Sėdimojo nervo uždegimas
Pasireiškus stipriam sėdmenų skausmui dažnai įtariamas sėdmens nervo uždegimas, tai liga dar vadinama išialgija (arba išijas) kurios nemalonius simptomus pavyksta numalšinti tik pasitelkus kompleksinius gydymo metodus bei fizioterapiją. Priežastis – bendrasis šeivinis nervas (tai sėdimojo nervo šaka) kurio užspaudimas ir sukelia šią pavojingą būklę.
Pirmus ligos simptomus nėra sunku pastebėti – dažniausiai tai sėdmenų skausmas kylantis dėl patologinių procesų kurių metu užspaudžiamas sėdimasis nervas.
Tokį užspaudimą gali sukelti visa eilė sutrikimų, sužeidimų, ligų, ar jų komplikacijų dėl kurių išsivysto minėtoji problema. Sunkesniais atvejais ne retai diagnozuojamos šios susijusios būklės:
TLK Kodas | Aprašymas |
---|---|
M51.26 | Tarpslankstelinio disko poslinkis; |
M51.9 | Tarpslankstelinė išvarža; |
M25.70 | Osteofitai (kaulinės išaugos); |
G57.x | Įvairios neuropatijos; |
R68 | Hipotermija (nesusijusi su žema aplinkos temperatūra); |
S30-S39 | Įvairūs vidaus organų bei apatinė nugaros dalies sužalojimai; |
Be to sėdmens nervo uždegimas gali būti tam tikros infekcinės ligos pasėkmė. Kai kuriais atvejais tokį susirgimą sukelia ir besivystantis auglys, tačiau kartais sėdmenų nervo uždegimas gali kilti dėl pernelyg sunkaus fizinio darbo ar paprasčiausios treniruotės sporto salėje.
Iš esmės toks uždegimas atsiranda tada, kuomet yra prispaudžiamas, pažeidžiamas ar kitaip fiziškai sužalojamas nervas. Kartais tai būna nelaimingo atsitikimo pasėkmė kurio metu būna traumuojamas pats nervas, o kitais atvejais atsiranda pakitimai griaučiuosę (tam tikras lūžis ar tarpslankstelinio disko poslinkis) kurie sąlygoja uždegimo išsivystymą.
Kitais atvejais savaiminiai organizmo pokyčiai, tokie kaip netinkamoje vietoje atsiradusi kaulinė atauga ar labai intesyvus, neapdairus fizinis darbas irgi gali privesti prie šios ligos.
Pastebėta, kad alkoholis organizme, sunkieji metalai bei kitos organizmui kenksmingos medžiagos irgi prisideda prie tokio uždegimo išsivystymo. Ne retai šios ligos atsiradimui įtakos turi ir kenksmingus toksinus išskiriančios bakterijos. Dėl šios priežasties sėdmenų nervo uždegimas yra daržas tokių ligų kaip cukrinis diabetas, podagra, tuberkuliozė, sifilis ar maliarija palydovas.
Sėdimojo nervo uždegimo simptomai
Specifinė šios ligos simptomatika visų pirma siejama su skausmu, pasireiškiančiu sėdmenų srityje. Paties skausmo intensyvumas ir pobūdis priklauso nuo uždegimo atsiradimo priežasties, tačiau skausmas pasireiškia lokaliai. Pacientai apibūdindami skausma dažniausiai įvardina sėdmenų sritį, užpakalinę šlaunies dalį bei blauzdą. Tai intensyvus, aštrus skausmas tarsi dūris peiliu ar elektros šoku.
Kartais tai nuolatinis, varginantis skausmas, tačiau kai kuriais atvejais liga vystosi palengva ir pasireiškia epizodiškai. Tokiais atvejais nevertėtų numoti ranka kuomet savaime praėjo pirmeji simptomai, kadangi laikui bėgant šie epizodai intensyvėja ir ne už ilgo skausmas tampa itin stiprus.
Sėdmens nervo uždegimas gali būti labai varginanti liga. Pacientai negali ramiai miegoti, laisvai judėti, bet kokie veiksmai ligos kamuojamam žmogui sukelia skausmą. Pacientai apibūdindami savo būklę sako, jog nepakeliamas skausmas nudiegia net nuskosėjus ar čiaudint.
Be šio akivaizdžiai apie esamą ligą pranešančio simptomo pasireiškia ir keletas kitų. Tai ir galūnių jautrumo sumažėjimas, aptirpimo pojūtis bei raumenų tonuso trūkumas. Pastebima, jog esant sėdmenų nervų uždegimui gali sutrikti žmogaus kūno gebėjimas reguliuoti temperatūrą t.y. tokiems pacientams šąla kojos. Pacientui sunkiau valdyti galūnes, ligai progresujant atsiranda vis daugiau motorikos sutrikimų bei antrinių simptomų tarp kurių chroninis vidurių užkietėjimas bei šlapimo nelaikymas.
Sėdmens nervo uždegimo gydymas
Sėdimojo nervo uždegimo gydymas prasideda nuo standartinės gydytojo konsultacijos. Gydytojai stengiasi išsiaiškinti kuo daugiau apie skausmo pobūdį, kadangi iš to galima įtarti tikrąjį uždegimo sukelėją. Apžiūros metu gydytojas stebi kaip pacientui sekasi atlikti keletą veiksmų, kuriuos sveikas žmogus paprastai galėtų atlikti nesunkiai.
Tokio patikrinimo metu prašoma pritūpti, pakelti koją, sulenkti koją. Pagal paciento motorinius sugebėjimus gydytojas gali spręsti apie ligos progresavimą bei esamą poveikį autoniminei nervų sistemai.
Sėdimojo nervo uždegimas užklumpa netikėtai, dažnai skausmai prasideda naktį. Jį išprovokuoti gali ir žmogaus patiriamas stresas ar paprasčiausias peršalimas.
Pastebima, jog skausmo priepuoliai paaištrėja ilgai leidžiant laiką stovimoje pozicijoje arba ilguose pasivaikščiojimuose. O taip pat sėdint ant nepatogaus (kieto) paviršiaus. Užėjus spazmui skausmas būna toks intensyvus, kad pacientas yra nenorom “suriečiamas” t.y. nedelsiant stengiasi pakeisti poziciją ir pernešti kūno svorį ant sveikos kojos.
Tokį priepuolį gali lydėti visiškas (laikinas) kojos valdymo netekimas: Nesugebėjimas pajudinti kojos pirštų, negalėjimas sulenkti ar ištiesti skaudančios kojos.
Tačiau tokia, iš pažiūros gąsdinti, būklė yra išgydoma ir pacientas vėl atsistoja ant abiejų kojų. Tam reikia, jog būtų tinkamai diagnozuojamas sėdimojo nervo uždegimas ir laiku imamamasi reikiamų priemonių ligai išgydyti.
Vienas veiksmingiausių ir patikimiausių metodų kurį pasitelkia neurologijos mokslas – magnetinio rezonanso tyrimas (MRT). Tai modernus, visiškai neskausmingas ir greitas būdas pažvelgti giliai į žmogaus audinių sandarą ir pastebėti sėdmens nervo uždegimo sukelėją.
Atlikus reikiamus tyrimus paprastai yra skiriami medikamentai, masažai, reikalui esant pacientas nukreipiamas pas siauresnės srities specialistuis. Visą tai sudaro efekyvų gydymo planą kuris padeda pacientui pasveikti nuo šios ligos.
Teksto komentarai