Sloga su krauju vaikams, suaugusiems – priežastys ir gydymas.
Dažnai suaugę ir vaikai susiduria su tokia problema, kaip gleivės su krauju. Tai gali būti nosies gleivinės traumos padarinys arba rimtos ligos simptomas. Žmogaus nosis gausiai aprūpinama krauju. Ypatumas tas, kad kraujagyslės yra labai arti gleivinės paviršiaus ir bet kokie sužalojimai gali sukelti kraujavimą. Tuo atveju, jeigu žmogus sloguoja, nosies išskyros gali turėti kraujo priemaišų. Kodėl esant slogai išsiskiria kraujas ir kokie gydymo būdai gali padėti?
Panagrinėkime kodėl pučiant nosį gali pasirodyti kraujas
Sloga su krauju – tai ne atskira liga, o pasireiškimas kitos patologijos arba gleivinės pažeidimo padarinys. Nedera painioti šios būsenos su kraujavimu iš nosies. Tokiu atveju kraujo išsiskiria daug ir be priemaišų. Kraujavimo iš nosies priežastys gali būti: avitaminozė, krešėjimo sutrikimas, arterinė hipertenzija, trauma, gleivinės džiovinimas, spaudimas, piktybiniai navikai.
Nosies išskyros su krauju gali būti dėl šių priežasčių:
Pasitaikančios priežastys |
---|
Netaisyklingas nosies išsipūtimas |
Rinitas |
Sinusitas |
Galvos kraujagyslių spazmai |
Traumos |
Vaistų vartojimas (antitrombocitiniai preparatai, antikoaguliantai) |
Gripas |
Polipai |
Kreiva nosies sienelė |
Stiprus nosies išsipūtimas
Kraujas išskyrose gali būti smarkaus nosies išsipūtimo pasekmė. Daugelis virusinių ir bakterinių viršutinių kvėpavimo takų ligų (gripas, adenovirusinė infekcija, rinovirusinė infekcija) pasireiškia rinitu. Tokiu atveju iš nosies išsiskiria gleivės ar pūlingos sekrecijos. Be tinkamo gydymo vaiko ar suaugusio nosies išskyros trikdo kvėpavimą, reikia daugiau pastangų pučiant nosį. Vaikų nosies ertmėje yra taip vadinamas Kegelbacho tinklelis. Jis yra arti paviršiaus.
Smarkiai pučiant nosį spaudimas staigiai kinta ir kraujagyslės sprogsta. Tai gali būti nepilnavertiškos mitybos pasekmė (trūksta askorbo rūgšties ir vitamino P). Veiksniai, lemiantys kraujo išsiskyrimą iš nosies: per sausas oras patalpoje, kūno temperatūros ir aplinkos padidėjimas.
Kiti etiologiniai veiksniai
Gripas – išskyrų su krauju priežastis. Taip pat gali būti iššaukti kai kurių vaistų. Kartais esant paprastai slogai vartojami vazokonstriktoriai vaistai (“Sanorin”, “Naftizin”, “Ftizin”). Juos reikia vartoti pagal gydytojo nurodymus ir instrukciją. Ilgai vartojant ir viršijus terapines dozes gali padidėti kapiliarų trapumas ir gleivinės sausumas. Tai lemia kraują išskyrose. Tai gali būti išprovokuota vaistais, kurie skystina kraują. Taip pat namų sąlygos gali išprovokuoti išskyras su krauju.
Namuose ir butuose, kur oras per sausas, palaipsniui džiūsta gleivinė. Siekiant išlaikyti optimalią drėgmę kambaryje, reikia naudoti drėkintuvus ir auginti augalus. Neretai išskyros su krauju atsiranda nėštumo metu. Tai susiję su hormonų pakitimais, pakitusia kraujotaka. Bet kokia įtampa gali iššaukti kraujavimą.
Snargliai su krauju gali atsirasti po pirties, saunos, po saulės smūgio. Ši problema dažnai kyla asmenims, kurių veikla susijusi su buvimu vietose, kur atmosferos slėgis staigiai keičiasi. Šiai kategorijai priklauso alpinistai, narai, pilotai.
Iš nosies atsirandantis kraujas gali nurodyti rimtesnę patologiją (gerybinius ir piktybinius navikus, migreną, arterinę hipertenziją).
Šios ligos gali pasireikšti išskyromis su krauju Jei tuo pačiu metu žmogui išsivystė rinitas, ligą sunku atpažinti.
Klinikiniai simptomai
Galvos skausmai esant slogai. Slogos su krauju atveju reikia kreiptis į gydytoją, jeigu:
Dažnai yra kraujuotų išskyrų;
Liga pasireiškė vaikui iki 3 metų;
Yra kiti simptomai (bėrimas, niežulys, galvos skausmas).
Pagal išskyrų pobūdį galima nustatyti galimą priežastį. Pvz, jeigu išskyros sutirštėjo ir įgavo žalsvą atspalvį, tai byloja apie bakterinę arba maišytą infekciją. Atsiradus krešuliams reikia konsultuotis su otinolaringologu. Kartais atsiranda geltonos išskyros. Šią būklę dažniausiai sukelia ūminis viršutinių kvėpavimo takų uždegimas.
Kraujas šioje situacijoje atsiranda dėl pažeistų smulkių kraujagyslių. Kai kurie pacientai skundžiasi pūlingomis kruvinomis išskyromis. Kraujo gali būti nedaug. Tokiu atveju gali būti įtariamas ūminis ar lėtinis sinusitas. Norint nustatyti tikslią diagnozę, reikės atlikti nosies sinusų rentgeno tyrimą ir punkciją. Dažniausiai šis simptomas būdingas haimoritui. Be to, pacientams gali pasireikšti galvos skausmas, prastas kvapas iš burnos, sunkus kvėpavimas per nosį. Daug rečiau kraujuotos išskyros yra bronchito pasekmė. Tokie žmonės skundžiasi “šlapiu” kosuliu.
Diagnostika
Smegenų MRT. Sloga su krauju gali turėti kelias priežastis. Gydytojo užduotis – nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti tinkamą gydymą. Platesnė diagnostika apima:
Šias diagnostikos sritis |
---|
Ligos istoriją; |
Gyvenimo istoriją; |
Išorinę apžiūrą; |
Rinoskopiją; |
Laboratorinius tyrimus (kraujo ir šlapimo tyrimai); |
Nosies išskyrų bakteriologinį tyrimą; |
Sinusų rentgeno tyrimas; |
Kaukolės MRT ar KT; |
Intrakranijinio spaudimo nustatymas. |
Instrumentiniai tyrimo metodai leidžia nustatyti darinius kaukolės viduje. Didelę reikšmę turi ir paciento apklausa. Šioje situacijoje reikia patikslinti paciento veiklos sritį, galimus slogos su krauju faktorius.
Gydymo taktika
Gydymas natūraliomis priemonėmis. Geriausia gydytis pasikonsultavus su gydytoju. Jeigu žmogus pastebėjo išskyras su krauju, išskyras reikia išvalyti. Tai daryti reikia atsargiai, be smarkaus pūtimo. Jeigu kraujas bėga iš vienos šnervės, ją reikia uždengti vatiniu tamponu. Jį galima pamirkyti vandenilio peroksidu, chlorheksidinu arba vazelinu. Ne visada galima nustatyti išskyrų su krauju priežastį. Tokiu atveju reikia kompleksinio gydymo. Gydymas įtraukia kraujagyslių stiprinimą, nosies valymą specialiu tirpalu, fizioterapiją, gydomąja mankštą, normalizuotą drėgmę namuose, subalansuotą mitybą.
Norint sustiprinti kraujagysles, geriau naudoti natūralias priemones (erškėčius, dilgėles). Labai svarbu gauti vitamino C. Jo yra daug kopūstuose, citrusiniuose vaisiuose, erškėčiuose. papildomai galima vartoti kompleksinius vitaminus. Jeigu kraujavimo priežastis yra virusinė arba bakterinė infekcija, tuomet yra atliekama etiotropinė terapija.
Gydytojas turi išmokyti pacientą taisyklingai pūsti nosį. Tai daryti reikia viena šnervę, pūtimo metu uždengiant kitą. Sinusito atveju gali prireikti punkcijos ir sinusų valymo. Profilaktika apima savalaikį rinito, sinusito ir kitų viršutinių kvėpavimo takų ligų gydymą, atsisakymą nuo rūkalų, oro sudrėkinimą, nosies sužalojimų šalinimą ir dirginančių medžiagų poveikį. Taigi, reguliarus kraujo pasirodymas išskyrose gali tapti priežastimi apsilankyti pas gydytoją.
Teksto komentarai