Mityba Sveika

Perlinės kruopos

Perlinės kruoposPerlinės kruopos (foto)

Perlininių kruopų nauda ir žala žmogaus organizmui

Labai gaila, kad perlinės kruopos ant mūsų stalo pasirodo ne taip dažnai. Net nepaisant to, kad iš visų pusių dietologai ir įvairaus profilio gydytojai tvirtina apie didžiulį šios kultūros naudingumą. Perlinės kruopos (Pearl barley angliškai) – tai šlifuoti miežių branduoliai ar jų dalys su paviršiuje likusiomis luobelėmis.

Naudojant perlines kruopas galima gaminti daugybę skirtingų patiekalų, įskaitant košes, sriubas. Vis dėlto šios kruopos patinka ne visiems ir dažniausiai dėl to kaltinamas jų skonis. Tačiau problema yra tik viena – mes nežinome, kaip jas teisingai paruošti. Perlinių kruopų košė yra viena sveikiausių ir turi organizmą stiprinančių savybių. Dažnai pamirštame apie šį naudingą gaminį, jį pakeisdami kitais.

Miežiai yra vieni seniausių javų, kuriuos užaugino žmogus. Manoma, kad prieš beveik 10 tūkstančių metų ši kultūra augo skirtinguose žemynuose. Jie ypač vertinti ten, kur buvo neįmanoma auginti kitų, reiklesnių grūdų. Miežiai, kaip paprastai manoma, yra vienas iš pirmųjų “prijaukintų” pasėlių ir iki šiol išlieka vienas pagrindinių javų. Senovės civilizacijos šį augalą naudojo kaip maistą sau ir gyvuliams. Biblijoje miežiai minimi kaip vienas iš septynių aukai skirtų gaminių, o senovės babiloniečiai dar 2800 m. Pr. Kr. gamino vyną iš miežių. Be to, senovės žmonės miežių vandenį naudojo daugeliui medicinos tikslų.

Viduramžiais ši kultūra įgijo savo populiarumą dėl didelių kviečių kainų. Daugelis europiečių tais laikais kepė duoną iš rugių ir miežių miltų mišinio ir tik ypatingomis progomis ant stalo pasirodydavo kepiniai iš kviečių. Šis augalas gerai prisitaiko prie bet kokių aplinkos sąlygų. Galima sakyti, kad miežiai auga net ten, kur niekas neauga.

Perlinių kruopų maistinė vertė

Perlinių kruopų košėPerlines kruopas sudaro: maistinės skaidulos, vanduo, pelenai, baltymai, angliavandeniai ir riebalai. Šios kruopos yra lyderės pagal maistinių skaidulų kiekį, jose gausu vitaminų ir mineralų. Šiuose grūduose yra B grupės vitaminų, kurie teigiamai veikia nervų sistemą. Jose yra vitamino D, būtino, kad organizmas galėtų geriau įsisavinti kalcį ir fosforą, vitaminų A ir E, kurie yra atsakingi už nagų, plaukų, odos grožį, taip pat vitamino K, reikalingo normalizuoti kraujo krešėjimą.

Tarp perlinėse kruopose esančių mikroelementų, yra ypač didelių geležies, kalcio ir kalio atsargų. Be to, perlinėse kruopose yra seleno, vario, cinko, jodo, bromo, mangano, kobalto ir kitų naudingų komponentų. Kalbant apie baltymus, perlinėse kruopose esantys baltymai yra daug turtingesni aminorūgštimis nei kviečių. Perlinėse kruopose yra daug lizino, kuris dalyvauja kolageno sintezėje. Kolagenas yra būtinas odos elastingumui palaikyti, apsaugoti nuo ankstyvų raukšlių atsiradimo.

Perlinės kruopos yra sotus valgis, užtenka suvalgyti nedidelę porciją ir ilgą laiką neateis alkio jausmas. Jose yra didelis kiekis angliavandenių, taip pat maistinių skaidulų, kurių virškinimui organizmas sueikvoja daug energijos. Ir tai reiškia, kad šie grūdai yra puikus dietinis produktas.

Kaip išsirinkti ir laikyti perlines kruopas

Perkant perlines kruopas reiktų atkreipti dėmesį į:
1. Pakuotę. Nerekomenduojama pirkti birius grūdus, supakuotus parduotuvėje. Gamintojo supakuotas produktas yra saugesnis. Pakuotėje turėtų būti skaidrus langelis, per kurį būtų galima įvertinti spalvą, grūdų rūšį.
2. Pagaminimo datą, galiojimo laiką. Seni javai praranda kai kurias savo naudingas savybes, yra kietesni, juos reikia ilgai ruošti.
3. Priemaišas. Kuo produktas švaresnis, tuo mažiau laiko reikia kruopoms paruošti prieš virimą.
Perlinės kruopos turi būti laikomos hermetiškuose induose virtuvės spintelėse ne ilgiau kaip dvejus metus. Svarbu kruopų neuždaryti sandariai, jos turėtų laisvai gulėti, patartina palikti oro tarpą. Periodiškai indo dangtis turi būti nuimtas, kad kruopos vėdintųsi.

Naudingosios ir gydomosios perlinių kruopų savybės

Be mikro, makroelementų, vitaminų, perlinėse kruopose yra aminorūgščių. Pasak mokslininkų, jose taip pat gausu šių būtinų organizmui medžiagų: triptofano, leucino, treonino, izoleucino, lizino, cistino, metionino, tirozino, fenilalino, arginino, valino, histidino, alanino. Kruopose taip pat yra asparto rūgšties, serino, prolino ir glicino.

Perlinių kruopų nauda:

Perlinės kruopos nauda1. Perlinėse kruopose gausu maistinių skaidulų. Jos pasižymi lengvu vidurius laisvinančiu poveikiu ir gelbsti nuo vidurių užkietėjimo, pašalina iš organizmo toksinus ir šlakus. Be to, skaidulos mažina blogojo cholesterolio kiekį žmogaus kraujyje.
2. Kruopose gausu seleno, kuris yra galingas antioksidantas. Šis komponentas yra gyvybiškai svarbus, nes palaiko stiprią imuninę sistemą, endokrininės ir nervų sistemos darbą, užkerta kelią širdies ir kraujagyslių, uždegiminėms ir vėžinėms ligoms.
3. Perlinių kruopų košė naudinga kosint. Patiekale, paruoštame iš perlinių kruopų, esančios gleivės padeda išvalyti bronchus, apgaubia alveolių, trachėjos sieneles, o tai padidina jų apsaugines funkcijas ir padeda atbaidyti bakterijas.
4. Perlinės kruopos yra lyderės pagal fosforo kiekį lyginant su kitomis kruopomis. Šis elementas gerina smegenų veiklą, yra būtinas protinį darbą dirbantiems žmonėms.
5. Perlinių kruopų košės virimo metu susidariusios gleivės yra naudingos sergant skrandžio ligomis, padeda malšinti uždegimą, išgydyti opas.
6. Lizinas dalyvauja gaminant natūralų kolageną – medžiagą, dėl kurios oda ilgai nesensta, neatsiranda raukšlių, palaikomas visų vidaus sistemų ir organų tonusas. Ši medžiaga pasižymi antivirusinėmis savybėmis ir sėkmingai susidoroja su įvairiais mikrobais, įskaitant herpesą.
7. Košė padeda numesti svorio. Paruošto patiekalo kalorijų kiekis yra nedidelis, tuo tarpu produktas turi didelę maistinę vertę, gerai malšina alkį ir suteikia ilgalaikį sotumo jausmą.
8. Miežiai skiriasi nuo kitų javų dideliu baltymų kiekiu. Šis elementas yra būtinas raumenims. Perlinės kruopos turėtų būti įtrauktos į sportuojančių ir aktyviai gyvenančių žmonių racioną.
9. Perlinėse kruopose esantis vitaminas D skatina kalcio sintezę ir stiprina dantis, plaukus, gerina odos būklę.
10. Daugelis klaidingai mano, kad norint pagerinti kraujo sudėtį ir padidinti hemoglobino kiekį, reikėtų vartoti tik raudonus produktus. Dėl šios priežasties dažnai naudojamas granatas. Perlinės kruopos savo sudėtyje turi medžiagų, kurių dėka ne mažiau efektyviai pagerės kraujas, padidės jo kokybė ir raudonųjų kūnelių skaičius. Be to, šis produktas yra daug pigesnis ir hipoalerginis.
11. Kruopose esantis vitaminas A pagerina regėjimą, klausą, plaukų, nagų, dantų ir odos būklę.
12. Perlinės kruopos dažnai rekomenduojamos vartoti sergant cukriniu diabetu. Jos padidina hemoglobino lygį, slopina blogojo cholesterolio kiekį, mažina širdies ir kraujagyslių sistemos apkrovą. Dietologai ir endokrinologai pataria vartoti miežius diabetikams siekiant stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje be staigių svyravimų.
13. Turtinga vitaminų ir mineralų perlinių kruopų sudėtis leidžia palaikyti žmogaus imuninę sistemą ir gyvybingumą. Dėl to kūnas palaipsniui didina atsparumą peršalimui, infekcijoms, grybelinėms ligoms. Perlinių kruopų sudėtyje esantys B grupės vitaminai padeda išgyventi stresines situacijas, gerina nervų sistemos veiklą, prideda ištvermės.

Perlinės kruopos nėštumo metu

Tarp naudingų produktų perlinės kruopos neabejotinai turėtų užimti aukščiausias pozicijas. Perlinių kruopų sudėtyje yra vertingiausių vitaminų, mikro ir makro elementų, amino rūgščių ir kitų naudingų organizmui medžiagų. Didelis kalio ir fosforo kiekis yra puiki galimybė natūraliu būdu gauti vaisiui “statybinių” medžiagų. Folio rūgšties dėka užtikrinamas normalus vaisiaus nervinio vamzdelio susidarymas.

Perlinių kruopų nauda nėščiosioms:

Produktas yra labai maistingas ir prisotina organizmą. Tai leidžia nėščiai moteriai nepriaugti perteklinio svorio ir tuo pat metu gauti svarbių komponentų.
Kruopos turi mažai kalorijų, o tai taip pat apsaugo nuo antsvorio.
Perlinėse kruopose esančios maistinės skaidulos veiksmingai valo organizmą, pašalindamos toksinus ir šlakus.
Vitaminai B, folio rūgštis ir kitos medžiagos dalyvauja hematopoezės procese, hemoglobino gamyboje ir papildo energijos atsargas.
Kalcis ir fosforas yra "plytos" vaisiaus raumenų ir kaulų struktūrose.
Vitaminas E pagerina kraujotaką ir maitina visas ląsteles deguonimi.
Retinolis padidina organizmo apsaugą, apsaugo nuo peršalimo ir infekcijų.
Perlinės kruopos turi diuretinių savybių, apsaugo nuo patinimo ir pašalina skysčių perteklių iš organizmo.

Svarbu: perlinių kruopų košes ir sriubas reikia valgyti tik šiltas.

Kokią žalą gali sukelti perlinės kruopos?

Perlinės kruopos yra puikus produktas, tačiau net ir jis turi tam tikrų trūkumų, į kuriuos reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį:
1. Produkto sudėtyje yra glitimo (sudėtinio augalinio baltymo), kuris gali sukelti alerginę reakciją.
2. Dėl per didelio šių kruopų suvartojimo iš organizmo gali pasišalinti kalcis.

Svarbu: neįtraukite perlinių kruopų į meniu, jei yra padidėjęs jautrumas miežiams.

Perlinių kruopų nauda ir žala vyrams

Argumentų, kad perlinės kruopos daro teigiamą poveikį vyrų lytinėms funkcijoms pateikia ne tik specialistai. Mokslininkai ilgą laiką atliko eksperimentus ir atskleidė reguliaraus šių grūdų vartojimo poveikį.
Perlinės kruopos yra sotus produktas, kurio dėka žmogus negali persivalgyti. Tai leidžia sumažinti svorį ir atsikratyti vadinamųjų visceralinių riebalų (riebalų, dengiančių pilvo ertmės organus). Ši medžiaga yra vyrų pilve ir sukuria visas sąlygas patogeniniams procesams vystytis visose sistemose, ypač urogenitalijoje. Kaip to pasekmė gali išsivystyti onkologiniai susisirgimai, uždegiminiai procesai: adenoma, prostatos vėžys ir kt. Ir, be abejo, problema gali paveikti potenciją, todėl perlinės kruopos, kurios mažina blogojo cholesterolio kiekį, valo kraują, padeda numesti papildomų kilogramų ir gauti daug energijos, yra tokios naudingos vyrams.
Vyrams perlinės kruopos ypač naudingos senatvėje. Perlinių kruopų sudėtyje esantis didelis antioksidantų kiekis padeda sustabdyti senėjimo procesus, o košė padeda susidoroti su diabetu. Be to, tie vyrai, kurie užsiima fiziniu darbu, turi darbą su didele traumų rizika, gali įvertinti miežių antispazmines ir priešuždegimines savybes.
Taip pat verta paminėti, kad aktyviems vyrams perlinės kruopos yra puikus baltymų ir ląstelienos šaltinis. Kruopos yra labai maistingas baltymų produktas, kuris suteikia energijos ir padeda kurti raumenis, o ne riebalus.
Nerekomenduojama valgyti perlinių kruopų žmonėms, kurie skundžiasi padidėjusiu rūgštingumu ir dideliu vidurių pūtimu. Taip pat vyrai turėtų būti atsargūs dėl šio produkto, jei yra glitimo netoleravimas, alerginės reakcijos. Vyrams per didelis perlinių kruopų suvartojimas gali sukelti virškinimo problemų.

Perlininių kruopų nauda ir žala moterims

Perlinės kruopos naudojamos moterų kosmetikos ir dietiniais tikslais. Kruopos padeda numesti svorio (per savaitę maždaug 2–3 kg), tačiau tam jos turi būti naudojamos be jokių priedų kartu su vaisiais, žuvimi, rūgštaus pieno produktais. Perlinių kruopų vartojimas padeda pašalinti iš organizmo toksinus ir šlakus. Jei į namines kaukes ir šveitiklius įdedamos perlinės kruopos arba jų nuoviras, jose esantis didelis vitamino E ir aminorūgščių kiekis užtikrina odos atjaunėjimą ir raukšlių pašalinimą, veido išlyginimą. Britų ekspertai taip pat tvirtina, kad perlinės kruopos, vartojamos iki menopauzės, sumažina krūties vėžio tikimybę.

Maitinančios motinos tikrai įvertins tai, kad perlinių kruopų vartojimas padidina pieno kiekį. Nepaisant daugybės gydomųjų savybių, nėščioms moterims ir laktacijos metu perlinės kruopos gali kelti tam tikrą pavojų. Daugybė sudėtinių angliavandenių lėtina virškinimamojo trakto darbą, o tai daro įtaką tiek motinos, tiek vaiko būklei.

Perlinės kruopos vaikams

Geriausia perlinių kruopų košes gaminti vaikams, kad augantis organizmas gautų tokius svarbius mineralus ir medžiagas kaip geležis, kalcis, fosforas, kalis, tokoferolis. Be to, perlinių kruopų vartojimas padės užkirsti kelią vitaminų trūkumui. Vis dėlto reiktų žinoti ir apie galimą perlinių kruopų žalą vaikams.

Visų pirma, valgant košę reguliariai dėl joje esančio glitimo, gali kilti problemų su žarnyno darbu. Dėl šios priežasties pakanka duoti vaikams tokį patiekalą 2 kartus per savaitę su nedideliu 2-3 dienų intervalu tarp valgių. Laikantis tokios dietos perlinės kruopos taps nepakeičiama priemone apsaugant vaiką nuo peršalimo ir gripo. Taip pat jas naudinga duoti valgyti vaikams, turintiems antsvorio. Reikėtų pažymėti, kad ruošiant perlinių kruopų košę vaikams reikia, kad ji būtų švelnaus skonio ir gražios išvaizdos. Tai galima pasiekti pridedant pieno ir vaisių gabaliukų.

Perlinių kruopų nauda metant svorį

Perlinių kruopų virimasDietologai tvirtina, kad sudėtyje esančių sudėtinių angliavandenių dėka perlinės kruopos greitai užpildo tuščią skrandį ir ilgą laiką palaiko sotumo jausmą, nes palaipsniui mažėja insulino kiekis. Tuo pačiu metu perlinės kruopos pagreitina medžiagų apykaitą, iš organizmo pašalina vandens perteklių ir kenksmingas medžiagas, nes per žarnyną juda labai lėtai. Jos neleidžia riebalams kauptis žmogaus kūne, nes turi žemą glikemijos indeksą. Taigi produkto vertė dietos metu yra labai didelė. Be to, perlinėse kruopose esantis augalinių baltymų kiekis neleidžia kūnui sudeginti savų raumenų, o didelis lizino kiekis užtikrina, kad nebūtų tokių nemalonių aštrių svorio metimo padarinių, kaip odos suglebimas ar vidinių organų nykimas.
Perlines kruopos kalorijos: nevirtų perlinių kruopų kalorijų kiekis yra gana didelis – 353 kcal – todėl kai kurios moterys bijo valgyti perlines kruopas. Bet to tikrai nereikėtų bijoti, nes vandenyje virtų perlinių kruopų košės kalorijų kiekis šimte gramų yra tik 109 kcal. Tuo pačiu metu perlinės kruopos dėl savo sudėtyje esančių vitaminų padeda palaikyti gerą nuotaiką, o tai svarbu norint numesti svorio.
Laikantis dietos, košę reikia gaminti ant vandens be aliejaus, cukraus ar druskos.

Šį patiekalą galima valgyti savaitę (viena porcija – 200 g), papildomai gerti daug skysčių ir tuo pačiu leisti sau žalius nuluptus obuolius, burokėlius, vištieną, jūros žuvis, plaktus kiaušinius, trintas sriubas, slyvas, kefyrą, varškę. Perlinės kruopos taip pat gerai dera su agurkais, pomidorais, kopūstais, net jei grūdai dedami į salotas. Galima pasigaminti perlinių kruopų sriubos. Bet kokiu atveju, jei iš organizmo bus pašalintas vandens ir toksinų perteklius, bus netenkama 1–2 kg svorio. Reiktų atminti, kad perlinės kruopos nelabai gerai sąveikauja su rupiomis skailulomis ir sukelia skrandžio spazmus, todėl laikantis dietos derėtų atsisakyti fermentuoto maisto, ropių, ridikų, morkų, petražolių ir kriaušių. Ta pati taisyklė taikoma ruginei duonai, sėlenoms, sultims su minkštimu.
Jei figūra reikalauja rimtesnių pokyčių, 5 dienas reiktų pasirinkti mono dietą. Su ja įmanoma numesti 5–7 kg svorio, tačiau, be 750 g perlinių kruopų košės per dieną, nieko negalima valgyti. Bendra porcija yra padalinama į 5 dalis. Tuo pačiu metu labai svarbu suvartoti 2 litrus negazuoto mineralinio vandens. Nuo septynių valandų vakaro patartina nebevalgyti.

Kaip teisingai virti perlinių kruopų košę

Kiek verda perlinės kruoposGreitai išsivirti perlinių kruopų košę iš sausų grūdų nepavyks. Dažnam gali kilti klausimas: perlines kruopos kiek virti. Perlinių kruopų grūdai yra kieti, reikalauja mažiausiai dviejų valandų virimo. Štai kodėl grūdus rekomenduojama iš anksto mirkyti šaltame vandenyje. Perlines kruopas galima užpilti vandeniu iš vakaro. Grūdai, prisisotinę drėgmės, išsipučia, todėl išverda daug greičiau. Prieš gamindanant maistą, reikia pakeisti vandenį, nuplauti kruopas: tai pagerins patiekalo skonį. Galima gaminti įvairius patiekalus: perlines kruopos su darzovemis, perlines kruopos su mesa, perlines kruopos su vistiena.

Sveikos košės virimo taisyklės:
1. Į išbrinkusias kruopas įpilama ne daugiau kaip trys stiklinės vandens. Jei reikia virti sausus grūdus, tada vandens kiekis padidėja dvigubai.
2. Druska į perlinių kruopų košę beriama pačioje virimo pabaigoje. Košei paskaninti galima naudoti sojų padažą.
3. Perlinių kruopų košė kartais verdama su pienu, tik jį reiktų įpilti virimo metu (likus pusei virimo laiko).
4. Jei reikia įpilti aliejaus į perlines kruopas, tada geriau tai padaryti dviem etapais. Virimo pradžioje pridėti pusę, o antrąją dalį supilti į gatavą patiekalą.

 

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti