Ligos

Nugaros skausmas dešinėje pusėje

Skausmas nugaroje dešinėje pusėje

Nugaros skausmas dešinėje pusėje

Nėra universalios nugaros skausmo priežasties, priežasčių yra daug ir jų šaknys yra gilios. Jei žemiau pateiktame simptomų sąraše atpažinsite savo situaciją, galėsite atlikti tolimesnius tyrimus ir galbūt tai padės išspręsti problemą. Čia pateikiama informacija tikrai nėra pati išsamiausia ir tiksliausia, todėl jeigu Jums reikia skubios pagalbos – nedvejodami kreipkitės į savo gydytoją.

Nugaros skausmas dešinėje pusėje

Kiekvienas žmogus retkarčiais jaučia nugaros skausmus. Dažniausiai toks simptomas nekelia rūpesčių ir dingsta savaime. Tačiau kartais nėra taip paprasta skausmą ignoruoti.

Nugaros skausmas dešinėje gali byloti apie rimtesnes ligas nei įprastas fizinis stresas. Žmonės skundžiasi skausmu nugaroje po šonkauliais. Kiekvienu atveju, norint užkirsti kelią katastrofai, būtina išanalizuoti visas galimas nugaros skausmo priežastis ir prireikus kreiptis į gydytoją.

Kokios prigimties skausmai gali mus varginti?

Daugeliu atvejų nugara skauda tiksliai toje vietoje, kur yra patologinis procesas. Atitinkamai, skausmas tam tikroje vietoje, žinant anatomijos pagrindus, gali pasakyti, kuri kūno struktūra pažeista. Pvz., esant sausam pleuritui, skausmas bus lokalizuotas virš pažeidimo, dažniausiai po mente ar šone, jis pasirodo įkvėpimo gylyje, turi duriantį pobūdį.

Kitais atvejais skausmas gali nesutapti su pažeidimo vieta.

Yra 2 tokio skausmo tipai:

Prognozuojamas – jis spinduliuoja nuo atsiradimo vietos išilgai nervinių skaidulų iki distalinių kūno dalių, pavyzdžiui, sergant apatinės nugaros dalies osteochondroze, skausmas gali būti jaučiamas ne tik apatinėje nugaros dešinėje ar kairėje, bet ir kojoje;

Atsispindintis – vystosi dėl vidaus organų (dažnai virškinimo trakto) pažeidimo, tačiau yra lokalizuotas atokiose ir paviršutiniškose kūno vietose. Jo atsiradimo pagrindas yra jautri odos inervacija atskirų dermatomų pavidalu, skausmingos zonos vadinamos Zacharjino-Gedo zonomis.

Nugaros skausmas dešinėje turi skirtingą pobūdį:

Mėšlungiškas – pasirodo, tada išnyksta, būdingas urogenitalinių organų pažeidimams, trūkčiojant lygiesiems raumenims;

Didėjantis – skausmo intensyvumas palaipsniui didėja, būdingas uždegiminiams pažeidimams (pneumonija, subfreninis abscesas);

Duriantis – toks skausmas rodo avarinę situaciją (tam tikro darinio plyšimas, organo, tromboembolija, kraujavimas į pilvą);

Šūvio tipo – būdinga būtent stuburo ligoms, kai patologiniame procese dalyvauja nugaros smegenų nervų šaknys;

Pastovus ir monotoniškas – būdingas parenchiminio organo pažeidimui, pavyzdžiui, sergant kepenų ligomis;

nugaros skausmas būdingas trauminėms ir kitoms raumenų ir kaulų sistemos traumoms.

Buitinės priežastys

Buitinėms skausmo priežastims, esančioms po mente arba dešinėje juosmens srityje, gali būti priskiriamos visos traumos (nugaros minkštųjų audinių kraujosruvos, stuburo raumenų patempimas ir kt.). Šiai grupei taip pat priklauso skausmingi pojūčiai po ilgo fizinio darbo, nepatogioje nefiziologinėje padėtyje ir sunkių krovinių nešiojimas.

Ši nugaros skausmo priežasčių grupė nekelia rimto pavojaus, kaip taisyklė, po poilsio praeina savarankiškai. Tačiau vis tiek nereikėtų pamiršti tokių požymių, nes rimtos ligos gali pasislėpti po dažniausiai pasitaikančių simptomų kaukėmis.

Stuburo ligos

Tai yra labiausiai paplitusi ligų grupė, dėl kurios vystosi nugaros skausmai. Jei ilgą laiką skauda nugaros dešinę, tada reikia galvoti apie galimą stuburo patologiją.

Pagrindinis nugaros skausmo kaltininkė yra osteochondrozė. Skausmingų pojūčių lokalizacija priklausys nuo to, kuri stuburo dalis yra patologiškai pakitusi. Dažniausiai kenčia stuburo juosmens sritis. Tokiu atveju dešinėje arba kairėje apačioje atsiranda nuolatinis skausmas. Pažeidus šlaunies sritį, skausmas gali būti lokalizuotas virš apatinės nugaros dalies arba po mente.

Besivystant osteochondrozės komplikacijoms (pažeisti nervai, jų uždegimas – radikulitas), skausmas įgyja kitokį pobūdį. Išsivysto prognozuojamas skausmo sindromas – skausmo pojūčiai spinduliuoja išilgai susijusių nervų galūnių (rankoje, kojoje). Toks skausmas gali būti nuolatinis (lumbalgija, torakalgija) arba šūvio formos (lumbago, torakago).

Virškinimo sistemos patologija

Pažeidus kepenis, tulžies pūslę, skausmas dažnai lokalizuojamas dešinėje nugaros pusėje. Dažnai toks skausmas išsivysto ir dėl kasos ligų (juosiantis skausmo tipas).

Skausmas apačioje dešinėje gali pasireikšti po apendicito, ypač jei apendikso vieta nėra būdinga.

Skausmingi pojūčiai po dešiniąja mente dažnai gali reikšti ūmines virškinamojo trakto ligas. Čia yra Zacharino-Gedo zona. Dažnai ūminis cholecistitas prasideda tokiu būdu.

Skausmingi pojūčiai gali atsirasti per atstumą nuo paveikto organo dėl inervacijos ypatumų (Zacharjino-Gedo zona)

Širdies ir kraujagyslių ligos

Nors skausmas kairiajame kūno krašte yra būdingas širdies ligoms, kai kuriais atvejais jis gali būti ir dešinėje.

Labai pavojinga būkle laikoma netipinio miokardo infarkto buvimas, kai skausmas lokalizuotas po dešiniąja mente. Tokiais atvejais pacientai net nesusimąsto apie galimą širdies pažeidimą, kenčia skausmą, o tuo tarpu prarandama brangi minutė, galinti išgelbėti žmogaus gyvybę.

Inkstų ligos

Inkstų liga dažnai pasireiškia skausmu apatinėje nugaros dalyje. Tais atvejais, kai padidėja inkstų dydis (policistiniai, hidronefroziniai, inkstų navikai), nuolat jaučiamas traukiantis skausmas apatinėje nugaros dalyje.

Skausmas įgyja mėšlungį su pielonefritu ir urolitiaze. Tipiškas tokio skausmo pavyzdys yra inkstų dieglių priepuolis. Skausmas prasideda juosmens srityje, atsiduoda į pilvą ir išorinius lytinius organus.

Ginekologinės priežastys

Jei moteriai būdingi maudžiantys skausmai apatinėje nugaros ir pilvo srityje, pirmiausia reikia pagalvoti apie ginekologines patologijas. Priežastimis gali būti tokios patologinės būklės:

negimdinis nėštumas;

kiaušidžių cista;

vidinių lytinių organų patinimas;

Skausmingos menstruacijos

uždegiminiai reprodukcinės sistemos pažeidimai;

jei moteris nėščia, tada tokie simptomai gali reikšti persileidimo grėsmę.

Kvėpavimo takų pažeidimas

Kai pažeidžiama kvėpavimo sistema, skausmas dažnai lokalizuojamas nugaroje. Šios ligos gali sukelti skausmingus pojūčius:

sausas pleuritas – skausmas, susijęs su kvėpavimu, sustiprėja įkvėpimo metu, turi duriantį poveikį, labai stiprus, dažnai siekiant sumažinti skausmą, pacientas pradeda paviršutiniškai ir dažnai kvėpuoti;

pneumotoraksas (plaučių audinio plyšimas, kai oras patenka į pleuros ertmę) – aštrus ir staigus skausmas po mente, kartu su stipriu dusuliu;

pneumonija su įsitraukimu į patologinį pleuros procesą – skausmas yra panašus į tą, kuris stebimas esant pleuritui;

bronchų ar plaučių audinių vėžys – skausmas atsiranda, kai navikas plinta vėlyvoje stadijoje, skausmo pobūdis ir jo lokalizacija priklauso nuo vėžio ląstelių daigumo kaimyniniuose organuose ir pleuroje.

Skausmas, susijęs su kvėpavimu ir kosuliu, rodo pleuros pažeidimą

Kad ir koks būtų skausmas dešinėje nugaros pusėje, visų pirma, jis turėtų jus įspėti. Galų gale, tai yra kūno signalas apie pažeidimą, mažą ar rimtesnį.

Būkite sveiki!

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti