Medicina negali tiksliai paaiškinti, kodėl vieni žmonės apgamų neturi, o pas kitus jų daug. Tamsiaplaukiai, tamsiaodžiai jų visada turi mažiau nei šviesiaplaukiai ir baltaodžiai.
Mūsų akių, plaukų, odos spalvą nulemia pigmentas melaninas. Tai ląstelės dažas. Jis pasiskirstęs tolygiai, jo yra kiekviename organe, ne tik odoje. Melaninas apsaugo mus nuo perkaitimo – nudažo odą deginantis sauleje. Negridų oda tamsi, kad organizmo nežalotų kenksmingi spinduliai. Tiksliai nežinoma, kodel melaninas ima kauptis salelėmis ir susidaro apgamai (spėjama, kad dėl genų, persirgtų ligų, išorinių veiksnių). Melaninas sintetinamas kepenyse, todėl kartais apgamai “išdygsta” persirgus kepenų ligomis, sutrikus hormonų pusiausvyrai.
Apgamai – ne vien grožio problema, iš jų vystosi odos melanoma – vienas piktybiškiausių navikų. Dažniausiai supiktybėja pažeisti apgamai, nusilpus arba sutrikus mūsų imuninei sistemai. Kur nėra apgamo, nebus melanomos. Bet tai nereiškia, kad nebus ir odos vėžio. Svarbu visą gyvenimą stebėti savo apgamus, o pastebėjus pakitimus kreiptis į medikus.
Daugiau apgamų atsiranda senstančioje odoje. Nugaroje, moterims po krūtimis išryškėja didžiulės rudos, susiliejančios dėmės. Prancūzai jas taikliai pavadino kapinių gėlėmis – daugybiniai apgamai pasirodo kartu su raukšlėmis ir žilais plaukais.
Po saulėtos vasaros nugaroje ar veide kartais atsiranda tamsių šlakelių. Ilgainiui jie išnyksta, arba susilieja ir virsta dėmėmis. Nepastebėta, kad po saikingų saulės vonių pasipiltų apgamai, todėl pulti į kraštutinumus ir per atostogas slėptis po skėčiais nebūtina, bet kepti saulėje ištisą dieną be apsauginių kremų ar kasdien įdeginėti soliariume – taip pat. Išlipus iš jūros rekomenduojama nusišluostyti druską. Saulėje druskos kristalai veikia kaip veidrodis (štai kodėl taip greitai įdegame) ir dirgina apgamus.
Jeigu ruošiatės vasaros sezonui, bet nerimą kelia keli apgamai, pasitikrinkite juos pas onkologą. Apgamų atsiranda berniukams brendimo laikotarpiu. Praeina brendimas, dingsta ir apgamai. Daugiau jų atsiranda (arba išnyksta) nėščiosioms. Kai kurie mokslininkai teigia, jog nėra įgytų apgamų. Ankščiau ar vėliau jie išryškėja ten, kur buvo užprogramuoti genetiškai.
Pagal odos darinio spalvą, augimo tipą, ląstelių išsidėstymą apgamai skirtomi į 5 grupes. Ne specialistui jų žinoti nebūtina, išskyrus apgamus, augančius iš giliųjų odos sluoksnių. Jie prasišviečia pro paviršinį epidermio sluoksnį, turi būdingą melsvą atspalvį ir linkę supiktybėti. Nesvarbu, kur auga ir kaip atrodo, gydytojas visuomet rekomenduoja juos išpjauti. Šalinami visi nudraskyti, pažeisti apgamai, taip pat augantys nuolat dirginamose vietose – prie apykaklės, diržo, petnešų, pažastyse, kelio ar alkūnės linkiuose. Labai pikta bepigmentinė melanoma. Navikinės ląstelės greitai pasklinda po visą organizmą, o pats apgamas išoriškai nepakinta. Pabalęs apgamas taip pat gali būti bepigmentinės melanomos pradžia.
Įdomu tai, jog plaukuotieji apgamai supiktybėja daug rečiau nei kiti. Bet jei iškrito plaukas, reikėtų susirūpinti.
Pirmas žingsnis: apgamų tikrinimas
Pirmiausia apgamus gydytojas patikrina dermatoskopu arba pro padidinamąjį stiklą. Jeigu paviršius vientisas ir atkartoja sveikos odos reljefą, apgamas nepavojingas ir šalinamas tik dėl grožio. Paprastai žmogus savo apgamų nejaučia. Jeigu mazgelį pradėjo niežėti, deginti, jis didėja ar plečiasi, keičia spalvą ir formą, organizmas signalizuoja apie pavojų. Jeigu žmogus turi labai daug apgamų, šalinami tik patys didžiausi. Pasitaiko, kad kiti regresuoja patys. Didėjantis apgamas – ne odos, o viso organizmo liga, požymis, kad sutrikusi apsauginė funkcija.
Chirurginis apgamo šalinimas
Paprastai apgamai pašalinami lazeriu. Pakitę apgamai, įtarus vėžį, šalinami skalpeliu (pjaunama per visus odos sluoksnius), paskui ištiriami po mikroskopu. Lazeris nesuardo giliųjų odos sluoksnių, lieka mažutis, tik apgamo dydžio randelis. Sterilu, nes odą liečia tik lazerio spindulys, todėl šis metodas šiuo metu yra tarp moderniausių ir patogiausių odos apgamų šalinimo būdų.
Skalpeliu užgriebiama daugiau odos, todėl ir randas gerokai didesnis. Nuo veido apgamai šalinami tik lazeriu. Mitas, kad po lazerio procedūrų nelieka randų. Arba turi apgamą, arba randelį. Žaizdelė gyja apie 2 savaites.
Iš pradžių ji juoda, paskui raudona, vėliau ima šviesėti. Nuo randų tepama specialiais tepaliukais kurie iš tiesų veikia, ir po kurio laiko randas gali tapti visai nepastebimas.
Teksto komentarai