Vaistai

Paracetamolis nuo skausmo

Paracetamolis nuo skausmo

Paracetamolis (foto)

Paracetamolis – nuskausminantis ir karščiavimą mažinantis vaistas esantis nesteroidinių priešuždegiminių medikamentų grupėje. Šis, nenarkotinis analgetikas yra įtrauktas į pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sudaromą ir atnaujinamą svarbiausių vaistų sąrašą.

Paracetamolio poveikis

Veiklioji paracetamolio tablečių medžiaga yra paracetamolis kurio dozavimas paprastai būna 60 mg, 120 mg, 250 mg arba 500 mg. Paracetamolio poveikis remiasi prostaglandinų (taip vadinami cheminiai junginiai susidarantys uždegimo metu) sintezės slopinimu. Kadangi šie cheminiai junginiai yra atsakingi ne tik už skausmo pojūčio atsiradimą, bet ir kūno temperatūros didėjimą (karščiavimą) esant uždegiminiems susirgimams, tokiu būdų paracetamolis ne tik yra efektyvus vaistas nuo skausmo, bet ir gera priemonė temperatūrai mažinti.

Paracetamolis turi analgetinį efetką – t.y. veikia centrinės nervų sistemos neuronus. Be to, nedirgina virškinamojo trakto gleivinės ir turi švelnų bei teigiamą, priešuždegiminį poveikį.

Patekęs į organizmą šis vaistas yra absorbuojamas į kraują ir tokiu būdu pasiekia viso kūno audinius. Atlikęs savo darbą paracetamolis skaidomas kepenyse. Verta paminėti, kad kepenyse skaidomas paracetamolis virsta tarpiniais metabolizmo produktais iš kurių kai kurie yra toksiški. Dėl šios priežasties paracetamolis nėra tinkama priemonė kraujotakos bei kepenų ligoms gydyti. Be to, šalinimo procese metabolitai pasiekia inkstus dėl ko sutrikus šių organų funkcijai paracetamolis irgi yra nevartotinas.

Geremuoju būdų suvartota šio vaisto dozė pasiekia didžiausią koncentraciją kraujyje per artimiausias 20 – 30 minučių. Kraujotakoje pasiskirsčiusi ir išnešiota veiklioji medžiaga turi didžiausią poveikį po 1.5 valandos nuo vaisto suvartojimo.

Paracetamolis būna

Farmacininkai paracetamolį gamina įvairiomis formomis patogiam vartojimui tiek namuose tiek ir medicinos įstaigose.
· Geriamosios paracetamolio tabletės tipiškai skirstomos pagal veikliosios medžiagos kiekį miligramais (mg). Dažniausiai pasitaikantys variantai yra 60 mg / 120 mg / 250 mg / 500 mg;
· Kai kurios tabletės būna dengtos plėvele (lengvai nuryjama);
· Mažiau populiarios – putojančios (šnypščiosios) paracetamolio tabletės geriamam tirpalui ruošti;
· Infuzinis tirpalas – intraveniniam naudojimui, leidžiamas švirkštu. Veiklioji medžiaga 15 mg 1 ml tirpalo pakuojama 5 ml ampulėse;
· Sirupas vaikams – buteliuke (200mg 5ml tirpalo);
· Geriamoji suspensija (vaikams) – 120 mg 5 ml tirpalo;
· Paracetamolio žvakutės – Tiesiosios žarnos paracetamolio žvakutės dozuojamos nuo 50 mg (vaikams) iki 1000 mg.

Kada vartojamas paracetamolis?

Galvos skausmui malšinti – Manoma, jog apie 15% atvejų paracetamolis vartojamas siekant atsikratyti galvos bei migreninių skausmų. Sakoma, jog paracetamolio tabletė gali sumažinti galvos skausmo intesyvumą arba visiškai pašalinti galvos skausmą.
Nuo raumenų skausmo – kadangi tai priešuždegiminis vaistas, paracetamolis yra dažna priemonė mažinti raumenų skausmui bei įtampai.
Dantų skausmui – dantų skausmas yra vienas iš nemaloniausių skausmų, laimei paracetamolis sėkmingai mažina dantų skausmą ir padeda esant uždegimui.
Artrito skausmai – kadangi artritas iš esmės yra sąnarių bei aplinkinių audinių uždegimas – paracetamolis yra efektyvi priemonė ne tik siekiant sužaminti uždegimą, bet ir skausmo pojūčiui malšinti.
Nuo karščiavimo – kaip jau minėjome anksčiau, paracetamolis veikia karščiavimo sukelėją todėl gali būti sėkmingai naudojamas numušti pakilusią ligonio temperatūrą.

Paracetamolio veikliąją medžiagą gamina įvairios farmacijos kompanijos iš kurių kiekviena pardavinėja vaistą po skirtingais pavadinimais. Kartais žmonės maišo paracetamolį su kitais skausmo malšinimo vaistais (pvz ibuprofenu) tačiau tai nėra tas pats vaistas.

Šis vaistas išrastas dar 1878 metais tačiau savo populiarumą įgavo 1950 kuomet paracetamolis nuo skausmo buvo imtas vartoti žymiai plačiau. Keletas dažniau sutinkamų vaistų pavadinimų kurių veilioji medžiaga paracetamolis: APAP, Paracetamolis SANITAS, Paracetamol Actavis, Panadol optizorb, Paracetamol-ratiopharm, PARAMAX, Efferalgan.

Dėmesio! Vartojant skausmą malšinančius, karščiavimą mažinančius vaistus reikia nepamiršti, jog šie vaistai veikia ligos simptomus, o ne priežastį. Nepašalinus priežasties simptomai sugrįžta, o ligonis veikiamas tokių vaistų nesuvokia savo realios sveikatos būklės.

Paracetamolio šalutinis poveikis

Kaip ir visi kiti vaistai, paracetamolis gali sukelti šalutinį poveikį. Norėdami sužinoti konkretaus vaisto šalutinio veikimo rizikas, prieš vartojimą būtinai parskaitykite to vaisto informacinį lapelį. Čia pateikiama informacija nėra unversaliai taikoma kiekvienam vaistui ir skirta tik bendram susipažinimui su medikamentu.

Yra skelbiama, jog paracetamoliu galima apsinuodyti (atsiranda perdozavimo simptomai) dėl ko sudėtingesniais atvejais pacientą gali ištikti mirtis. Pavojingesni paracetamolio šalutiniai poveikiai dažniausiai siejami su anksčiau minėtu toksiniu poveikiu kepenims bei šalinimo sistemai.

Dėl paracetamolio vartojimo visada būtina pasitarti su gydytoju ir įvertinti galimas rizikas (pvz alergijos, imuninės sistemos būklė). Be to, šių vaistų vartojimui gali būti tam tikrų apribojimų. Norint vartoti paracetamolį nėštumo metu būtinas nėštumą prižiūrinčio gydytojo paskirtas dozavimas bei apribota vartojimo trukmė. Nėštumo metu paracetamolio vartoti ilgai, didelėmis dozėmis ar kartu su kitais vaistais negalima.

Paracetamolio dozavimas

Paracetamolis dozuojamas tokiu principu: vienkartinė paracetamolio dozė turi būti ne didesnė už 10-15 mg kiekvienam kūno kilogramui. Suaugusiems didžiausia leistina paros dozė (visų per parą išgertų tablečių suma) negali viršyti 2g paracetamolio. Tarp vienkartinių dozių yra nustatomas 4 – 6 valandų tarpas.

Paracetamolio dozavimas vaikams yra apribotas pagal amžių bei kūno svorį. Kūno svoriui esant 17 – 25 kg (arba 4 – 8 metų vaikams) vienkartinė maksimali dozė negali viršyti 250 mg. Šių vienkartinių dozių suma paros bėgyje negali viršyti 1000 mg.

Vaiko kūno svoriui esant 25 – 40 kg (arba 8 – 12 metų vaikams) maksimali vienkartinė dozė sudaro 500 mg paracetamolio. Ir nors šiuo atveju vienkartinė dozė yra dvigubai didesnė, bendra paros norma negali viršyti 1500 mg paracetamolio.

Čia pateikta apibendrinta dozavimo informacija todėl ja vadovautis nepatartina. Kiekvienas konkretus vaistas turi informacinį lapelį kuriame norodomos to vaisto dozavimo galimybės. Be to, teisingą vaistų dozavimą kiekvienam pacientui turi paskirti gydytojas arba vaistininkas.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti