialistams.

Šlaunikaulio nervas (išialgija)

Šlaunikaulio nervas yra didžiausias kūno nervas, einantis nuo apatinės nugaros dalies žemyn per kojas. Kai sėdmeninis nervas suspaudžiamas arba sudirginamas, jis gali sukelti skausmą apatinėje nugaros dalyje ir spinduliuojantį žemyn kojomis.

šio nervo sukeltas skausmas gali pasireikšti apatinėje nugaros dalyje, kairėje arba dešinėje pusėje, priklausomai nuo to, kuri kūno pusė yra pažeista. Sedmeninis nervas yra didžiausias kūno nervas, einantis nuo apatinės nugaros dalies žemyn per kojas. Kai sėdmeninis nervas suspaudžiamas arba sudirginamas, jis gali sukelti skausmą apatinėje nugaros dalyje ir spinduliuojantį žemyn kojomis.

Skausmas gali būti nuo silpno iki stipraus, jis gali būti aštrus, šaudantis skausmas arba bukas, skausmingas pojūtis. Jis gali būti stipresnis ilgai sėdint ar stovint, o atsigulus ar vaikštant gali pagerėti. Kiti išialgijos simptomai gali būti tirpimas, dilgčiojimas ir kojų raumenų silpnumas.

Šlaunikaulio nervo skausmas gali būti gydomas vaistais, fizioterapija, o kai kuriais atvejais – operuojamas. Svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir sudarytas tinkamas gydymo planas.

Nugaros skausmas kairėje turi skirtingą pobūdį:

Mėšlungiškas – pasirodo, tada išnyksta, būdingas urogenitalinių organų pažeidimams, trūkčiojant lygiesiems raumenims;

Didėjantis – skausmo intensyvumas palaipsniui didėja, būdingas uždegiminiams pažeidimams (pneumonija, subfreninis abscesas);

Duriantis – toks skausmas rodo avarinę situaciją (tam tikro darinio plyšimas, organo, tromboembolija, kraujavimas į pilvą);

Šūvio tipo – būdinga būtent stuburo ligoms, kai patologiniame procese dalyvauja nugaros smegenų nervų šaknys;

Pastovus ir monotoniškas – būdingas parenchiminio organo pažeidimui, pavyzdžiui, sergant kepenų ligomis;

nugaros skausmas būdingas trauminėms ir kitoms raumenų ir kaulų sistemos traumoms.

Kvėpavimo takų pažeidimas

Kai pažeidžiama kvėpavimo sistema, skausmas dažnai lokalizuojamas nugaroje. Šios ligos gali sukelti skausmingus pojūčius:

sausas pleuritas – skausmas, susijęs su kvėpavimu, sustiprėja įkvėpimo metu, turi duriantį poveikį, labai stiprus, dažnai siekiant sumažinti skausmą, pacientas pradeda paviršutiniškai ir dažnai kvėpuoti;

pneumotoraksas (plaučių audinio plyšimas, kai oras patenka į pleuros ertmę) – aštrus ir staigus skausmas po mente, kartu su stipriu dusuliu;

pneumonija su įsitraukimu į patologinį pleuros procesą – skausmas yra panašus į tą, kuris stebimas esant pleuritui;

bronchų ar plaučių audinių vėžys – skausmas atsiranda, kai navikas plinta vėlyvoje stadijoje, skausmo pobūdis ir jo lokalizacija priklauso nuo vėžio ląstelių daigumo kaimyniniuose organuose ir pleuroje.

Skausmas, susijęs su kvėpavimu ir kosuliu, rodo pleuros pažeidimą.

Ką daryti jei staiga pasireiškė skausmas?

Visų pirma, būtina suprasti, kad skausmas yra jūsų kūno pavojaus signalas. Nesvarbu, ar jaučiate aštrų skausmą kairėje nugaros pusėje, ar kokį kitą staiga atsiradusį simptomą, neignoruokite šių įspėjamųjų ženklų. Įvairūs kūno skausmai gali būti pirmeji susirgimo, į kurį būtina nedelsiant atkreipti dėmesį, požymiai!

Būkite sveiki!

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti