Kraujo tyrimų reikšmės Naudinga Žinoti

PSA norma pagal amžių

PSA norma pagal amžiųPSA norma (lentelė) pagal amžių

PSA norma yra vienas iš svarbiausių rodiklių nustatant prostatos vėžio grėsmę, todėl dar 1991 metais buvo atlikta nemažai klinikinių tyrimų siekant išsiaiškinti normalius PSA lygius vyro kraujyje. Po šių tyrimų paaiškėjo neabejotinas ryšys tarp padidėjusio prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekio ir ilgalaikės rizikos susirgti prostatos vėžiu. Ryšium su tuo, buvo pradėti tirti ir stebėti vyrų kraujyje esančio PSA antigeno lygiai.

Šiai dienai turime pakankamai duomenų įvertinti koks PSA lygis yra normalus, o dėl kokio padidėjimo verta susirūpinti. Todėl čia pateikiame informaciją (lentelę) su PSA normomis pagal amžių. Verta pastebėti, jog normalus PSA didėjimas yra maždaug 3.3% per metus todėl lyginant kasmetinio tyrimo rezultatus galima užfiksuoti neįprastai greitą didėjimo tempą kuris irgi turi reikšmės prostatos vėžio rizikos vertinime.

Periodinio PSA tyrimo rekomendacijos vyrams:

Amžius Rekomendacijos
Pasiekus 40 metų amžių Laikas pasikonsultuoti su savo šeimos gydytojų dėl asmeninės rizikos ir ligos istorijos.
45 – 49 Atlikti tyrimą ir pakartotinius tyrimus kas 1 ar 2 metai (jeigu PSA lygis siekia 1 ng/mL) arba pakartotinį tyrimą sulaukus 50 metų jeigu norma nesiekia 1 ng/mL
50 – 70 PSA lygiui esant iki 3 ng/mL tyrimų periodiškumas turėtų būti 1 – 2 metai
70 ir daugiau Konsultuotis su gydytoju dėl individualios sveikatos būklės ir tolimesnio poreikio PSA tyrimams atlikti

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti