Sveika

27 priežastys, kodėl putpelių kiaušiniai tokie naudingi mūsų organizmui

Putpelių kiaušiniai

putpelių kiaušinių nauda

Putpelių kiaušiniai tai nedideli, natūraliais raštais išmarginti kiaušiniai kuriuos deda putpele vadinamas paukštis. Šie kiaušiniai, kaip ir pats paukštis yra mažesni bei lengvesni už vištą, o kiaušinio lukštas lengvai rusvas, padengtas tamsesniais taškeliais tarsi aptaškytas teptuku.

Putpelių kiaušiniai garsėja savo pranašumais prieš mums įprastus – vištos kiaušinius. Šie kiaušiniai tai unikalus produktas kuris suteikia naudos praktiškai visiems išskyrus keletą kontraindikacijų kuomet jų vartoti nereikėtų, bet apie juos pakalbėsime šiek tiek vėliau.

Neįtikėtina putpelės kiaušinių nauda

1. Pagerina smegenų veiklą.

Putpelių kiaušiniai yra amino rūgščių šaltinis, juose gausu baltymų. Šios medžiagos stimuliuoja galvos smegenų darbą ir maitina visą žmogaus nervų sistemą. Šios maitinamosios medžiagos taip pat padeda apsaugoti smegenų ląsteles nuo pažeidimo ir prisideda prie jų regeneracijos procesų.

2. Užkerta kelią anemijos vystymuisi.

Tyrimai rodo, kad moterys, kurios valgė putpelių kiaušinius turėjo mažesnę riziką susirgti mažakraujyste. Nustatyta, jog to priežastis buvo putpelių kiaušiniuose esantis geležis, kuris padeda atkurti etriocitų balansą ir užkirsti kelią anemijai. Be to, anksčiau minėtos aminorūgštys irgi padeda padidinti bendrą eritrocitų lygį, kadangi pats hemoglobinas yra baltymas vaidinantis svarbų vaidmenį pasisavinant deguonį bei išnešiojant maistines medžiagas į visus kūno audinius.

3. Išvalo kraują ir organizmą.

Organizmo detoksikacija yra labai svarbi. Šiuolaikinis pasaulis bei mūsų gyvenimo ritmas sudėtas taip, jog beveik nepavyksta išvengti toksinų, teršalų ir sunkiųjų metalų. Įrodyta, kad putpelės kiaušiniai padeda iš organizmo pašalinti kai kuriuos sunkiuosius metalus bei toksinus. Manoma, jog putpelių kiaušiniuose esančios aminorūgštys ir kiti naudingi komponentai gali surišti toksinus ir padėti sėkmingai pašalinti juos iš organizmo. Todėl putpelių kiaušinių įtraukimas į savo maisto racioną taip pat padeda pašalinti šiuos toksinus iš kraujotakos.

4. Skatina augimą.

Taip pat kaip ir vištos kiaušiniuose, kuriuose gausu baltymų reikalingų organizmo procesams, putpelių kiaušiniuose yra medžiagos kurias organizmas naudoja naujų ląstelių, audinių regeneracijos bei raumenų audinio kūrimo procesuose. Šie komponentai taip par svarbūs ir kaulams bei kraujagyslėms. Pakankamas šių medžiagų suvartojimas su maistu yra būtinas vaikams, tai užtikrina sveiką augimą bei organizmo vystymąsi.

5. Stiprina žmogaus imunitetą.

Putpelių kiaušiniuose gausu amino rūgščių tarp kurių yra lizinas. Būtent jis dalyvauja antikūnių gamyboje ir taip prisideda prie organizmo imuninės funkcijos palaikymo. Dėl to, putpelių kiaušiniai gali sustiprinti imunitetą ir greičiau pasveikti nuo peršalimo ligų.

6. Kovoja su cukriniu diabetu.

Dar viena svarbi aminorūgštis yra leucinas, tai stipriausia amino rūgštis iš BCAA grupės. Nustatyta, jog ši rūgštis padeda sureguliuoti cukraus lygį kraujyje ir palaiko stabilų insulino lygį. Tokiu būdu putpelių kiaušiniai yra vertingi cukrinio diabeto profilaktikoje ir prevencijoje.

7. Palaiko sveiką medžiagų apykaitą.

Mažuose putpelių kiaušiniuse yra vitamino B kompleksas kuris vaidina pagrindinį vaidmenį ląstelių metabolizmo procesuose ir dalyvauja beveik visuose jų gyvybiniuose procesuose. Vitaminai B6 ir B12 randami putpelių kiaušiniuose dalyvauja medžiagų apykaitos procesuose. Be šių vitaminų normalus metabolizmas nebūtų įmanomas

8. Mažina infekcinių ligų riziką.

Esant kalio trūkumui organizme dažnai pasireiškia širdies ligos. Atsiranda padidėjusio kraujo spaudimo rizika, vystosi artritas, jeigu žmogus ir toliau negauna pakankamai mikroelementų atsiranda insulto bei kitų susirgimų rizika. Todėl čia į pagalbą gali ateiti putpelių kiaušiniai. Pagal 2010 metais atliktus tyrimus buvo nustatyta, jog į savo maisto racioną įtraukus putpelės kiaušinius galima sumažinti kraujotakos ligų riziką net iki 24%. Tai vienas iš putpelių kiaušinių privalumų žmogaus sveikatai kurį padeda pasiekti vitaminas E. Jis yra atsakingas už kraujo krešėjimo normalizavimą, visos kraujotakos sistemos gerinimą ir kraujo spaudimo mažinimą.

9. Pagerina regėjimą.

Dėl juose esančio vitamino A, kuris yra gyvybiškai svarbus regėjimo organams putpelių kiaušiniai yra puiki priemonė stiprinti regą. Šis vitaminas yra puiki priemonė prieš geltonosios dėmės degeneraciją. Manoma, jog jis turi teigiamo poveikio užkertant kelią kataraktos vystymuisi ir padeda gerinti regėjimą. Todėl norėdami turėti sveikas akis ir stiprų regėjimą – rinkitės vitamino A turinčius maisto produktus. Vienas iš jų – putpelės kiaušiniai. Juose gausu vitamino A kuris padės Jūsų regos sistemai.

10. Mažina arterinio spaudimo lygį.

Putpelių kiaušiniai turi ne tik baltymų, bet ir vertingų riebalų rūgščių. Docosahexaenoic rūgštis (DHA) yra riebalų rūgšties tipas kuris gali padėti normalizuoti arterinį spaudimą žmogaus organizme bei sumažinti širdies ligų riziką. Šiuose kiaušiniuose esantis Kalis irgi turi teigiamos įtakos arterinio kraujo spaudimo mažinimui. Yra nustatyta, jog šis mineralas veikia kraujagysles ir padeda sumažinti slėgį į kraujagyslių sieneles todėl yra vertingas kraujotakos ligų prevencijoje.

11. Mažina cholesterolio kiekį.

Pagal 2012 metų tyrimus atliktus Amerikos laboratorijose buvo padaryta išvada, jog putpelių kiaušiniuose yra mažai trans-riebalų. Tai reiškia, jog šie kiaušiniai turi didesnę maistinę vertę, o juose esančios riebalų rūgštys padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį bei padidina didelio tankio lipoproteinų kiekį (dar vadinanų geruoju cholesteroliu). Nustatyta, jog gerasis cholesterolis putpelių kiaušiniuose sudaro daugiau nei 60%.

Tačiau žmonės praeityje turėję cholesterolio problemų turėtų žinoti, jog kiekviename putpelės kiaušinyje yra bent 1.6 gramų sočiųjų riebalų rūgščių. Todėl net ir šiuos, daugybę patvirtintų sveikatos privalumų turinčius kiaušinius vertėtų valgyti gana ribotais kiekiais.

12. Gydo astmą.

Manoma, kad putpelių kiaušiniai turi maistinių medžiagų, kurios yra naudingos astmos gydymui. Liaudies medicinoje buvo populiarus toks receptas: sumaišyti vieną kiaušinį su vienu medaus šaukštu ir išgerti maždaug tris valandas prieš valgį. Kursas tęsiasi 40 dienų. Po kurso eina 2 savaičių pertrauka ir po vėl tęsiama pagal tokią pačią schemą.

Tačiau moderni medicina turi labai griežtą nuomonę apie žalių ir termiškai neapdorotų kiaušinių vartojimą. Jis yra draudžiamas dėl galimo užteršimo pavojingomis bakterijomis. Todėl tiek vištos tiek ir kitų paukščių (tarp jų ir putpelės) kiaušiniai negali būti vartojami žali dėl salmoneliozės rizikos.

15. Turi priešuždegiminių savybių.

Putpelių kiaušiniai yra stipri priešuždegiminė priemonė, dėl to yra idealus maistas kiekvienam kuris patiria sąnarių skausmą, bronchitą ar chronišką kosulį.

16. Gydo gastritą bei skrandžio opaligę.

Kaip jau minėjome, šie kiaušiniai pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis kurios gali padėti gydant skrandžio opą ar gastritą. Aminorūgštys esančios būtent šiuose kiaušiniuose irgi prisideda prie minkštųjų audinių bei skrandžio gleivinės gijimo bei atstatymo procesų.

17. Gydo chroniškas ligas.

Antioksidantai yra vieni svarbiausių komponentų sveikam organizmui išlaikyti. Putpelių kiaušiniuose esantys vitaminų kompleksai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus ir padeda žmogaus kūnui susitvarkyti su nuolat atakuojančiais kenksmingais mikroorganizmais.

18. Pakelia energijos lygį.

Naudingieji mineralai bei mikroelementai kurių gausu putpelių kiaušiniuose, o be to ir didelis baltymų kiekis prideda energijos bei padeda išlaikyti gerą nuotaiką. Tai puikus ir sveikesnis pakaitalas rytiniam kavos puodeliui ar kitems organizmo stimuliatoriams be kurių kartais atrodo negalima apsieiti.

19. Padeda išvengti akmenų slapimo pūslėje.

Būtent putpelių kiaušiniai yra itin naudingi žmogaus inkstų, kepenų ir šlapimo pūslės sveikatai. Juose esančio lecitino dėka yra užkertamas kelias akmenų susidarymui šlapimo pūslėje. Be to, yra požymių, jog ši medžiaga gydo akmenligę ir prisdeda prie šių akmenų tirpdymo.

Putelių kiaušinių nauda moterims

20. Palengvina menopauzę.

Tyrimais įrodyta, jog putpelių kiaušiniuose galima rasti ne tik vitaminų, mineralų, baltymų bet ir kai kurių lytinių hormonų. Juose aptikta medžiagų turinčių antidepresinių savybių. Buvo ištirta ir nustatyta, jog šis poveikis gali būti naudingas moterims suduriančiomis su menopauze.

21. Palengvina neigiamus simptomus nėštumo metu.

Nėštumo metu organizmui ypač svarbu tinkamas aprūpinimas naudingomis maistinėmins medžiagomis. Putpelių kiaušiniuose esantys mikro bei makro elementai padeda išvengti svarbiausių maistinių elementų deficito. Be to, buvo nustatyta, jog putpelių kiaušiniai gali būti naudingi atsikratant vidurių užkietėjimo kuris dažnai pasitaiko nėštumo metu.

22. Padeda atsistatyti po gimdymo.

Kiaušiniai – itin naudingas produktas mūsų maisto racione, o putpelės kiaušiniuose ne tik gausu įvairių naudingų medžiagų, bet manoma, jog jie gali padėti saugiai atkurti moters hormonų balansą kuris ne retai būna išsiderinęs nėštumo periodu.

Putelių kiaušinių nauda odai

23. Apsaugo nuo raukšlių.

Putpelių kiaušiniai yra puikus baltymų šaltinis. Be to, juose yra lizinas (aminorūgštis) kuris prisideda prie kolageno gamybos. Kolagenas – tai baltymas būtinas išlaikyti odos elastingumą ir išvengti raukšlių. Be to, dėl putpelių kiaušiniuose esančio lizocino kuris žinomas kaip svarbi žmogaus organizmo imuninės sistemos dalis. Šis antiseptikas naikina bakterijas kurios gali paskatinti odos spuogų atsiradimą.

Nauda plaukams

24. Pagerina plaukų išvaizdą.

Putpelių kiaušiniuose esančios medžiagos maitina plaukų šaknis ir padeda jiems augti sveikesniems. Todėl jeigu norite ilgų, tvirtų bei blizgančių plaukų, pasistenkite įtraukti putpelės kiaušinius į savo kasdienį maisto racioną.

Nauda vyrams

25. Padeda normalizuoti seksualinę funkciją.

Lytiniai hormonai randami putpelių kiaušiniuose gali sustiprinti vyro lytinę funkciją. Manoma, jog šie hormonai daro teigiamą poveikį vyro prostatos liaukai.

26. Didina vyro libido.

Turtingi forforu, vitaminais bei daugybe baltymų, šie kiaušiniai yra itin naudingi ir turi labai teigiamą poveikį vyriško libido didinimui, potencijai bei lytinio potraukio skatinimui.

27. Stimuliuoja testosterono gamybą.

Putpelių kiaušinius galima sulyginti su afrodiziaku, nes jie skatina testosterono gamybą bei šio hormono išsiskyrimą į organizmą. Manoma, jog šie kiaušiniai išlaisvina vyryšką energiją bei suteikia jėgų antplūdį.

Putpelių kiaušinių neigiamas poveikis bei žala

Kadangi putpelių kiaušiniai yra tokie vertingi mūsų maisto racione, bet kokia neigiamo poveikio rizika yra visiškai minimali, tačiau kaip ir vištos kiaušiniams, kai kurie žmonės jiems gali būti paprasčiausiai alergiški.

Jeigu niekada nevalgėte putpelės kiaušinių tačiau sužinojote apie jų naudą ir nusprendėte išbandyti – geriausia tai daryti palaipsniui, stebint savo organizmo reakciją ir atsižvelgiant į visas kitas aplinkybes. Pvz jeigu vartojate kokius nors vaistus ar sergate lėtinėmis ligomis, dėl bet kokių medžiagų vartojimo (net ir naudingų!) verta pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Tarp konkrečių neigiamų efektų susijusių su putpelės kiaušiniais verta paminėti šiuos:

1. Kaip ir kiti kiaušiniai, gali sukelti alergiją;
2. Vartojant dideliais kiekiais galimas vitamino A perdozavimas;
3. Gali daryti neigiamą poveikį jeigu Jūsų organizmas turi baltymų virškinimo problemų;
4. Negalima daug vartoti sergant diabetu;
5. Gali sukelti apsinuodijimą. (kaip ir kitas maistas) būtina tikrinti galiojimo laiką;

Putpelių kiaušinių kalorijos bei maistinė vertė:

Viename kiaušinyje
Kalorijų – 14.2
Riebalų – 1g
Sočiųjų riebalų – 0.3g
Omega-3 – 4 mg
Omega-6 – 84.6 mg
Baltymų – 1.2g
·————–
Vitamimo A – 48.9 IU
Vitamino E – 0.1 mg
Vitamino B2 – 0.1 mg
Folio rūgšties – 5.9 mcg
Vitamino B12 – 0.1 mcg
Vitamino B5 – 0.2 mg
Vitamino B4 – 23.7 mg
·————–
Kalcio – 5.8 mg
Geležies – 0.3 mg
Magnio – 1.2 mg
Fosforo – 20.3 mg
Kalio – 11.9 mg
Natrio – 12.7 mg
Cinko – 0.1 mg
Seleno – 2.9 mcg
·————–
Cholesterolio – 76.0 mg

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Vienas komentaras

Komentuoti