Ligos Naudinga Žinoti

Podagros požymiai

Podagros požymiai

Podagros požymiai (foto)

Sakoma, jog podagra tai metabolinė (medžiagų apykaitos) liga, kadangi ji siejama su šlapomo rūgšties pertekliumi organizme. Todėl pirmasis, ankstyvas podagros požymis gali būti hiperurikemija (taip vadinama padidėjusi šlapimo rūgštis kraujyje. Daugiau apie šią būseną galite perskaityti čia)

Tačiau ši, pavojinga lėtinė liga gali turėti skaudžių pasėkmių, kadangi progresuojant podagrai pasireiškia ne tik artritas, bet ir inkstų ligos.

Manoma jog podagros rizika didesnė esant genetiniam polinkiui, vartojant daug gyvūlinės kilmės baltymų, dažnai persivalgant ar turint viršsvorio. Ir nors šis susirgimas dažniau pasitaiko tarp vyrų, tačiau statistika rodo, jog vis dažniau podagros požymiai pasireiškia moterims.

Podagros simptomai tampa akivaizdūs kuomet (dažniausiai iš pradžių) vieną sanarį apima artritas. Atsiranda visi uždegimo požymiai, tinimas, aštrus skausmas. Pastebėta, jog šie podagros požymiai dažniausiai paliečia kojos nykščio sąnarį. Nemalonūs, skausmingi simptomai greitai progresuoja ir pasiekia piką per 24-48 valandas. Tokius simptomus patiriantys pacientai dėl didelio skausmo negali dėvėti kojinių ar prisiliesti prie pažeistos vietos.

kaip atrodo podagra (foto)Šiuos sąnario uždegimo simptomus ne retai lydi padidėjusi paciento kūno temperatūra (iki 38ºC), pacientas jaučiasi prastai, skundžiasi silpnumu, tačiau net ir nesikreipiant į medikus, tokie simptomai pasišalina ir pacientas ima jaustis geriau. Po maždaug 5 dienų ar savaitės bėgyje paciento sveikata pasitaso, gyvenimas grįžta į įprastas vėžes, tačiau liga niekur nedingsta..

Laiku nepradėjus gydymo artrito priepuoliai kartojasi periodiškai, tampa dažnesni ir ilgesni. Laikui bėgant apima vis daugiau sąnarių. Pažeisti sąnariai deformuojasi dėl sąnario audiniuose susikaupusių šlapimo rūgšties kristalų. Pakitę sąnariai tampa mažiau paslankūs, pacientui darosi sunkiau valdyti galūnę todėl liga apriboja paciento judėjimo galimybes. Didėją lūžių bei kitų komplikacijų rizika.

Podagros požymiai pagal ligos stadijas

Pirmoji stadija yra besimptomė. Pacientui vystosi hiperurikemija tačiau akivaizdžių lėtinės ligos simptomų nėra. Pirmieji podagros požymiai pastebimi atliekant biocheminį kraujo tyrimą, kadangi šlapimo rūgšties lygis kraujyje viršija 60 mg/l. Gera žina ta, kad anksti nustačius hiperurikemiją ligą sukontroliuoti pavyksta ne medikamentiniais metodais, tiesiog reguliuojant mitybą ar laikantis tam tikros dietos. Pacientai, kurie imasi tinkamų priemonių gali išvengti podagros arba atitolinti rimtesnių požymių pasireiškimą keletui metų.

Antroji stadija yra ūmus priepuolis kuris akivaizdžiai išduoda apie galimą susirgimą. Šio priepuolio metu šlapimo rūgšties mononatrio uratinių (MNU) kristalai jau sukėlė uždegiminius procesus sąnario audinyje kuris pasireiškia aštriu skausmu. Ir nors pirmieji simptomai pranyksta per ganėtinai trumpą laiką, tačiau dabar yra pats laikas susirūpinti savo sveikata ir atlikti reikiamus tyrimus. Kadangi vienkartiniu priepuoliu podagra neapsiriboja ir kitas šios lėtinės ligos pasireiškimas tikėtinas per artimiausius mėnesius.

Trečioji stadija tai pradelstas laikas po pirmųjų priepuolių nesiimant gydymo. Per ši periodą nepasireiškia jokie nuolatiniai simptomai išskyrus vis dažnėjančius sąnarių uždegimo epizodus. Šiame etape toliau tęsiasi kristalų nusėdimas sąnario audiniuose dėl kurio neišvengiamai prieinama ketvirtoji stadija.

Ketvirtojoje stadijoje podagra pažeidžia sąnarius, nyksta audiniai, sąnarys deformuojasi. Uždegimas intensyvėja, ilgainiui pažeidžiami inkstai, išsivysto jų nepakankamumas.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti