Kraujo tyrimų reikšmės Naudinga Žinoti

PSA norma pagal amžių

PSA norma pagal amžiųPSA norma (lentelė) pagal amžių

PSA norma yra vienas iš svarbiausių rodiklių nustatant prostatos vėžio grėsmę, todėl dar 1991 metais buvo atlikta nemažai klinikinių tyrimų siekant išsiaiškinti normalius PSA lygius vyro kraujyje. Po šių tyrimų paaiškėjo neabejotinas ryšys tarp padidėjusio prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekio ir ilgalaikės rizikos susirgti prostatos vėžiu. Ryšium su tuo, buvo pradėti tirti ir stebėti vyrų kraujyje esančio PSA antigeno lygiai.

Šiai dienai turime pakankamai duomenų įvertinti koks PSA lygis yra normalus, o dėl kokio padidėjimo verta susirūpinti. Todėl čia pateikiame informaciją (lentelę) su PSA normomis pagal amžių. Verta pastebėti, jog normalus PSA didėjimas yra maždaug 3.3% per metus todėl lyginant kasmetinio tyrimo rezultatus galima užfiksuoti neįprastai greitą didėjimo tempą kuris irgi turi reikšmės prostatos vėžio rizikos vertinime.

Periodinio PSA tyrimo rekomendacijos vyrams:

Amžius Rekomendacijos
Pasiekus 40 metų amžių Laikas pasikonsultuoti su savo šeimos gydytojų dėl asmeninės rizikos ir ligos istorijos.
45 – 49 Atlikti tyrimą ir pakartotinius tyrimus kas 1 ar 2 metai (jeigu PSA lygis siekia 1 ng/mL) arba pakartotinį tyrimą sulaukus 50 metų jeigu norma nesiekia 1 ng/mL
50 – 70 PSA lygiui esant iki 3 ng/mL tyrimų periodiškumas turėtų būti 1 – 2 metai
70 ir daugiau Konsultuotis su gydytoju dėl individualios sveikatos būklės ir tolimesnio poreikio PSA tyrimams atlikti

Kaip atliekamas tyrimas?

PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimas – tai kraujo tyrimas, kuriuo nustatomas PSA kiekis vyro kraujyje. PSA yra prostatos gaminamas baltymas, kurio kiekis gali būti padidėjęs vyrams, sergantiems prostatos vėžiu ar kitomis su prostata susijusiomis problemomis. Šis tyrimas paprastai atliekamas kaip reguliaraus patikrinimo dalis vyresniems nei 50 metų amžiaus vyrams arba tiems, kurių šeimoje yra buvę prostatos vėžio atvejų.

Tyrimo procedūra yra paprasta ir neinvazinė. Sveikatos priežiūros specialistas paima paciento kraujo mėginį, paprastai iš rankos venos. Po to mėginys siunčiamas į laboratoriją ištirti. Tyrimo rezultatai paprastai gaunami per kelias dienas.

Svarbu pažymėti, kad aukštas PSA lygis nebūtinai reiškia, kad vyras serga prostatos vėžiu. Kitos būklės, pavyzdžiui, padidėjusi prostata arba šlapimo takų infekcija, taip pat gali sukelti padidėjusį PSA lygį. Jei nustatoma, kad vyro PSA lygis yra padidėjęs, gali prireikti papildomų tyrimų, pavyzdžiui, biopsijos, kad būtų nustatyta priežastis.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti